Sophiina voľba přehled

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292901/bmid_sophiina-volba-19d-292901.jpg 4 3192 3192

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov a „zlaté roky“ v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a so Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. Román Sophiina voľba bol v roku 1982 sfilmovaný. V hlavnej úlohe sa predstavila Meryl Streepová, ktorá za svoj nezabudnuteľný herecký výkon získala Oscara a Zlatý glóbus.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sophiina voľba. Přihlašte se a napište ho.

boxas
21.04.2024 5 z 5

Strhující, jedinečná, nezapomenutelná... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Anavi8912
13.04.2024 3 z 5

Náročné čtení. Zajímavý příběh krásné polky Sophie, která přežila pobyt v koncentračním táboře v Osvětimi a jejího neurotického přítele Nathana, u kterého se projevuje psychická porucha. Vyprávění o jižanském spisovateli se zbytečně táhlo, za mě bych ho hodně zestručnila. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy.

Hema
04.04.2024 5 z 5

Tahle kniha nikdy nepřestane děsit a rozesmutňovat. Mimořádná kniha.

Zatím zde není žádná související novinka.

Utrpení těžce poznamenává duši až na dno pohrdáním, hnusem a dokonce sebenenávistí a pocitem viny, jaký by měl logicky vyvolávat zločin, ale ono tak tomu ve skutečnosti není...

Problém netkvěl ani tak v tom, jak utišit svědomí, ale jak přemoci tu živelnou lítost, která zachvacuje všechny normální lidi při pohledu na fyzické utrpení. Trik, jakého užívali...byl velice prostý a pravděpodobně velice účinný, spočíval v tom, že se ony city obrátily takříkajíc naruby, namířily se proti vlastní osobě. Takže místo, aby si řekli - to je něco strašného, co jsem těm lidem udělal -, dovedli si ti vrahové říct - to je něco strašného, na co já se musím při vykonávání svých povinností dívat a jak příšerné břemeno já musím na svých bedrech nést -

Ocenění knihy (1)

1980 - National Book Award (Fiction - Hardcover)

Kniha Sophiina voľba v seznamech

v Právě čtených124x