Smrt talentovaného ševce přehled

Smrt talentovaného ševce
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529948/bmid_smrt-talentovaneho-sevce-65a038c2360b8.jpg 4 198 198

Kapitán Exner série

< 9. díl >

Tento - již devátý - příběh s kapitánem Exnerem se děje na renesančním zámku, v jeho blízkém okolí, ve starém anglickém parku a v přilehlém městečku, jaké nemohlo vyrůst nikde jinde než v Čechách, stejně jako jeho obyvatelé. Na pozadí násilné smrti lidového řezbáře a malíře naivisty upozorňuje autor na závažný záporný společenský jev, který za určitých podmínek může přerůst v zločin. Právě tímto odhalováním příčin zločinu a nikoliv především zločinu - což je pro Erbenovy příběhy s kapitánem Exnerem typické - je autorovo dílo v oblasti společenského románu s detektivní zápletkou pozitivní součástí naší angažované literatury. Kniha byla přeložena do polštiny a pod názvem Śmierć utalantowanego szewca vyšla v roce 1988 v nakl. Czytelnik. Do estonštiny jako Andeka kingsepa surm (Eesti Raamat). Německý překlad Der Tod des talentierten Schusters je z roku 1980 a vyšel v nakl. Das Neue Berlin. Švédský překlad Den begåvade skomakarens död z roku 1982 vyšel v nakl. Bra Deckare.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrt talentovaného ševce. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (46)

milary
23.10.2023 3 z 5

Příjemné = odpočinkové čtení to je.
(A u jediného filmu s Exnerem Jiřím Kodetem můžu přece taky jen obtížně sdílet vlažné hodnocení z ČSFD.cz).
Přesto: jak tak znovu čtu a porovnávám jednotlivé "exnerovky", najednou vidím něco, co jsem dřív neviděla.

Napadlo mě, že Smrt talentovaného ševce oplývá spoustou postav a nedostatkem děje. Což o to, postavy pan Exner umí, ale tady místy jen tak statují, kafíčko sem, kafíčko tam, hrají své epizodky a vytvářejí falešné stopy. Kapitán markýruje dovolenou, flámuje a trousí bonmoty (tzv. "je v roli"), zároveň je ale, skoro jakoby z donucení, bdělý a - ignoruje únavu - spolehlivě navádí svůj tým k cíli. Ale unavený je asi doopravdy; je v tom totiž pramálo espritu, jako by se knížka držela obvyklého mustru a to mělo, spolu s atraktivním prostředím, stačit.
Včetně poměrně dost nenápaditého závěru.

ArwenAragorn
16.09.2023 5 z 5

81%

Výborná česká detektivka. Přestože se odehrává v totalitních dobách, nijak jí to na dokonalosti neubírá. Kapitán Exner je frajer! Knížce nechybí humor, dost jsem se při čtení nasmála. Děkuji Vám "můj kapitáne!"
Václav Erben je zárukou kvalitního čtení a filmové zpracování s Jiřím Kodetem nemá chybu. Doporučuji obojí.


MarcoPolo936
13.07.2023 4 z 5

Doteď jen tv film s Jiřím Kodetem ( a to mnohokrát :-), ale rozhodně doporučuji tuhle detektivku i knižně. Velice příjemné čtení.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Nové eknihy zdarma (květen)

05.05.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Smrt talentovaného ševce v seznamech

v Přečtených297x
ve Čtenářské výzvě15x
v Doporučených20x
v Knihotéce150x
v Chystám se číst31x
v Chci si koupit7x