Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sestřelen. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (51)

Chajda69
29.07.2024 5 z 5

Klobouk dolů před všemi, kdo bojovali za Československo, klobouk dolů před Fajtlem, který za něj nebojoval jen jednou, ale po sestřelení přešel Francii a Španělsko, aby mohl bojovat znovu. To je opravdová láska k vlasti, ne české vlaječky v profilu na sociální síti nebo rádoby vlastenecké citáty.

Co nemůžu nezmínit je jazyková vybavenost Fajtla. Právě ta se značnou měrou podílela na tom, že se dostal až do Gibraltaru a že jeho mise skončila úspěchem. Je škoda, že pamětníci těch nejslavnějších chvil Československa už se dají spočítat na prstech jedné ruky, a je moc dobře, že po nich zůstávají alespoň literární vzpomínky.

PitoR
03.05.2024 audiokniha 5 z 5

Cesta za slobodou!
Krásna kniha z obdobia 2. svetovej vojny. Rozpráva skutočný príbeh autora románu, československého vojnového letca vo Veľkej Británii. 4. apríla 1942 bol zostrelený nad okupovaným územím Francúzska, bez ujmy na zdraví sa mu podarilo pristáť a vtedy sa začala jeho strastiplná cesta za slobodou. 20. augusta 1942, zhodou okolností v deň svojich tridsiatych narodenín, nasadol v Gibraltári do lietadla, ktoré ho odviezlo naspäť do Anglicka...
Počúval som audioknihu, veľmi silný zážitok. Toto je skutočný hrdina.
Klobúk dole, pán Fajtl!


Cestovatelka136
03.05.2024 5 z 5

Tato knížka, mám vydání z r.1948, mne překvapila. Válečný letec si po sestřelení nad Francií a následném pochodu do Španělska prožil své, útrapy hladu, skrývání, horečka, nemoc, bolavá chodidla a nakonec koncentrační tábor ve Španělsku. Měl štěstí a já mu to ze srdce přeji, že nepadl do rukou Němců. U Španělů ho nejvíce trápily štěnice a churavý žaludek, ale poměry toho koncentráku byly přinejmenším zvláštní. Např. .. Španělé slavili, pilo se dlouho do noci, Češi ve volejbale porazili Poláky, Večírek s kytarou u Čechoslováků, Belgičané oslavují, dostal jsem pozvánku na výborný oběd, setrvali jsme v družné zábavě, byla to nejlepší party, kterou jsem v táboře zažil, Výbor britských žen nám poslal balík, vše jsem rozdělil (med, ovoce, čokoládu, ..pyžamo, sluneční brýle, jen oříšky a cukroví jsem si ponechal pro pohoštění na odpolední čaje pro pozvané, Měl jsem sluhu, byl charakterní, nikdy si nevzal víc, než jsme si ujednali (dostával jsem na něj 7 peset týdně) atd. Život v Anglii po návratu byl taky zajímavý, rozdílná byla doba války v různých zemích. .. Spolumajitel auta mi nabídl svou polovinu k užívání, takže jsem po návratu mohl příjemně užívat dovolené. Na oslavě se zpívalo hlasitě, to proto že pili českoslovenští letci. (Při útěku Francií mu často obyčejní lidé nemohli dát víc než vodu, sami trpěli hladem). Překvapilo mne i toto: Tři ostatní byli velmi šťastní, protože se dostali z Francie do Madridu, aniž byli zastaveni, na ty jsme se dívali spatra, šlo jim vše hladce, ve Španělsku si pobyli jenom týden a nebyli Legionáři Mirandisty (neprošli táborem). Knížku je třeba si přečíst.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Sestřelen v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených421x
ve Čtenářské výzvě46x
v Doporučených36x
v Knihotéce162x
v Chystám se číst74x
v Chci si koupit23x
v dalších seznamech4x