Rozhodování a intuice přehled

Rozhodování a intuice
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304891/mid_rozhodovani-a-intuice-kgq-304891.jpg 4 10 10

Využijte plný potenciál intuice při rozhodování Rozhodování je klíčový psychologický proces. Rozhodujeme se každý den a na našich rozhodnutích závisí náš osud, v případě manažerů nebo politiků i osud stovek, tisíců či dokonce milionů lidí. Přitom dobře se rozhodovat nás vlastně nikdo doopravdy neučí a mnozí z nás se dokonce domnívají, že se dobře rozhodovat neumíme, že jsme nerozhodní nebo při svém rozhodování příliš iracionální. Nemluvě o tom, kdy rozhodnutí vedou k zásadním pochybením či neetickému jednání. Kniha podává vědecky dobře ukotvený a současně čtivý přehled aktuálních psychologických poznatků o rozhodování. Zpochybňuje některé mýty o lidské schopnosti nebo spíše neschopnosti se rozhodovat. Nabízí nový pohled na smysl a cíle rozhodování jako na proces, který může, vést k většímu životnímu štěstí, pokud se jej naučíme dobře řídit. Revitalizuje intuici jako ve vědeckých kruzích dosud zapovězenou a přitom v mnoha ohledech efektivní rozhodovací strategii. V neposlední řadě se čtenář naučí aplikovat nové poznatky na vlastní rozhodování a jak své rozhodování může zlepšit.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rozhodování a intuice. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

asakz
02.01.2024 5 z 5

Po dočtení knihy jsem si hned mohl potíže s rozhodováním vyzkoušet v praxi - řešil jsem totiž zásadní dilema, zda ohodnotit 4mi nebo 5ti hvězdičkami. Knize totiž v podstatě nemám co vytknout - nepřináší sice nic světoborného, ale téma navozené názvem zpracovává poctivě a citlivě. Začátek knihy mne tedy párkrát přivedl k údivu nad naivitou a člověk by skoro řekl amatérismem některých citovaných psychologů a ekonomů, jejichž teorie a interpretace statistických dat dle mého odpovídaly maximálně tak úrovni středoškolského studenta. Zároveň mi kniha poněkud polechtala ego, když jsem zjistil, že se zřejmě rozhoduji racionálněji než většina. S dalším čtením však úroveň a použitelnost informací rostla a v zásadě jsem dostal, co jsem očekával. Je samozřejmě důležité pochopit, jaká je cílová skupina - pokud čtete literaturu na podobná témata často, pravděpodobně se zde mnoho nového nedozvíte, jelikož je kniha převážně shrnutím a extraktem jiných odborných prací týkajících se rozhodování a intuice. Závěr knihy pak obsahuje dle mého zdařilou rekapitulaci doporučení do praktického života. Takže ačkoliv jsem původně hodnotil 4, přece jen v rámci spravedlivého hodnocení musím dát nakonec plný počet :-)

Eldar80
15.12.2023 4 z 5

Podobné brožurky nebývají špatné, ale ani nijak úžasné. Není na to prostor. Je to jen stručné shrnutí. Z většiny hlavně současný výzkum rozhodování. Pak se probírá intuice a na konci je 10 praktických rad.
Je to syntéza 5 nebo 6 knih a tak to pro někoho může být zásadní a jiný se nedočte nic nového. Zrovna můj případ. Knihy ze kterých se čerpá, jsem už četl. Ale ikdyž jsem to znal, tak to nenudilo. Bylo to dobré zopakování.
Objevuje se zde populární Ariely, vědecký a důsledný Mlodinow nebo dost náročný Descartesův omyl od Damasia. Mí oblíbení autoři. Ale takový Kahneman a jeho ubíjející Myšlení, rychlé a pomalé, je něco jiného.
Na 500 stranách popisuje, co autorka zvládla v pár větách. (Logicky dost stručně a zkratkovitě.) To se mi znovu číst nechce. U některých knih v bibliografii nebyla uvedena česká vydání. To mi vadilo. Zbytečná chyba.
Také zde se klade důraz na porozumění vlastním emocím. V reálném světě se někdy čistě racionální rozum nedá použít a je nutné umět se spolehnout na intuici. U té je nutné si uvědomovat její omezení.
Kdo má s rozhodováním problém, toho to asi nezachrání, ale čtení podobné literatury může vést k lepšímu sebepoznání a možnosti nalezení řešení. Je možné si něco ujasnit a co dál číst na tohle téma.
Autorka se zabývá i štěstím, ke kterému by mělo dobré rozhodování vést a tak je na málo stranách shrnuto snad všechno důležité. 80%


NGC6715
01.08.2021 5 z 5

Krátká kniha s vysokou informační hustotou, zahrnuje mnoho zajímavého z kognitivní psychologie. Kniha popisuje kognitivní zkreslení, vysvětluje význam heuristiky, vliv náhody a to, jaký k ní mají lidé vztah, nutnost emocí k rozhodování a mnoho dalších věcí. Snad kromě závěrečného „Desatera rozhodování“ bylo vše velmi zajímavé. Kniha mi nepřišla nijak zvlášť složitá. V reakci na předchozí příspěvek bych poznamenal, že kniha sice obsahuje několik grafů, ale spíše jen pro ilustraci a velmi jednoduchých.

„Vezměme si předpovědi 10 000 finančních analytiků (předpokládejme, že každý rok mají 50% šanci předpovědět vývoj na finančním trhu). Při počtu 10 000 pak velmi pravděpodobně alespoň 10 z nich vydělá každý rok po dobu 10-ti let. Takové lidi zpravidla v médiích glorifikujeme a obdivujeme jejich úžasnou schopnost předvídat finanční trhy, jenomže z velké části jde o důsledek jednoduché pravděpodobnosti, nikoliv jejich nadpřirozených schopností.“

„Často až bláhově věříme, že možnost svobodně si vybírat mezi různými možnostmi nám přinese užitek, umožní nám dojít sebenaplnění. Ať už jde o naplnění vlastních potřeb, nebo o naplnění svého potenciálu, nebo dokonce o naplnění smyslu bytí. Svobodné rozhodování je součástí moderní společnosti. Přesto se právě těžkým rozhodnutím, kdy neseme odpovědnost za výsledek, raději vyhýbáme. Pod tíhou nejistoty ze svobody se vyhýbáme rozhodnutí, utíkáme se do dobrovolné nesvobody.“

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Rozhodování a intuice v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených11x
v Doporučených3x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst17x
v Chci si koupit7x
v dalších seznamech2x