R.U.R. (komiks) přehled

R.U.R. (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452860/bmid_r-u-r-komiks-ijm-452860.jpg 4 68 68

Oslavou stého výročí slavné divadelní hry Karla Čapka R. U. R. je nový autorský komiks. Kateřina Čupová je kreslířka a animátorka, která se úkolu zhostila s bravurou a představuje Čapkův text ve svěžím pojetí určeném o sto let mladšímu publiku. R. U. R. je tedy zpět v jasných barvách a podání, kterým může po sto letech opět dobýt svět.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize R.U.R. (komiks). Přihlašte se a napište ho.

jirijanovotny
18.12.2023 5 z 5

Velice vydařené komiksové zpracování klasického díla.
Potěší jak zpracování kresby, tak děj a náboj celé knihy, který je z originálu velice dobře přenesený.

fvalek
28.10.2023 2 z 5

Já jako nevím... Ona i originální divadelní hra je taková zkratkovitá a kusá, ale tohle bylo šílené. Kdybych neznal psanou verzi, asi bych se vůbec nechytal. Dialogy jsou tak zvláštně převzaté, že někdy vůbec nedávají smysl a nevypovídají o tom, co se děje, nebo co postavy chtějí vyjádřit. Je sice jedna věc chtít přiblížit klasiku i čtenářům komiksu a nečtenářům klasiky, ale tohle nedělá úplně nejlepší službu ani dojem.

Ona už bohužel ani samotná kresba není moc hezká. Originální a autorská jistě, ale mně osobně nesedla a v nějakém celkovém srovnání různých komiksů byla dost slabá a nehodila se podle mě k tématu. R.U.R. je podle mě právě o nějakém kontrastu techniky a člověka, tepla a chladu, citů a střízlivosti, a to tahle kresba vůbec nepodtrhla a nepodpořila. Někdy byla barevnost tak přehnaná, že to šlo pomalu už do nějaké psychedelie než sci-fi. Infantilnost postav z toho udělala téměř opravdu až komiks pro děti, přestože zrovna adaptace Čapka by měla být zcela univerzální.

No a pak prostě ten zkratkovitý nicneříkající děj. První dějství je opravdu jen takové wtf "Vezmeš si mě?" - "Ne" - *Deset let od svatby později*. Pak vzpoura robotů, která není zase tak dobře vysvětlená a podložená, jak by měla. Následně dokončení převratu a snaha o novou výrobu v posledním dějství, kdy není nijak pochopitelné, co vlastně po Alquistovi chtějí, a proč to má umět, neumí apod. Finální scéna mezi objevem lásky robotů je tak příšerně odfláklá, že to doslova ničí celé vyznění originálu. Bonusy jsou taky trošku na nic - místo aby tam bylo něco k Čapkovi nebo nadčasovosti díla, tak je tam příšerný skicář... Bohužel zklamání...

lucakuca
20.09.2023 4 z 5

A proč ne?
Dětem se aspoň přiblíží klasika. A třeba někoho příběh zaujme natolik, že zatouží po originále.

Zahrada slibů a lží, Do ráje a další knižní novinky (38. týden)

17.09.2023

Knižní novinky (47. týden)

15.11.2020

Ocenění knihy (1)

2021 - Zlatá stuha (Komiks pro děti a mládež)

Kniha R.U.R. (komiks) v seznamech

v Právě čtených2x