Pustá země přehled

Pustá země https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423098/bmid_pusta-zeme-wP6-423098.png 4 98 98

Eliotova Pustá země – The Waste Land – vyšla roku 1922 a je nejen jedním z největších a nejodvážnějších básnických děl moderních, ale také pozoruhodným dokumentem doby, v níž vznikla, podávajíc velkolepý a pravdivý obraz hluboké krise evropské kultury. Svazek obsahuje kromě překladu celé básně Pustá země také Eliotovu poznámku, v níž autor vrhá částečné světlo na zdroje inspirace jednotlivých veršů. Doplněno o závěrečné poznámky překladatelů.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Bedřich Stýblo

The Waste Land , 1922

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pustá země. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
22.03.2024 3 z 5

Mystické a ezoterické Eliotovo dílo není úplně snadné k pochopení a čtenář toho musí hodně znát, aby měl vůbec klíč ke všemu, co autor do díla ukryl. Autorovy poznámky sice malinko pomáhají, ale znalost náboženství nebo mýtů je stále nutná. Jazykově je to rozhodně skvělý text a některé pasáže jsem si četl i vícekrát, ale jako celek to nemělo takovou sílu, jakou jsem od toho očekával.

los
15.12.2023 2 z 5

takže Eliotova Pustá země, slova přetížená významy, verše plné náročných metafor a kulturních odkazů... hmm, když já jsem už moc starej, a tudíž línej to luštit a promýšlet, když se nakonec stejně dospěje k poslání, že báječný (= vybájený) "zlatý věk" už je dávno ztracen a všechny následující epochy už budou jenom horší, ať už je definujeme jako dobu stříbrnou, železnou, ..., parní, ropnou, atomovou, plastovou nebo digitální...

víc mne ve výboru zaujal cyklus Dutí lidé, jehož sdělení vnímám opačně: "takhle svět končí - / ne bouchnutím, ale zakňouráním"

Kopta
16.10.2023 4 z 5

Nečekané krátké, ale alespoň oslovující básně. V malém dokázali zachytit a potěšit.

Vychází Vypravěč, Magie havranů a další knižní novinky (41. týden)

09.10.2022

Kniha Pustá země v seznamech