Převratné objevy fyziky přehled

Převratné objevy fyziky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200590/prevratne-objevy-fyziky-UZY-200590.gif 4 5 5

Autor sleduje významné okamžiky v životě dvanácti velkých fyziků. Jejich osudy zasazuje do kontextu doby, ve které žily, a přibližuje jejich přínos k vytváření fyzikálního obrazu světa.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Převratné objevy fyziky. Přihlašte se a napište ho.

TheRaven
30.06.2021 4 z 5

Byť to u knihy s podobným tématem může znít trochu zvláštně, mají pro mě Převratné objevy fyziky poněkud nostalgické kouzlo. Kdysi se totiž staly jednou z prvních knih, které mě provázely na cestě k přírodním vědám a zájmu o jejich dějiny, a i proto mají v mé knihovně čestné místo. Po více než patnácti letech jsem neodolal a rozhodl se konfrontovat vzpomínky s realitou. Je pravda, že dnes už kniha nepůsobí tak jako onehdy. Jedná se o víceméně klasickou „dědkologii“, která čtenáři stručně představí život a nejdůležitější objevy dvanácti významných badatelů od Galileiho přes Newtona a Faradaye přes Maxwella, Einsteina či Becquerela po Rutherforda, Fermiho a Meitnerovou. Poslední jmenovaná je jedinou ženou, která má v knize vlastní kapitolu (opakovaně je ještě zmiňována Marie Curie-Skłodowská a její dcera Irène), což je především trochu smutná připomínka mizogynie, která se i ve vědě držela nepříjemně dlouho. Celkově se kniha nese ve velmi pozitivním, někdy možná až idealistickém duchu a vůbec se nedivím, že jsem po jejím čtení kdysi nabyl dojmu, že stát se slavným vědcem přece nemůže být tak těžké. Stačí chtít.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Převratné objevy fyziky v seznamech

v dalších seznamech1x

Autorovy knížky