Převratné objevy fyziky

Převratné objevy fyziky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200590/prevratne-objevy-fyziky-UZY-200590.gif 4 5 1

Autor sleduje významné okamžiky v životě dvanácti velkých fyziků. Jejich osudy zasazuje do kontextu doby, ve které žily, a přibližuje jejich přínos k vytváření fyzikálního obrazu světa.

TheRaven
30.06.2021 4 z 5

Byť to u knihy s podobným tématem může znít trochu zvláštně, mají pro mě Převratné objevy fyziky poněkud nostalgické kouzlo. Kdysi se totiž staly jednou z prvních knih, které mě provázely na cestě k přírodním vědám a zájmu o jejich dějiny, a i proto mají v mé knihovně čestné místo. Po více než patnácti letech jsem neodolal a rozhodl se konfrontovat vzpomínky s realitou. Je pravda, že dnes už kniha nepůsobí tak jako onehdy. Jedná se o víceméně klasickou „dědkologii“, která čtenáři stručně představí život a nejdůležitější objevy dvanácti významných badatelů od Galileiho přes Newtona a Faradaye přes Maxwella, Einsteina či Becquerela po Rutherforda, Fermiho a Meitnerovou. Poslední jmenovaná je jedinou ženou, která má v knize vlastní kapitolu (opakovaně je ještě zmiňována Marie Curie-Skłodowská a její dcera Irène), což je především trochu smutná připomínka mizogynie, která se i ve vědě držela nepříjemně dlouho. Celkově se kniha nese ve velmi pozitivním, někdy možná až idealistickém duchu a vůbec se nedivím, že jsem po jejím čtení kdysi nabyl dojmu, že stát se slavným vědcem přece nemůže být tak těžké. Stačí chtít.

Autorovy knížky

2001  76%Převratné objevy fyziky

Kniha Převratné objevy fyziky je v