Obsluhoval jsem anglického krále přehled

Obsluhoval jsem anglického krále https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533079/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-65ddff2f9a23b.jpg 4 1764 1764

Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, pro sympatie k Němcům, pro jeho češství, proto, že má původ odloženého dítěte, i pro osobitou životní filozofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, touží po milující ženě - ale dostává se mu jich jen krátce. Není uznán ani jako árijec, ani jako milionář...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obsluhoval jsem anglického krále. Přihlašte se a napište ho.

uzivatel6305
05.05.2024 5 z 5

Nádhera, pohlazení, moudrost, legrace, smutek, originalita. Úžasný jazyk pana Hrabala.

Teď jsem doposlouchala audioknihu v podání geniálního pana Ladislava Mrkvičky a jsem stejně nadšená jako kdysi, když jsem četla poprvé. Příběh mi teď snad ještě víc mluví z duše a naprosto chápu pocity vypravěče v posledních kapitolách.

Popis “malého českého člověka se Hrabalovi povedl snad stejně dobře, jako by to psal Karel Čapek. Proplouvání v jakékoliv době, chytráctví, využívání lidí a situací, lidská hloupost a lidská zloba, a ty roztodivné charaktery s jejich výstřednostmi, prostě pecka. A nakonec ještě přátelství zvířat, samota a s ní spojený klid a ponaučení.

Prostě krása, vřele doporučuji.

klaraj093
09.03.2024 3 z 5

Kniha byla rozhodně obsáhlejší než film, který jsem viděla předtím. Nevím jestli to byl jenom můj pocit, ale přišlo mi to docela zdlouhavé. V tomto případě se mi asi filmová verze líbí více. Nicméně kniha je to pěkná.

Durancie
06.03.2024 2 z 5

Kolaborantský skrček celý život touží mít vlastní hotel, nakonec má hostinec v horách a sbírku zrcadel.
Stejně jako předchozí Postřižiny, ani Anglický král mě nijak neoslovil. A opět z typicky hrabalovských důvodů. Nesympatická hlavní postava, opakující se pasáže a celkově rozvleklý děj.
Četla jsem v rámci ČV (držitel ceny Jaroslava Seiferta) a víckrát se k ní vracet nebudu.

Pád Númenoru, Panský dům a další knižní novinky (36. týden)

03.09.2023

Nové eknihy zdarma ke stažení (červen)

29.06.2020

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále v seznamech

v Právě čtených31x
v Přečtených3 184x