Nové verše přehled

Nové verše https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333131/bmid_nove-verse-9Nw-333131.jpg 4 38 38

Posmrtně vydaná sbírka básní Františka Gellnera pět let po jeho zmizení na haličské frontě. Je složená z básní asi z posledních deseti let, kdy už byl Gellner spíše novinářem než rozervaným básníkem. Z veršů je cítit jakési zklidnění autorova ducha, básně nejsou útočné ani nemají potřebu nikoho burcovat či pobuřovat. Jedná se spíše o jakési melancholické smíření s nesplněními sny a životními tragédiemi.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nové verše. Přihlašte se a napište ho.

Kotrlat
22.05.2023 3 z 5

Na rozdíl od předchozích sbírek došlo k určitému rozvolnění témat i naléhavosti textů - Gellner je sice z básní pořád cítit, nicméně buřičská poloha mu dle mého názoru seděla více.

666Jitka
25.10.2021 5 z 5

Klamných představ si nečiním v žití,
že proti přesile hlupáků
by bylo možno zvítěziti.
Vím, pravda spíš vězí v opaku.

Jak trefné ...

666Jitka
25.10.2021 5 z 5

Tato sbírka básní Františka Gellnera je poskládaná a vydaná posmrtně jeho přítelem S.K.Neumannem. Poezie v tomto souboru již není tak bohémská, anarchistická a buřičská, i když i zde najdeme narážky na soudobou politiku. Básně jsou klidnější, melancholické, avšak zachovávají si skepsi a nedůvěřivost ke společnosti. Mám velmi ráda tvorbu tohoto zajímavého solitéra a jeho verše mě dokáží oslovit.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Nové verše v seznamech