Noc nič nezadrží přehled

Noc nič nezadrží https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497155/bmid_noc-nic-nezadrzi-50W-497155.jpg 4 311 311

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej samovraždy. Túžila nájsť odpoveď na otázku, prečo bol Lucilin život taký trpký a čo vlastne zapríčinilo jej psychické problémy. Matkina bolesť bola súčasťou Delphininho detstva aj dospievania, formovala ju, no každý pokus o jeho vysvetlenie či pochopenie bol odsúdený na neúspech. Pátrala preto hlbšie v minulosti, u žijúcich príbuzných, v starých nahrávkach, v zachovanej korešpondencii. Neraz sa zasekla, neschopná uchopiť pravdu či zmätená zo zábleskov nesúrodých spomienok. O Lucile píše zo svojho uhla pohľadu, bez pátosu, očami dieťaťa, ktoré bolo nútené rýchlo dospieť. V príbehu sa stretávame so smrťou, s incestom, neverou aj s chorobami, všetkým, čo by iné rodiny zrazilo na kolená. Práve sila, s akou to príbuzní zvládajú, sa tiahne naprieč celým románom. Temnota ja mocná, ale človek sa jej musí vzoprieť.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Rien ne s'oppose à la nuit , 2011

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Noc nič nezadrží. Přihlašte se a napište ho.

Katka2382
06.05.2024 4 z 5

Kniha má velmi zvláštní atmosféru. Ale čte se moc dobře.

maki6607
19.09.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem získala na základě marketingového průzkumu a nemůže to být více ironické. Některé peripetie z autobiografie Lucile jsou i mými. A čím víc o tom uvažuji, tím více docházím k názoru, jak ryzí a autentickou bolest rodiny autorka zachytila. Všechny rodiny mají temná a bolavá místa a chce to kuráž o nich mluvit, natož je napsat.

Radimka
16.08.2023 5 z 5

Výborný autobiografický román. Byla to docela jízda, po které mi naše rodina připadá úplně normální. Životní příběh autorčiny matky, která měla duševní poruchu, byl z pohledu její rodiny dost žalostný, ale nebyl podán depresivně. Spíš jako by na mne dýchla pařížská bohéma. Moc se mi to líbilo.

Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)

28.08.2022

Knižní novinky (34. týden)

23.08.2021

...věnovat jí takovou rakev z papíru - jelikož ty jsou, zdá se mi, ze všech nejkrásnější - a osud literární postavy.

Zavírá oči před vším, co by mohlo pošpinit lásku, kterou k němu cítí.

Psát ještě neznamená, že je vše dovoleno.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (2)

2012 - Grand prix des lectrices de Elle (Novels)
2011 - Prix Renaudot des Lycéens

Kniha Noc nič nezadrží v seznamech

v Právě čtených7x
v dalších seznamech3x