koupit knihy

Delphine de Vigan

francouzská, 1966

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (10)

Když si hodíte desetkrát mincí, jedna strana vítězí. Ale když hodíte milionkrát, panna nebo orel vyjdou zhruba nastejno. To je zákon velkých čísel.


Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepatrného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží těž tři týdny v ledničce a ani trochu neseschne, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou nechat lidi umřít na ulici.


Milostné vztahy možná nejsou nic jiného než tahle nepřímá úměra: jakmile člověk po něčem touží, jakmile něco očekává, prohrává. (Ani později, ani jinde, str. 91)


Nemá se doufat, že se svět změní, protože svět je daleko silnější než my. (No a já, str. 127)


Než jsem potkala No, věřila jsem, že zlo spočívá v křiku, ranách, válce a krvi. Teď vím, že zlo je taky v tichu, že je často na první pohled neviditelné. Zlo je čas na zacelení ran, ten nezkratitelný sled dnů, nemožnost návratu. Zlo je to, co nám uniká, mlčí, neukazuje se, zlo je to, co nemá zdůvodnění, to, co zůstane navždy neproniknutelné.


Realita má vždycky navrch a iluze se vzdaluje, aniž si to člověk uvědomuje.


Stačí totiž jediný pohled, a člověk škobrtne, stačí, aby mu někdo podal ruku, a najednou mu dojde, jak je slabý, zranitelný, a všechno se zhroutí jako pyramida z karet. (No a já)


Ten, kdo se neustále ujišťuje o tvé důvěře, tě zradí jako první. (No a já, str. 88)


U hypotéz je problém v tom, že když jim popustíme uzdu, množí se rychlostí zvuku. (No a já, str. 138)


V noci, když člověk nespí, starosti se množí, nafukují se, zvětšují, až tak, že s postupujícím časem se v dalších dnech propadají do temnot, to nejhorší se mění ve skutečnost, pak už se nic nezdá možné, překonatelné, nic už se nezdá v pohodě. Nespavost je temná tvář představivosti. Já ty skryté temné chvíle znám. Ráno se člověk probudí otupělý, katastrofické scénáře ti připadají ulítlé, den vzpomínku na ně vymaže, vstaneš, usměješ se a rěkneš si, nějak to dopadne. Někdy ale noc přizná barvu, někdy noc odkryje tu jedinou pravdu: čas plyne a věci už nikdy nebudou tak, jaky byly. (No a já)