Napoleon Bonaparte přehled

Napoleon Bonaparte
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240398/bmid_napoleon-bonaparte-240398.jpg 4 47 47

Albert Manfred, autor viacerých prác z francúzskych dejín, je známy nielen v Sovietskom zväze, ale aj v krajine, ktorej sú venované. Vo svojej práci Napoleon Bonaparte približuje čitateľovi jednu z najznámejších historických osobností, ktorá pred pol druha storočím prudko rozbúrila i tak nepokojnú hladinu Európy, a ešte dlho po tom, ako jej „šťastná hviezda" navždy vyhasla na nehostinnej pôde ostrova Svätej Heleny, vzrušovala mysle súčasníkov i ďalších generácií. Napoleon — dieťa svojej doby — stojí pred nami plný protirečení, so všetkými kladnými aj zápornými vlastnosťami štátnika i človeka. Mladého Napoleona Bonaparta strhli idey osvietenstva a ovplyvnili aj jeho konanie na začiatku politickej kariéry. Napoleon pochopil potreby svojej doby, a kým sa opieral o pokrokové sily spoločnosti, o vojensko-technický pokrok a šikovne využíval rozpory medzi svojimi protivníkmi, sprevádza] ho úspech. Manfred však psychologicky presvedčivo ukazuje, ako sa z demokrata a revolucionára stáva korunovaný despota, dobrodruh, čo už nevie reálne zhodnotiť dôsledky svojho konania a nevyhnutne krachuje. Skromný, utiahnutý mládenec, horlivý stúpenec Jeana Jacqua Rousseaua zmenil sa na vládcu, ktorý chladnokrvne odstavuje nepohodlných ľudí, uzurpuje tróny a panuje nad monarchiami. Spisovatel si všíma aj rodinné vzťahy Napoleona, jeho priateľstvá, súkromný život, ukazuje jeho dnes už nepochopiteľnú korzickú poverčivosť. Množstvom a hodnovernosťou údajov, hlbokou analýzou sociálnych a politických javov je Manfredova kniha vedeckým dielom, svojím príťažlivým štýlom, živosťou podania, suverénnym majstrovstvom v narábaní s faktmi však zaujme každého, koho zaujíma história. Pre nás je Manfredova práca zaujímavá aj tým, že mnohé historické fakty sa buď priamo, či nepriamo dotýkajú aj našich dejín, osudov vtedajších štátnych celkov strednej Európy; niektoré významné udalosti sa odohrávajú na území našej republiky.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Pravda

Napoleon Bonapart , 1973

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Napoleon Bonaparte. Přihlašte se a napište ho.

xulij01
11.06.2023 4 z 5

Obsáhlá monografie, v níž se autor snaží zachytit nejen činy a dobu Napoleona, ale i postupný vývoj jeho osobnosti. Čerpá z velkého množství pramenů (třeba i ze soukromé korespondence jednotlivých státníků či vojevůdců, pokud se dochovala). Je zajímavé sledovat, jak se i přes počáteční nepřízeň osudu dokázal vypracovat na jednoho z nejlepších vojevůdců historie. Taktéž je v knize zdařile zachyceno, jak se postupně měnila osobnost Napoleona, nakonec se z něj stal víceméně absolutistický vládce, proti kterým zpočátku bojoval. Jednotlivým bitvám se knížka věnuje okrajově, vypíchne nejdůležitější okamžiky významných bitev, nastíní taktiku Napoleona a zachytí jejich dopad na politiku. Spíše tedy sleduje činy Napoleona, jeho zahraniční i domácí politiku, jak ho vnímala veřejnost (domácí i zahraniční), jakými spolupracovníky se obklopil atd.

Nevýhodou knížky je, že se autor odvolává na Lenina, Marxe, setkáme se tam často s "buržoazií a jejími cíli". Z textu je prostě cítit doba a místo, kde knížka vznikla. Zároveň třeba role Anglie je upozaděna, a naopak Rusku je věnován značný prostor. Každopádně knížka i tak stojí za přečtení, informací o Napoleonovi se v ní čtenář dozví opravdu hodně.

sattah
15.04.2023

Knihu som nedočítala... nevedela som sa prelúskať tými množstvami mien...nerada odkladám rozčítané knihy, ale napriek môjmu vnútornému boju, že ju dočítam skončila v krabici antikvariát...

Gaudericus
22.03.2023 3 z 5

Kniha poplatná době a místu vzniku. Pokud se s tím smíříte, dostanete zajímavé a poměrně poutavé čtení o Napoleonovi, kde v rámci tehdejších dějin jasně dominuje ruská linka. Spousta stran je tak věnována např. vztahu a spojenectví Napoleona a Alexandra I., zatímco největší bitva tehdejších dějin - u Lipska - je odbyta jedinou větou.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Napoleon Bonaparte v seznamech

v Právě čtených3x