Metropolis přehled

Metropolis
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480728/bmid_metropolis-THJ-480728.jpg 4 14 14

Za dvě stě tisíc let naší existence nás nic neformovalo výrazněji než město. Ben Wilson, mladý historik, jehož knihy pojednávající o britských dějinách se řadí mezi bestsellery a získávají mnohá ocenění, nám tentokrát přináší velkolepý příběh o tom, jak se města odpradávna podílela na rozkvětu naší civilizace a jak život v nich podnítil největší vynálezy lidstva. Vyprávění začíná v Uruku, prvním městě, které svět poznal 5000 př.n.l. Na jeho příkladu autor vyslovuje myšlenku, že jsme se bez měst vždy dokázali obejít, jakmile se však objevila, intenzita jejich osídlení měla přímý vliv na nebývalý rozvoj lidského konání, ať už je řeč o nových profesích, způsobech uměleckého vyjádření, rozličném vyznání či zaměření obchodu. Na cestě po konkrétních městech autor zmiňuje, jaké inovace to které z nich přineslo. Takto se dostáváme do dalších měst – například do Athén, Bagdádu, Londýna, Amsterdamu, Paříže, New Yorku, Los Angeles či Šanghaje. Kniha je napsána opravdu čtivě a zároveň vysoce odborně. Stránky, po nichž vám budou oči vyloženě klouzat, jsou plné vskutku zajímavých informací o vývoji města coby ohromné vymoženosti, kterou lidstvo dokázalo stvořit. Vítejte na fascinující a barvité výpravě napříč 7000 lety a 26 světovými městy!... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Pangea
Originální název:

Metropolis , 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Metropolis. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (2)

Hall3006
05.07.2023 5 z 5

Tato kniha by neměla minout nikoho, hlavně ty co si myslí, že městům odzvonilo či dokonce jsou škodlivá. Výborná publikace, erudovaně napsaná a srozumitelná pro ty, co se zajímají o historii, současnost i budoucnost lidstva žijícího stále více ve městech. Velmi doporučuji.

soukroma
11.02.2023 3 z 5

Možná trochu nespravedlivě dávám pouhé průměrné hodnocení, ale nelíbil se mi styl, tedy změť - byť zajímavá - všeho možného, co se tak trochu autorovi vlezlo pod témata jednotlivých v dějinách uspořádaných velkých měst.
protože jsem si postupně uvědomila, že prakticky o všech metropolích jsem už četla jinde v beletrii či faktografii (nebo průvodcích při návštěvách), tak mne to zas až tak nezaujalo novými poznatky. Až na pěkný Lübeck, to bylo pak s mírných opakováním alespoň taktéž o hanze, jejím vzniku i zániku.


Související novinky (1)

Knižní novinky (42. týden)

17.10.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Metropolis v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených17x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce67x
v Chystám se číst45x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

města

Autorovy další knížky

Ben Wilson
britská, 1980
2021  77%Metropolis
2023  %Urban jungle