Madame Curie přehled

Madame Curie https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464205/bmid_madame-curie-hB2-464205.jpg 5 106 106

(Výňatek z úvodu z vydání 1938) V životě Marie Curieové je tolik velkých rysů, že by se člověku chtělo vyprávět její příběh jako legendu. Je to žena, patří k utiskovanému národu, je chuda a je krásná. Mocný vnitřní hlas ji pohne opustit polskou otčinu a jet studovat do Paříže, kde po léta žije v nesnázích a osamělosti. Potká muže, který je tak geniální jako ona sama. Vezme si ho a jejich štěstí je naprosto jedinečné. Nesmírně úporným a jednotvárným úsilím objeví kouzelný prvek radium. Jejich objev nejenže dá vzniknouti nové vědě a nové filosofii? přináší lidem nadto též možnost léčit hroznou chorobu rakovinu. Ve chvíli, kdy se šíří světem sláva obou vědců, postihne Marii zármutek. Smrt ji obere v jediném okamžiku o jejího zázračného druha. Přes sklíčenost v srdci a tělesné útrapy pokračuje dále v začatém úkolu a rozvíjí skvěle vědu, stvořenou oběma. Ostatek jejího života ustavičným dáváním . Raněným z války dává svou oddanost i zdraví. Později bude dávati rady a vlastní vědomosti v kterékoliv chvíli svého života svým žákům, budoucím vědcům, přicházejícím ze všech světadílů. Když je její poslání skončeno, umírá vyčerpána, odmítnuvši nejdříve bohatství a snášejíc s lhostejností pocty.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , ELK - Evropský literární klub

Madame Curie , 1938

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Madame Curie. Přihlašte se a napište ho.

Magrata15
13.11.2023 4 z 5

Zajímavý pohled na život slavné vědkyně. Přestože knihu psala její dcera, zdála se mi napsaná dost objektivně.
Ženy vědkyně jsou trošku jiné a pro vědu, a práci vůbec, dost často obětují i rodinu. To mi přišlo trošku smutné. ... Ale asi to tak muselo být...

Janizoun
20.07.2023 5 z 5

Polská vědkyně Marie Curie Skłodowská mě očarovala už v mém mládí a teď jsem se moc ráda dozvěděla o této ženě, matce, manželce, vědkyni..., spoustu pro mě nových informací. V této knize je krásně napsaný životopis, který napsala dcera této skvělé, nadané ženy. Doporučuji.

konicekbily
12.07.2023 5 z 5

Byla pilná, cílevědomá, k sobě tvrdá, skromná, pracovitá, hrdá na svůj původ a také byla geniální. Svou houževnatostí, pílí a rozhodnutím pokračovat v započaté práci dokázala přes všechna překážky objevit a izolovat nový prvek, objevila a popsala radioaktivitu. To vše s minimálními prostředky, ale s maximálním nasazením.

Knižní novinky (15. týden)

11.04.2021

Ocenění knihy (1)

1937 - National Book Award (Non-Fiction)

Kniha Madame Curie v seznamech

v Právě čtených3x