Liberalismus přehled

Liberalismus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408947/bmid_liberalismus-fMT-408947.jpg 4 39 39

Misesův Liberalismus je klasickým dílem, ve kterém autor obhajuje myšlenky svobody a míru, myšlenky liberalismu. Přestože kniha byla napsána již v roce 1927, argumenty ve prospěch svobody v ní obsažené neztratily nic ze své platnosti. Spíše naopak. V knize se dozvíte mimo jiné, proč je mír tak důležitý pro rozvoj ekonomiky, proč je socialismus dlouhodobě neudržitelný, proč jakákoli malá regulace povede postupně k větší a větší byrokracii a proč je nebezpečná nadvláda většiny nad menšinou.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Grada , Liberální institut
Originální název:

Liberalismus , 1927


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Liberalismus. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

lungaj
08.04.2023 5 z 5

Poměrně útlá knížka perfektně se hodící i pro ty, kteří se chtějí seznámit s Misesovým odkazem, ale necítí se nebo nemají čas na jeho rozsáhlá veledíla. Vlastně i zde najdete téměř vše podstatné (ve stručnější formě), oproti jiným jeho knihám vč. jasnějšího vymezení role státu v liberální společnosti: Stát jako "noční hlídač" není ostuda, ale výsada. Kterou nemáme - máme spíše "otravného ředitele".

mmister
14.12.2020 5 z 5

Stručná a jasná obhajoba liberálního řádu. Člověka až překvapí, jak aktuální jsou témata v knize napsaní před téměř sto lety.


Terulka
04.08.2020 4 z 5

Velmi zajímavé na této knize je, že i když byla vydaná v roce 1927, argumenty, které autor prosazoval ve prospěch svobody neztratily svou váhu, ani nic ze své platnosti pro současnou situaci. Mises se nesnažil ve svém díle představit pouze ekonomickou analýzu, ale právě samotný liberální přístup. Zastával myšlenku, že se liberální přístup dá využít v různých oblastech vnitřní politiky, školství, zahraniční politice apod. Tím, že ale dokázal toto dílo rozpracovat i do neekonomických oblastí hodnotím velmi kladně, po přečtení této knihy jsem pochopila, že se vlastně liberalismus nemusí brát jen jako ekonomická myšlenka. Mises ve svém díle také hojně rozebírá neudržitelnost socialismu. Je podle něj dlouhodobě neudržitelný. Jakýkoliv zásah nebo regulace vede vždy jen k daleko větší byrokracii, přičemž taková nadvláda většiny je podle něj velmi nebezpečná. V poslední kapitole knihy Mises popisuje, jak vidí budoucnost liberalismu. Na této části mě docela překvapilo, jak moc jsou jeho řádky pravdivé. Mises uznává, že snaha a hon se za zvýšením blahobytu nezpůsobuje lidé šťastnějšími, ale že je to v povaze člověka, aby se neustále snažil o zvýšení svého bohatství a svého postavení. Lidé nepřijmou názory, které nabádají ke skromnosti. Chtějí stále víc a víc. Když se zamyslím nad současným stavem společnosti, je to bohužel pravda. Na závěr bych ráda shrnula mé pocity při čtení této knihy. Kniha se mi četla velmi pěkně, i když některé pasáže byly celkem obtížné. Po čase jsem se ale do knihy krásně začetla. Toto dílo je velmi aplikovatelné na současný stav naší společnosti, neboť se zmiňuje o zahraniční politice, o spojenosti Evropy, svobodném obchodu anebo o volném pohybu osob do zahraničí. Tato kniha dokáže pěkně uspořádat myšlenky, na druhou stranu - některé pasáže byly napsány až moc přesvědčujícím stylem, takovým, že nic, než liberalismus vlastně nemůže fungovat a kdokoliv by přišel s protiargumenty, nemá šanci uspět. To na mě mnohdy působilo dojmem, že by autor vůbec nepřijal názory druhé strany, ať už by byly správné či nikoliv.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (18. týden)

28.04.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Liberalismus v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených56x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst14x
v Chci si koupit3x