Knihovna na Páté avenue přehled

Knihovna na Páté avenue
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516624/bmid_knihovna-na-pate-avenue-KzC-516624.jpg 4 48 48

Ikonickou Newyorskou veřejnou knihovnu sužují série krádeží vzácných knih a vše musí vyřešit dvě silné, odhodlané ženy z různých generací. Je rok 1913 a Laura Lyonsová má alespoň na první pohled vše, co by si mohla přát – její manžel je správcem Newyorské veřejné knihovny, žijí v bytě přímo uvnitř této grandiózní budovy a život jim nadělil dvě děti. Svéhlavé a vášnivé Lauře to však nestačí, a když jednoho dne zariskuje a podá si přihlášku na školu žurnalistiky, její svět se zachvěje v samotných základech. Studium ji zavede například do komunity nových bohémů, kde objeví radikální skupinu žen, kde mohou bez obav vyjadřovat nahlas své názory na antikoncepci, volební právo a další ženské otázky. Laura brzy zjistí, že začíná zpochybňovat svou tradiční roli ženy a matky. Když se z knihovny ztratí několik vzácných výtisků a její domov a zbožňovaná instituce se octnou v ohrožení, je nucena se svým měnícím se prioritám postavit čelem a přitom riskovat, že o všechno dost možná přijde. Sadie Donovanová se o celých osmdesát let později snaží vyrovnat s odkazem své babičky. Konečně získala svou vysněnou pozici v Newyorské veřejné knihovně, ale z jejího nového zaměstnání se rázem stane noční můra... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

The Lions of Fifth Avenue

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Knihovna na Páté avenue. Přihlašte se a napište ho.

Eridani
10.07.2024 3 z 5

Knižnica na piatej avenue vás vtiahne do fascinujúceho svetaNewyorskej verejnej knižnice. Príbeh sa  zameriava na dve ženy oddelenédesaťročiami, ale spojené osudom.

V roku 1913 Laura, manželka a matka dvoch detí, sníva o kariére spisovateľky.Jej život je však poznačený rodinnými povinnosťami a očakávaniami, ktoré sú vtej dobe typické pre ženy. Aj napriek tomu sa rozhodne nasledovať svoj sen azačne študovať žurnalistiku.

O 80 rokov neskôr stretávame jej vnučku Sadie, ktorá je kurátorkou v knižnici.Keď začnú miznúť vzácne knihy a záhadné udalosti začínajú odkrývať rodinnétajomstvá, Sadie sa ocitne v strede vyšetrovania, ktoré môže zmeniť jej pohľadna minulosť a súčasnosť.

Páčilo sa mi, ako autorka prostredníctvom knihy zobrazuje, ako sa vyvinulopostavenie žien v priebehu dvadsiateho storočia. Od obdobia, keď boli ichmožnosti a ambície často obmedzené, až po dobu, keď začali získavať väčšiunezávislosť. Hlavne v Laurinej dejovej linke sa rieši emancipácia, boj zavlastnú sebarealizáciu a vyrovnanie sa so spoločenskými očakávaniami. Jejpríbeh je príbehom ženy, ktorá hľadá svoj hlas a miesto vo svete, ktorý ječasto rezervovaný pre mužov. Sadie sklamaná zo svojho osobného života, zase postupne odhaľuje rodinné tajomstvá a pomaličky vylieza zo svojej kukly.

Pri čítaní som si veľmi užívala atmosféru knižnice a popisy starých kníh. Milujem staré knihy, takže toto bola pre mňa srdcová časť príbehu.

Celý tento koncept bol veľmi zaujímavý. Len to bolo také neúplné, nedokončené. Príbehomlen tak plávame po povrchu, neponoríme sa úplne. Aj napriek zaujímavej téme akriminálnej zápletke, ma autorka nedokázala vtiahnuť až tak do deja,neprežívala som tie príbehy s postavami, neobľúbila som si ich. Chýbalatomu iskra, to niečo, čo by robilo príbeh výnimočným.

Kniha aj napriek tomu, že ide o fiktívny príbeh, ponúka zaujímavý pohľad naživoty dvoch žien bojujúcich za svoje práva v rôznych obdobiach a ak stemilovníkom knižníc a starých kníh, tak odporúčam prečítať.

Awča
20.05.2024 4 z 5

Kniha má pěkný námět: Newyorská knihovna a ženy, které mají touhu se prosadit, každá v jiné době.
Propojení obou časových linií je zajímavé, čtení mě bavilo, i když to bylo spíše klouzání povrchu. Více mě zaujal příběh z hlubší minulosti s feministickým tématem, které zde vyznívá úplně přirozeně. Mladší příběh je trochu plošší, nemá takové nosné téma, a bez zápletky s krádežemi knih by se dost táhnul.
Celkově milé čtení a splněné téma do letošní výzvy.

milito999
15.04.2024 2 z 5

Kniha mě nijak neoslovila. Dočteno již jen z mojí osobní povinnosti docitat každou rozečtenou knihu.

Instinkt, Dům tisíce šepotů (32. týden)

06.08.2023

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Kniha Knihovna na Páté avenue v seznamech

v Právě čtených1x