Knihovna na Páté avenue

Knihovna na Páté avenue https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516624/bmid_knihovna-na-pate-avenue-KzC-516624.jpg 4 45 14

Ikonickou Newyorskou veřejnou knihovnu sužují série krádeží vzácných knih a vše musí vyřešit dvě silné, odhodlané ženy z různých generací. Je rok 1913 a Laura Lyonsová má alespoň na první pohled vše, co by si mohla přát – její manžel je správcem Newyorské veřejné knihovny, žijí v bytě přímo uvnitř této grandiózní budovy a život jim nadělil dvě děti. Svéhlavé a vášnivé Lauře to však nestačí, a když jednoho dne zariskuje a podá si přihlášku na školu žurnalistiky, její svět se zachvěje v samotných základech. Studium ji zavede například do komunity nových bohémů, kde objeví radikální skupinu žen, kde mohou bez obav vyjadřovat nahlas své názory na antikoncepci, volební právo a další ženské otázky. Laura brzy zjistí, že začíná zpochybňovat svou tradiční roli ženy a matky. Když se z knihovny ztratí několik vzácných výtisků a její domov a zbožňovaná instituce se octnou v ohrožení, je nucena se svým měnícím se prioritám postavit čelem a přitom riskovat, že o všechno dost možná přijde. Sadie Donovanová se o celých osmdesát let později snaží vyrovnat s odkazem své babičky. Konečně získala svou vysněnou pozici v Newyorské veřejné knihovně, ale z jejího nového zaměstnání se rázem stane noční můra... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

The Lions of Fifth Avenue

milito999
15.04.2024 2 z 5

Kniha mě nijak neoslovila. Dočteno již jen z mojí osobní povinnosti docitat každou rozečtenou knihu.

bookcase
06.04.2024 4 z 5

Hezký příběh se zajímavým a trochu smutným vyústěním. Potěšilo věnování knihovníkům :)

majanka
27.01.2024 4 z 5

Krásny príbeh, aj keď postavy a udalosti sú vymyslené. Avšak knižnica na Piatej Avenue je skutočná. Príbeh troch generácií milovníkov kníh.

Szilvia1
25.01.2024 5 z 5

Začátek příběhu o dvou žen,které jsou příbuzné,ale Sadie to v knihovně nikomu neřekne,se trošku vleče,ale čtenář musí pochopit jak to všechno začíná,ale pak se příběh rozjede a už se knížka nedá položit.Je to krásný příběh,od autorky je to první knížka kterou jsem četla,ale určitě ne poslední.Dlouho jsem na tuhle knížku čekala ale to čekání se vyplatilo a přečetla jsem krásný příběh.

Dela90
04.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha líčí osudy Laury, matky dvou dětí. Její muž pracuje v nádherné Newyorské knihovně a píše knihu. Společně bydlí v bytě nad knihovnou. Někomu by se to mohlo zdát, jako něco úžasného (já bych byla určitě pro :D), jenže Laura má pocit, že by mohla dělat i něco jiného, než se starat o rodinu a domácnost. Touží se stát novinářkou, a proto začne studovat. Během studia, nalezne však víc, než by si dokázala kdy představit. Snaží se o úspěšné dokončení školy. Jenže v roce 1913 jsou ženy utlačovány a nemají právo vlastně na nic. A když se v knihovně ztratí několik knih, nemá ani tušení, že zloděj je vlastně na dosah ruky. A že je potřeba riskovat, než ztratí vše, co je jí drahé.

Naproti tomu tu máme Sadie, která se snaží vyrovnat s odkazem své babičky. Pracuje ve stejné knihovně, jako kdysi její dědeček. Když konečně získá svou vysněnou pozici, začnou se ztrácet knihy. A k tomu se začne odkrývat minulost její rodiny. Co všechno Sadie o své babičce zjistí? A kdo, a jak vlastně krade knihy?

Abych byla upřímná, ze začátku jsem s knihou dost bojovala. Nedařilo se mi úplně začíst, ale postupně jsem se do příběhu zamilovala. Stejně jako Laura a Sadie jsem se nenechala odradit a pokračovala.

Líbila se mi taková malá detektivní zápletka, pohled do minulosti. Člověk si pak spoustu věcí uvědomí a zjistí, že žije vlastně ve fajn době. Tehdy ženy neměly žádné právo, nemohly o ničem rozhodovat, musely se tajně scházet, tajit lásku k druhé osobě atd.

Popisování knihovny a jejích krásných exemplářů, to byl naprostý skvost.
Laura byla neskutečně silná žena.

“Ženy se dočkají zrovnoprávnění - opravdového zrovnoprávnění jak doma, tak mimo domov -, jen když ukážeme úspěchy těch, které právě teď mění svět, a inspirujeme ostatní ženy k tomu, aby usilovaly v životě o víc.

“Chci s lidmi sdílet svůj názor, přesvědčit je, že jejich způsob myšlení je zastaralý, a pokusit se pomocí slov změnit jejich pohled na svět.

Myslím, že na tenhle příběh jen tak nezapomenu. A těším se, až si ho jednou přečtu znovu.
Doporučila bych ho těm, kteří mají rády silné romány s příběhem napříč generacemi.
A pak, který knihomil, by nechtěl číst o knihovně? :)

Moc děkuju za možnost si knihu přečíst v rámci spolupráce @knihydobrovsky @sberatelka.knih , splnili jste mi sen . Kniha již dříve vyšla ve slovenštině a já ji opravdu marně sháněla

Hodnocení: 4/5

babicka_amalka
24.09.2023 3 z 5

četlo se dobře, dvě časové linky (ta starší je zajímavější); hvězdy ubírám za - opět - módně docpané lesby (ty si opravdu autorka mohla odpustit - člověk už pomalu nenarazí na "normální" knihu bez LGBT);

Tamirai
15.04.2023 2 z 5

Nalákala ma téma knižnice a záhady a príbeh sa nakoniec ubral iným, aj keď zaujímavým smerom. Nesadol mi však nejak štýl, akým bola kniha písaná.

Gracian1964
19.01.2023 4 z 5

Pekný príbeh odohrávajúci sa hlavne v knižnici na piatej avenue v NY, v dvoch časových rovinách, tesne pred prvou svetovou vojnou a potom prakticky v súčasnosti (1993). Dobre sa to čítalo a veľmi zaujímavý príbeh, trošku na môj vkus americky vykonštruovaný, ale zvládol som to, nevadí.

ivana7717
12.03.2022 3 z 5

Príbeh sa odohráva mne veľmi krásnom prostredí, v knižnici a je rozdelený do dvoch časových línii. Príbeh bol rýchly, okorenený kriminálnou zápletkou. Na konci mi trochu chýbalo ukončenie u hlavnej postavy, ako sa rozvíjal jej osobný život ďalej, aspoň nejaký náznak.

parvitas
07.02.2022 3 z 5

Milujem čítanie o knihách a knižnici. Tým, že v knižnici pracujem, tak som si úplne vedela podrobne predstaviť aj všetko to zákulisie, sklad kníh, ich objednávanie, triedenie, prepravu a zakladanie, reštaurovanie, študovne na prezenčné štúdium starých a vzácnych zväzkov. Vlastne celú tú knižničnú atmosféru. A úplne ma očaril byt správcu budovy newyorskej knižnice, kde býval so svojou rodinou. Vedeli ste, že aj v našej knižnici (ŠVK BB) kedysi tiež bolo ubytovanie? Pre študentky a knihovníčky.
Samotný príbeh plynie celkom rýchlo. Rodina správcu žije priamo v budove knižnice, na najvyššom poschodí. On sa snaží popri práci dopísať svoj román, jeho manželka túži študovať žurnalistiku, prispievať do rodinného rozpočtu a majú dve milé deti, chlapca a dievčatko. Trochu ťažšie sa im zvyká na nové prostredie, ale vyzerá to, že to zvládajú. Jej štúdium bolo opísané veľmi zaujímavo, aj keď profesor už vopred definuje rolu žien v žurnalistike. Od tendenčného rozdeľovania tém sa dostaneme až k ženskému hnutiu za rovnoprávnosť. Zároveň sa tu odvíja detektívne pátranie po stratených knihách. Striedanie dvoch časových rovín 1913 a 1993 sa nečakane prepojí až v závere. Súčasná línia sa podobá na minulosť, hlavne keď sa zase stratia knihy... Úplnou lahôdkou však boli rady Ako byť starou dievkou.
Ako sa kniha páčila vám? Vedeli by ste si predstaviť bývanie v knižnici?
Aj táto kniha sa hodí to výzvy 2022 - menej ako 22 hodnotení :)

Besa
20.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Mňa táto kniha veľmi neuchvátila.
Páčilo sa mi, že sa v knihe striedajú dve časové línie, dodáva to knihe dynamiku. Páči sa mi obálka. A to je asi všetko.
Postavy sú ploché, najmä Sadie a Laurin manžel. Sadie aj Laura mi neskutočne liezli na nervy, neboli mi sympatické. Sadie je nudná a tú americkú obcesiu kariérou som tiež nikdy nepochopila. Laura je matka roka (sarkazmus). Laurin muž je veľmi nepresvedčivá postava, to čo urobil vôbec nezodpovedá jeho psychologickému profilu.
Rozuzlenie je sklamaním, nepresvedčivý motív bez pointy.

Ďumbierka
18.11.2021 3 z 5

Na túto knižku som sa veľmi, veľmi tešila.

Na celý New York ma nalákala už kniha Pekárna v Brooklynu, ktorú sol čítala predtým a tak som sa chcela ešte troška niesť na tej vlne.

V príbehu sa striedajú dve časové roviny. To je pre mňa vždy SRDCOVÁ ZÁLEŽITOSŤ.
Rok 1913, hrdinka Laura a rok 1993, hrdinka Sadie.

Laura je manželkou správcu knižnice a s rodinou žije v malom bytíku, ktorý sa nachádza priamo v NewYorskej verejnej knižnici.
Tá predstava - žiť v knižnici, bola pre mňa na začiatku knihy veľmi lákavá, ale časom som sa sama rozhodla aj uistila, že by to nebolo úplne pre mňa a že by ma viac lákal presne ten sever, kde žila Laura s rodinou predtým a ideálne by bolo tam len pracovať, ale žiť inde a tak to mala presne Sadie.

Sadie v knižnici pracuje už niekoľko rokov a postupne kariérne stúpa a teraz dostala šancu, ktorá sa neodmieta.

Do tohto všetkého sa príbeh o týchto dvoch ženách prepletá aj so zmiznutím vzácnych kníh, takže šup sem aj detektívna zápletka.

Deje sa to v oboch časových rovinách a táto krimi zápletka vo mne vzbudila veľkú zvedavosť a ja som chcela vedieť aké je to TAJOMSTVO a kto je tým zlodejom a aj PREČO?

Chcela som vedieť všetko a to bolo vlastne fajn.

Musím však povedať, že prvých cca 140 strán v knihe som sa nevedela do príbehu vôbec začítať.
Nič, iskra nepreskočila.

Pradoxne, príbeh ako taký ma zaujímal a bola som naozaj zvedavá, ako sa to skončí, ako sa ďalej rozvinú vzťahy hrdiniek v knihe, atď… Toto ma bavilo.

Síce som si až taký blízky vzťah k postavám nevytvorila, čo ma mrzelo, no asi to bolo aj tým, že mi úplne nesadol ten štýl písania, tak som stále chcela vedieť ako príbeh dopadne.

Počas čítania som chcela chvíľu knihu aj odložiť a dať jej šancu neskôr, ale vyhrala u mňa zvedavosť a nakoniec som sa do nej začítala a od tej druhej polovice to len tak svišťalo. Hurá!

Zrazu sa toho dialo tak veľa. Tam aj tam a dej odsýpal, striedal sa a zase niečo bolo na mňa až veľmi hŕŕŕ a chcela by som práve viac informácií a viac príbehu.

Takže mám s touto knižkou taký zvláštny vzťah.
Nemastný - neslaný.

Na začiatko som mala ten problém začítať sa a potom sa to zmenilo.
To isté postavy, niekedy boli tak skvelo a uveriteľne opísané aj ich emócie a pocity a potom som mala pocit, že autorka sa kĺže len tak po povrchu.

Po dlhej dobe som čítala knihu, ktorá u mňa nemala ten WOW efekt hned od začiatku a síce sa to potom pre mňa rozbehlo, no prvá dlhšia polovica ma nebavila.

Ale to nevadí. Koľko čitateľov, toľko názorov a možno som ju čítala v zlom čase.
Každopádne som sa tu aj čo to dozvedela, boli to zaujímavé informácie a príbeh na konci dostane aj rozlúštenie tej záhady miznutia kníh a tak som dostala aj ja to, čo som chcela a som rada, že som knihu čítala.

Karin94
29.10.2021 4 z 5

Kniha ma na začiatku vôbec neočarila, myslím hlavne anotáciou, ale kniha ma nakoniec celkom milo prekvapila. Nebola úplne úžasná, ale pravdupovediac, čakala som omnoho väčšie sklamanie.
Autorka knihu našťastie napísala krátko a zrýchlené, čo znamená, že do deja sa dostanete pomerne rýchlo. Samozrejme nezabudnem napísať, že ma spisovateľka nadchla hlavne knihami. Viete si to predstaviť? Stoštyridsaťjeden kilometrov regálov s knihami a v nich jeden milión kníh? Veď tam byť, to je sen každého vášnivého knihomola! A áno, taká je verejná knižnica v New Yorku. No a potom sa mi páčilo, že to autorka písala takou tou "detektívnou" linkou, ktorú ja môžem a o to viac som sa tešila, čo ma v knihe bude čakať. No a samozrejme v knižke nechýbala ani taká milá priemerná romantika, ktorá vám vyčarí úsmev na perách.
Lenže, v knihe sú spomenuté rôzne témy, ktorým som poriadne ani nerozumela, alebo niektoré ani nemám rada, takže idú úplne mimo mňa. Ale na druhej strane, kniha je celkovo písaná tak tajomne a záhadne , že sa vykašlete na témy, a budete to chcieť čítať vďaka tým tajomstvám a pod., kvôli čomu to prečítate aj dosť rýchlo. Teda aspoň ja som to tak mala.

Čítame vlastne príbeh, ktorý je rozdelený na dve časti. Rok 1913/14 a rok 1993.
Laura z roku 1913/14, ktorá sa veľmi túži dostať na Kolumbijskú fakultu žurnalistiky, ale naopak je aj manželkou správcu Newyorskej verejnej knižnici.
A o osemdesiat rokov neskôr v roku 1993 o Laurinej vnučke Sadie, ktorá zdedí práve spomínanú verejnú knižnicu v New Yorku, v ktorej sa stane dočasnou správkyňou a kurátorkou zároveň, ale čaká ju tam veľa tajomstiev a záhad.

Postava Laury mi svojim spôsobom liezla na nervy preto ako sa chovala, a aká bola sebecká a myslela v určitých veciach na seba.
Jack mi prišiel rovnaký ako Laura, len v tom zmysle, že on mi prišiel okrem toho, že je sebecký, tak aj neskutočný manipulátor.
Naopak postava Sadie a jej kapitoly mi prišli zaujímavejšie, pretože tam bolo zas za mňa až príliš veľa záhad a tej hore spomínanej "detektívne linke" čo ja v knihách mám veľmi rada, ale zo začiatku bola taká šedá myška. Plaché , tiché a hanblivé žieňa až kým neprišla polka knihy a konečne začala riešiť ako taký "detektív" a hneď to bolo zaujímavejšie oveľa viac.

Takže za mňa určite odporúčam. Nebyť tých hlúpych tém, ktoré mňa naozaj nebavili, tak kniha bola naozaj zaujímavá a bola naozaj skvelo písaná a okrem toho tak, že každý čitateľ, ktorý si prečíta túto knihu by si mal uvedomiť, ako sa v živote nechovať či už k rodine, deťom, ale aj k ostatným veciam a všímať si aj ostatných a nebyť sebecký a zahľadený do seba a do svojej práce.

Majka1979
12.09.2021 5 z 5

Život dvoch silných žien – Laury a Sadie. Delí ich 80 rokov, každá žije vo svojej dobe. Každá na svoj život pozerá inak.

Kým Laura žije priamo v byte, ktorý je pridelený rodine spávcu knižnice, teda jej manželovi, Sadie žije mimo nej. Avšak Sadie v nej pracuje. Takže láska ku knihách, k starým, vzácnym knihách ich spája. A spája ich aj niečo iné, o čom Sadie nemala tušenia.

Knižnica a jej múry však skrývajú toho oveľa viac a najväčšou záhadou je to, že ako v období Laurinho života sa kradli vzácne knihy, tak sa to dialo aj počas pôsobenia Sadie. A najzaujímavejšie je, že obe boli podozrivé z krádeže. Kto je zodpovedný za tieto činy? Je to ten istý páchateľ alebo je to len zhoda náhod? Ako sa poprepletajú ich životy, keď sa začnú riešiť tieto krádeže? A ako sa obe popasujú so svojimi životmi, keď stratia svojich blízkych – Laura svojho manžela a Sadie svoju matku?

Naozaj je táto knižnica prekliatím alebo je to len miesto, kde sa skrývajú záhady, ktoré čakajú na rozlúštenie?

Nevedela som sa od knihy odpútať, bola neskutočná, musela som ju dočítať. Chcela som stoj čo stoj vedieť, ako to všetko bolo, čo všetko sa stalo. Neľutujem kúpu knihy a veľmi rada si ju určite ešte raz prečítam.

knihovny o knihách

Fiona Davis