Jmenuji se Maryte přehled

Jmenuji se Maryte
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469674/bmid_jmenuji-se-maryte-IzH-469674.jpg 4 209 209

Jmenuji se Maryte – věta, kterou se šestiletá Renata naučí litevsky a opakuje ji jako zaříkadlo proti všemu zlému. Pochází totiž z městečka ve Východním Prusku, z dnešní Kaliningradské oblasti, a má tu smůlu, že je Němka. Krátce po válce ji dějiny odvanou do cizí země, kde dostane nové jméno a s ním novou identitu a naději na nový život. Román o fenoménu takzvaných vlčích dětí – wolfskinder, které dodnes žijí na území Litvy, vyvolal po svém vydání v roce 2012 senzaci a stal se litevskou knihou roku. Autor v něm s neobyčejnou něhou i vášní odkrývá zasutý cíp evropské historie a ve strohých sekvencích, psaných prostým, přitom však básnicky jemným jazykem, líčí, jak snadno se šlo v kruté zimě roku 1946 ztratit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

Mano vardas – Marytė , 2012

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jmenuji se Maryte. Přihlašte se a napište ho.

jitka7326
20.05.2024 4 z 5

Malá kniha s velkým obsahem. O vlčích dětech jsem dosud neslyšela, oceňuji doslov autora.

Katka2382
31.03.2024 5 z 5

V útlé knize s krásnou obálkou se skrývá smutný příběh.
Ve válečných konfliktech vždy trpí ty nejnevinější a nejbezbranější.
A nejtragičtější je že se to děje i teď,v Palesteně,v Izraeli, na Ukrajině a v mnoha dalších částech světa právě teď tisíce dětí hladový,hledá své rodiče a bojí se.
Říkám si zda se to někdy změní a zda někdy budou mít všechny děti světa šťastné dětství.

Aya81
11.02.2024 5 z 5

Chce se mi brečet, chce se mi zvracet, chce se mi křičet, chce se mi tlouct pěstí do zdi.. proč proč proč? Proč se tohle na světě musí dít? Proč musí nevinné děti trpět za hříchy mocných? Proč musí matky dělat zoufalé činy kvůli tomu, že někomu bylo jeho ego a zvrácené ideály milejší než obyčejný lidský život? Že tito (ne)mocní lidé roztočili soukolí hrůzy a nenávisti, kde strach plodí strach a násilí, a to vše vyvržené se násobí, vrací jako bumerang a cestou kosí další a další, vinné i nevinné.. pochopím násilí vzešlé z hladu a zmaru, možná i z pomsty.. ale ne aroganci a bezohlednost těch, jímž je motivací jen jejich pýcha :(

Knižní novinky (34. týden)

16.08.2020

Kniha Jmenuji se Maryte v seznamech