Jako v zrcadle, jen v hádance přehled

Jako v zrcadle, jen v hádance https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224510/bmid_jako-v-zrcadle-jen-v-hadance-224510.jpg 5 225 225

Cecílie je nemocná. Tak nemocná, že nemůže jít ven lyžovat a sáňkovat jako jiné děti, dokonce ani vstát z postele. Jednou, když je jí smutno, si namaluje anděla prstem na okno. Namalovala anděla slzou, nebo slzavého anděla? Cecílie neví. Cecílie je zvláštní holčička a o všem přemýšlí. Má na to čas, jak říká maminka, když se musí „zabavit“ v posteli. Anděl, který se u Cecílie objeví, bdí u její postýlky a drží stráž. Není ale vůbec „slzavý“. Je to veselý a moudrý průvodce, s nímž se Cecilka prochází noční zasněženou krajinou, rozmlouvá a anděl jí pomáhá dobrat se až ke dnu tajemství, která ji trápí: Kdo jsem? Bude svět, až tu nebudu? Co zbyde ze mě, až tu nebudu? Kniha současného norského autora Josteina Gaardera Jako v zrcadle, jen v hádance je knihou pro přemýšlivé děti; je to napínavé filosofické přemítání plné životní moudrosti napsané formou příběhu, krásného a tajemného zároveň.... celý text

Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

I et speil, i en gate , 1993

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jako v zrcadle, jen v hádance. Přihlašte se a napište ho.

IVANA0123
13.02.2024 5 z 5

Kniha je moc krásná. Je protkána celou řadou zajímavých a hlubokých myšlenek, ale... Je tak hrozně smutná, když se nad ní zamyslí člověk do hloubky. Absolutně si nedokážu představit, jak ji chápou děti a jak připadá jim. Chvílemi mi přijde náročná až filosofická i pro dospělé. Rozhodně je nezapomenutelná. A já bych si teď moc přála, aby to tak bylo vždy, když někdo odchází.. nenápadně, s milým a laskavým průvodcem.., a pak se stane součástí věčnosti. 5*
(2/24)

Zemlja
30.08.2023 3 z 5

Vážný pomalý příběh o umírání. Můžete si vybrat, jestli tam ten anděl doopravdy je.

MoonR
09.11.2022 3 z 5

Na Gaarderovi mi je veľmi sympatické, že ťažké témy dokáže nadľahčiť tak, že sa stávajú akoby pierkom poletujúcim vo vzduchu - pričom si ho môžete všimnúť alebo nie. Je na vás ktorú rovinu príbehu si vyberiete. Mne sa kniha veľmi páči z roviny fantázie "poskakovať z jedného asteroidu na druhý" alebo "keď potrebujem byť na chvíľu sám (50 či sto rokov), odletím na nejakú malú planétku..", "..tancujem balet na mesiaci" :) .. Ďalej, je veľmi zaujímavé - keď sa snaží anjel zistiť aké je to byť človekom - vtedy sa stávajú z najjednoduchších procesov (v základoch) absolútne fascinujúce a niekedy i nevysvetliteľné "veci". Odrazu si uvedomíte, že na niečo také jasné a bežné, je ťažké odpovedať. Napr. ako popíšete niekomu kto vôbec necíti aké je to zažiť zmysly (hmat, chuť,.. apod.)? A! :) veľmi sa mi páči veta "Zem sa krúti a krúti, aby sa všetci ľudia mohli dívať všetkými smermi do vesmíru." Tu je hneď jasné, že tí ľudia, ktorí majú fantáziu (lebo mnoho ľudí si myslí, že fantázia je výlučne "detská záležitosť"), majú vždy aspoň o jeden svet viac ako tí ostatní (a tak niektoré ťažké "veci" získavajú zrazu úplne iný rozmer).

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jako v zrcadle, jen v hádance v seznamech

v Právě čtených4x
v dalších seznamech8x