Ireniny děti přehled

Ireniny děti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355643/bmid_ireniny-deti-nevsedni-pribeh-hrdink-yLi-355643.jpg 4 89 89

Nevšední příběh hrdinky, která z varšavského getta zachránila 2500 dětí Irena Sendlerová bývá srovnávána s Oskarem Schindlerem, protože zachránila před jistou smrtí dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta. Irena ale neměla žádné výjimečné postavení ani majetek. Dalo by se říci, že to byla obyčejná sociální pracovnice. Měla ale zvláštní dar – uměla svým vzorem, odvahou a přesvědčením strhnout ostatní a spolu s nimi pak dokázat neuvěřitelné věci. Pro každé zachráněné dítě přitom riskovalo vlastní životy nejméně deset statečných a obětavých lidí z celé Varšavy Nemluvňata pašovali v kufrech, krabicích i v rakvích. Starší děti prováděli páchnoucími a nebezpečnými kanalizačními stokami. V roce 1943 Irenu zatklo gestapo, naštěstí ale nevěděli, že je klíčovou osobností polského odboje. Tři měsíce ji mučili, Irena však nevyzradila nic. Odboj ji zachránil pár minut před popravou... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ireniny děti. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (28)

sar.janurova
26.12.2023 5 z 5

Jedna z velmi kvalitních knih o příběhu Ireny Sendlerové, o které se například oproti Nicholasu Wintonovi vůbec nemluví! Tuto knihu jsem četla prakticky podruhé - poprvé jsem ji četla před pár lety, jako náctiletá, a tehdy mě moc nenadchla, byla na mě až moc odborně a faktograficky psaná. Nicméně po pár letech jsem jí dala šanci znovu a přečetla ji za několik dní. Člověk musí počítat s tím, že se nejedná o nějaké románové podání. Nicméně autorka celé téma pojala velmi dobře a držela se faktů, ke kterým se dostala. Za mě je to velmi kvalitní čtení, ale pokud si chce někdo přečíst její příběh spíše v románovém podání, rozhodně doporučuji knihu Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy.

WildEv
18.05.2023 1 z 5

Zajímavé téma, které bohužel podáno dost strohou až popisnou nezáživnou formou naprosto bez emocí, jako by se někdo pokoušel napsat učebnici dějepisu. Dala jsem tomu šanci jen proto, že téma mě zajímá a je důležité i pro budoucí generace vědět, co se vlastně všechno během II. světové války dělo za zvěrstva a jací hrdinové se starali o to, aby v tom všem srabu bylo někde vidět světélko naděje.


simca9342
31.01.2023 5 z 5

"Z pravěku"
Přečtená v pubertě, pro mě knihomolský zážitek na celý život.
Život obyčejné ženy se změní ve chvíli kdy začne válka a protižidovské zákony. Irena Sendlerová se stává hrdinkou s velmi silnou vůlí, kterou nedokáže zlomit ani ocel. Zachránit dítě není jen tak, v době nacismu šlo doslova o život. Obětovala se, aby jiní mohli žít. Malé děti, starší, mladší, ale i kojenci. Nikdo nezůstal ušetřen, dokud nepřišla sociální pracovnice, která dokázala zachránit "svých " děti ne 10 ani 50. Rovnou 2500 a to už je číslo.
Život však přináší jistá rizika. Irenu zatkli a byla mučená, nic nevyzdradila. Jak by taky mohla, když "hlavou protinacistické agentury" byla ona sama. Ne u všech příběhů je ale špatný konec.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ireniny děti v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených135x
ve Čtenářské výzvě18x
v Doporučených13x
v Knihotéce152x
v Chystám se číst118x
v Chci si koupit25x
v dalších seznamech6x