Ireniny děti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nevšední příběh hrdinky, která z varšavského getta zachránila 2500 dětí Irena Sendlerová bývá srovnávána s Oskarem Schindlerem, protože zachránila před jistou smrtí dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta. Irena ale neměla žádné výjimečné postavení ani majetek. Dalo by se říci, že to byla obyčejná sociální pracovnice. Měla ale zvláštní dar – uměla svým vzorem, odvahou a přesvědčením strhnout ostatní a spolu s nimi pak dokázat neuvěřitelné věci. Pro každé zachráněné dítě přitom riskovalo vlastní životy nejméně deset statečných a obětavých lidí z celé Varšavy… Nemluvňata pašovali v kufrech, krabicích i v rakvích. Starší děti prováděli páchnoucími a nebezpečnými kanalizačními stokami. V roce 1943 Irenu zatklo gestapo, naštěstí ale nevěděli, že je klíčovou osobností polského odboje. Tři měsíce ji mučili, Irena však nevyzradila nic. Odboj ji zachránil pár minut před popravou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355643/ireniny-deti-nevsedni-pribeh-hrdink-yLi-355643.jpg 4.137
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Ireniny děti

Přidat komentář
Kamchaa
12. února

Opět kniha o hrůzáczh druhé světové války. Četla se mi dobře, místy byla zdlouhavá, ale určitě si zaslouží pozornost.

Nestorkea
01.12.2018

Hluboce smekám před Irenou a lidmi, kteří jí pomáhali. Nesovedu si představit, co museli prožívat, zvlášť při věznění a mučení.. Samotné zpracování jejího osudu mi ale příliš nesedlo. Pletla se mi jména, některé události byly popisovány příliš zdlouhavě a některé (dle mě mnohem zajímavější) zachytila autorka pouze několika větami. Nějak jsem se nedokázala začíst a být pohlcena, což je škoda. 3,5 hvězdy.

blowfish
17.10.2018

Obecně zastávám názor, že je chvályhodné napsat knihu o osobě, která nebyla zcela obyčejná. Nicméně tato kniha mě neoslovila. Nevím jestli v tom hrál roli překlad, jednodušší slovní spojení nebo fascinovanost autorky Irenou. ("Nikdo by to nezvládl líp než Irena"). Nejspíš se není čemu divit, kniha je psána o Ireně.

Marekh
01.09.2018

Tato kniha, založená na skutečných událostech, byla pro mě náročnější na četbu. Musel jsem se na čtení více soustředit a číst pomaleji. V knize se vyskytuje velmi mnoho postav, hodně dílčích příběhů a popravdě řečeno jsem se v textu někdy ztrácel. Oceňuji, že se v knize nachází kapitola OSOBY A OBSAZENÍ, kde se vyskytují postavy, o kterých jsme v knize četli. Čtenář se tak může lépe zorientovat. V knize se vyskytuje také kapitola POZNÁMKY, ve které autorka uvedla zdroje citátů z knihy. Rovněž v knize nalezneme kapitolu LITERATURA, ve které uvádí, ze kterých zdrojů čerpala. V Doslovu autorka uvádí, že tato kniha je především literaturou faktu, takže pokud bude mít některý čtenář zájem si tuto knihu přečíst, musí počítat s tím, že četba nebude jednoduchá jako jiné knihy s tímto námětem. Myslím si, že pokud si čtenáři chtějí rozšířit obzory o varšavském ghettu, chtějí se dozvědět podrobnější informace o tom, jak tajné organizace působily a zachraňovaly lidi, o varšavském povstání a dalších událostech, tak knihu mohou vyzkoušet. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetl. Dozvěděl jsem se hodně informací. Škoda však, že kniha nebyla tak čtivá, jak jsem očekával.

Obduviji Irenu Sendlerovou, která je srovnávána s Oskarem Schindlerem. Je nazývána "Schindler v sukních". Po celé Varšavě zorganizovala obrovskou síť svých přátel, kolegyň a bývalých spolužaček a vytvořila tak jednu z nejvýznamnějších odbojových skupin v okupované Evropě. Díky tomu se jí podařilo zachránit tisíce židovských dětí z varšavského ghetta. Samozřejmě ji pomáhalo mnoho lidí, mezi nimiž byly i spolužačky z vysoké školy. Často je v knize zmíněna profesorka Polské svobodné univerzity Helena Radlińská, která byla u studentů oblíbená. Když vypukla válka, začala zakládat odbojové skupiny.

Vážím si všech, kteří zachraňovali židovské děti a pomáhali Židům, aby jim pomohli. To určitě zaslouží velký obdiv a nemělo by se na to nikdy zapomenout. V knize se samozřejmě dočteme o hrůzách, které se v ghettu odehrávaly, často se vyskytovaly scény, při kterých mi bylo hodně smutno a k pláči. V knize se dočteme také něco málo o vyhlazovacím táboře v Treblince.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Už od malička mě učili, že lidi jsou buď dobří, nebo špatní. Že vůbec nezáleží na rase, národnosti nebo náboženství, záleží jedině na tom, jaký člověk doopravdy je. To jsem pochopila už jako dítě.

V tom pekle se nedalo přežít. Hitler s Himmlerem nechávali umírat malé děti na ulici a celý svět tomu nečinně přihlížel.

Házeli kojence a batolata o zem nebo jim mlátili hlavou o vagón tak dlouho, dokud jim neprorazili lebku, a jejich bezmocné matky vedle plakaly.

Floriška7
10.06.2018

Krásná, teda jestli se to dá říct o knize, která líčí to neuvěřitelné utrpení války.

Renatecka
13.05.2018

Velmi obdivuji paní Sendlerovou za její vytrvalost a odvahu. Ale u knížky jsem se trochu ztrácela ve jménech a nešlo mi se pořádně do příběhu začíst - možná jen špatné načasování na čtení tohoto tématu.. ?. Stránky mi jenom tak probíhaly hlavou tam a pak ven. Musím přiznat, že zhruba posledních 80 stránek jsem i přeskočila a dočetla pak už jen poslední 2 kapitoly.

amanek
23.04.2018

Šílené, co lidi museli zažít. A kolik lidí dokázalo riskovat svůj život pro druhé. Na to by se nemělo nikdy zapomínat!

jelad
01.04.2018

Epický příběh Ireny Sendlerové obnažuje odhodlanost a odvahu člověka, jehož pud sebezáchovy je potlačen na minimum, zároveň ale ukazuje, kolik takových Iren, Oskarů Schindlerů a Nicholasů Wintonů - kteří se rozhodli uchránit židovské děti před holokaustem, v Evropě v době druhé světové války existovalo. Irenina záchranná síť, v níž „uvízlo“ na dva a půl tisíce malých židů, jež se z hladovějícího varšavského ghetta odplazilo kanály nebo vlastnoručně vykopanými tunely, v době největšího „rozkvětu“ měsíčně spolkla v přepočtu kolem patnácti milionů korun. Miliony, kterými záchranné akce zaštiťovala polská exilová vláda i američtí židé byly rozdělovány desítkám rodin, sirotčinců a klášterů, které se židů během německého řádění a všeobecného antisemitismu nezištně ujaly. Protože hrdinka knihy - Irena Sendlerová - chodívala jako pracovnice polského sociálního úřadu do varšavského ghetta několikrát denně, znala jeho útroby dokonale. Věděla, že pracovní povolení, se kterým byli židé částečně chráněni před deportacemi do vyhlazovacích táborů, stálo za branami ghetta zhruba stejně jako ampulka kyanidu (dnešních 350 tisíc korun), byla si vědoma toho, že židovští podvodníci, jež bohatým soukmenovcům nabízeli zahraniční doklady, byli za jeden pas schopni ze své zámožné oběti vymámit i 40 milionů korun a zároveň si byla jistá tím, že i mezi židy existují kolaboranti, kteří životy ostatních prodávají za lepší byty nebo šaty. A ghetto se jí stalo domovem - tam umírali její židovští přátelé, odtud vozila v krabicích i rakvích polomrtvé děti. Zatímco většina Poláků byla ráda za to, že Němci mají prozatím jiného obětního beránka než je samotné, že mají zábavu v podobě Židovského povstání, že mají koho vydírat a koho beztrestně mučit, menšina nasazovala život za „podlidi“, čímž si uchovala morálku v době, kdy se lidské hodnoty a city roztavily ve vroucím kotli nenávistného šílenství.

intelektuálka
24.03.2018

Bojovnice Irena Sendlerová - "Schindler v sukních"

Kniha víceméně dokumentární, o nástupu fašismu v Polsku, o židovské otázce, o statečnosti polského odboje.

"Než ji zatklo a mučilo gestapo, zachránila Irena Sendlerová více než dva tisíce židovských dětí. Opatrovala seznamy s jejich jmény, aby je rodiče po válce zase našli.
Nemohla vědět, že skoro všechny jejich matky a otce nacisté zavraždí v plynovýchkomorách v Treblince".

Kniha prochází životem této ženy, popisuje válečnou Varšavu a poté osvobození Rudou armádou.

A končí citátem Mahátmy Gándího: I několik odhodlaných jedinců poháněných neotřesitelnou vírou ve své poslání dokáže změnit historii"

Pro protiválečný náboj a hrdinství člověka doporučím.
Je to memento mori.

Silmarien
07.03.2018

Podrobný príbeh o Irene Sendlerovej a jej množstve spolupracovníkov vo vojenskej Varšave. Autorka prechádza od Ireninho detstva a jej rodinného zázemia cez formovanie jej názorov, štúdium, prvé kontakty s neskoršími členmi odboja, až po jej prácu v sociálnych službách, ktoré vyústili v jej angažovanosť pri záchrane mnohých ľudí počas druhej svetovej vojny.
Opis neuveriteľnej odvahy mnohých tichých hrdinov, ktorí zachraňovali deti všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi. Konšpiračné byty, tajné cesty, prevozy v balíkoch pod zadnými sedadlami električiek. Falošné doklady, náhradné rodiny, spriatelené sirotince. Odvaha i zúfalstvo rodičov, ktorí sa vzdávali vlastných detí, len aby ich zachránili. Irenine nekonečné zoznamy, ktoré schovávala pred gestapom, aby po vojne vedela nájsť deti žijúce pod falošnými menami... to všetko tam je. Občas možno trochu komplikovaným štýlom, niekedy až prílišným opakovaním a sem-tam s pátosom, ale napokon vždy s cieľom odovzdať tento vzácny príbeh ďalej.

Jirinamac
17.02.2018

dobře popsaná hrozná doba. Knížka je dost popis faktů, ale pro mne trochu moc jmen, které sice jako vzpomínka a ocenění jejich zásluh jsou hezké, ale nepřehledné v ději. Ireně i všem jejím spolupracovníkům patří velké ocenění. Doporučuji i knihu Děti Ireny Sendlerové

petra.kind
15.02.2018

Příběhy neobyčejného hrdinství. Není to tak dávno, co jsem narazila na článek o Ireně Sendlerové, takže když jsem v knihkupectví viděla tuto knihu, ani chvilku jsem neváhala. Často jsem při čtení měla pocit, že sleduju nějaký dokument. Kniha je nejen o paní Sendlerové, ale i o dalších, neskutečně statečných lidech, díky kterým se podařilo zachránit tolik dětí. Podle mě určitě stojí za to si ji přečíst.