Ireniny děti

Nevšední příběh hrdinky, která z varšavského getta zachránila 2500 dětí Irena Sendlerová bývá srovnávána s Oskarem Schindlerem, protože zachránila před jistou smrtí dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta. Irena ale neměla žádné výjimečné postavení ani majetek. Dalo by se říci, že to byla obyčejná sociální pracovnice. Měla ale zvláštní dar – uměla svým vzorem, odvahou a přesvědčením strhnout ostatní a spolu s nimi pak dokázat neuvěřitelné věci. Pro každé zachráněné dítě přitom riskovalo vlastní životy nejméně deset statečných a obětavých lidí z celé Varšavy… Nemluvňata pašovali v kufrech, krabicích i v rakvích. Starší děti prováděli páchnoucími a nebezpečnými kanalizačními stokami. V roce 1943 Irenu zatklo gestapo, naštěstí ale nevěděli, že je klíčovou osobností polského odboje. Tři měsíce ji mučili, Irena však nevyzradila nic. Odboj ji zachránil pár minut před popravou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355643/big_ireniny-deti-nevsedni-pribeh-hrdink-yLi-355643.jpg 4.367

Kniha Ireniny děti

Pemca
26.12.2021

Velmi silný a obdivuhodný životní příběh ženy a jejích přátel a mnoho dalších statečných lidí, kteří se rozhodli riskovat život svůj i životy svých rodin, aby zachránili ty nejzranitelnější a to děti.
Kniha je napsaná pro mě zvláštním způsobem a je pravda, že jsem ji několikrát odložila a četla velmi pomalu, je víceméně spíše dokumentární, ale to autorka na konci knihy vysvětluje a tím to dává smysl. Zařadila bych ji do povinné četby, tak aby se nikdy nezapomnělo.
Irena byla opravdu silná a obětavá žena a nedovedu si ani představit, že bych musela zažít a prožít jen špetku toho co ona.

Maky33
01.07.2021

Fascinující příběh - je až neskutečné, co někteří lidé pro ostatní jsou schopni udělat...

ela2710
16.11.2020

Veľmi silný príbeh. Príbehy z obdobia 2.svetovej vojny sa v zverstvách nelíšia, ale každá kniha ma núti zamyslieť sa nad toľkou beštiálnosťou ľudí...kde sa v nich nabralo toľko zla...a potom v každom príbehu nájdeme ľudí, ktorí sú odvážni a ľudskí ako Irena a jej priatelia. Obdivuhodné, koľko detí zachránili, koľkým ľuďom pomohli úplne nezištne z vlastného presvedčenia, vydržať mučenie, nezradiť, či umrieť pre iných...skláňam sa... Veľakrát som čítala so zatajeným dychom, či si slzami v očiach. Treba dúfať, že ak ľudia poznajú minulosť, nikdy nezopakujú to zlé. Neviem si to anilen predstaviť...
Spracovanie knihy mi nevadilo. Na autorkin štýl písania som si rýchlo zvykla.

tchor
28.10.2020

Osobne som tiež zo začiatku bojoval s formou knižky beletria/dokument. Neskôr som si na to čiastočne zvykol no a v závere ma autorka milo prekvapila, kde vysvetluje prečo a ako na diele pracovala a musím povedať, že mi to všetko začalo dávať zmysel a nakoniec forme nemôžem vytknúť nič. Jediné čo mne osobne chýbalo v knižke boli fotky pre lepšiu vizualizáciu.

Monns
19.10.2020

Nedokážu si představit, čím si Irena musela projít a jak silná byla její vůle pomáhat. Nemám slov, úžasná kniha.

Kekik
24.08.2020

Neskutečně silný příběh. Hluboce se klaním před lidmi, kteří riskovali svoje životy pro záchranu jiných. Obrovská čest všem.
Některé momenty se neobešly bez slz.

Tauriela
18.12.2019

Obdivuhodný životní příběh, který by neměl být zapomenut! Každý dnes vzpomíná na statečného Schindlera, ovšem osud paní Ireny by neměl zůstat v povzdálí.
Irena byla statečná navzdory kruté době. Sama neměla jednoduchý život ani osobní volby, které musela učinit.
Avšak souhlasím zde s názorem, že mi nevyhovoval styl, kterým je kniha psána.
Jedná se o dokument či beletrii?
Takto bohatý příběh jde napsat velmi strhujícím způsobem.
Každopádně doporučuji, už jen kvůli tomu, aby se nezapomnělo

L.Helena
11.12.2019

Úžasný příběh, ale zpracování ne zrovna moc povedené. Kniha na rozhraní dokumentu a životopisu s občasnými beletristickými pasážemi. Občas jsem se do čtení musela nutit, ale chtěla jsem se dozvědět co nejvíc o této jedinečné ženě. Ty tři hvězdičky dávám za zpracování, samotné paní Ireně (i jejím kolegům) uděluji tolik hvězdiček, že by na to nestačilo celé nebe.