Hodina vlků přehled

Hodina vlků
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390538/bmid_hodina-vlku-dwL-390538.png 4 20 20

Čtyři povídky fenomenálního režiséra poprvé v českém překladu. Existenciálně psychologické povídky (filmové scénáře), kterým dominuje téma mezilidských vztahů, zejména partnerských, vycházejí z Bergmanových stejnojmenných filmů. Hodina vlků, Hanba, Náruživost patří k ostrovní trilogii označované podle místa natáčení, kde slavný režisér strávil podstatnou část svého života. Poslední povídka Ze života loutek rozpracovává téma manželského života a je považována za pendant ke slavným Scénám z manželského života.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hodina vlků. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (7)

Anežka010101
21.04.2023 4 z 5

Temné, ale jemné. "..věrná hlava Medusy." Nečte se snadno, ale stojí rozhodně za přečtení. Mistrovství Bergmana spočívá v tom, že se narodil spisovatelem. Umí dokonale popsat dno duše. Myslím, že vlastně nejlépe ze všech autorů, co znám. Přečtěte si to, už jen proto, že dobrá povídka je vždy silný impuls pro čtenáře: nedovolí nám nezamyslet se nad sebou. Povídka mi vždy přišla vůči románu jako prvotní zamilovanost k nesmrtelné lásce. Je sice obvykle méně trvalá a hrozí jí rozprášení v čase, zatímco dobrý román věky přetrvá; ale pokud je povídka dobrá, překoná toto úskalí, je tak silným impulsem jako pověstný blesk z čistého nebe. A tak Bergman právě píše:

mybrave
28.12.2022 4 z 5

Můj první Bergman. Líbila se mi propracovanost postav i děj. Místy je popis skoro poetický, jinde hodně naturalistický a surový. Téma lidských vztahů a jejich vliv na chování jednotlivců mě velmi zaujala. V povídkách je popsán vliv prostředí na změnu chování člověka, vliv vypjaté situace na rozhodování a zkratkovitost jednání. Nejde o odpočinkovou četbu, ale přesto doporučuji.


Eva2424
10.07.2022 5 z 5

Jsou to čtyři povídky, ale zvládla jsem jen tři. Ne díky tomu, že by se snad špatně četly nebo mě nebavily, naopak, Bergmanův styl je excelentní, děj napínavý. Psychicky jsem nezvládla jeho koncentraci temna v člověku zprostředkovávaného zde prostřednictvím partnerských vztahů a dalších krutostí. Jasně, každý člověk má v sobě temnou stránku, ale tady je to jen temno a nic než temno. Při třetí povídce se mi už dělalo fyzicky špatně. Zatím u mě z Bergmanových děl vítězí Scény z manželského života se svou komickou realističností.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Hodina vlků v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených26x
ve Čtenářské výzvě4x
v Knihotéce46x
v Chystám se číst30x
v Chci si koupit16x

Štítky knihy

povídky zfilmováno manželství scénáře manželská krize

Část díla

Autorovy další knížky

Ingmar Bergman
švédská, 1918 - 2007
1988  93%Filmové povídky
1991  85%Laterna magica
1988  83%Fanny a Alexandr
2018  85%Hodina vlků
2004  90%Nevěra