Epická básně (Epické básně, Nové epické básně, Třetí kniha básní epických) přehled

Epická básně (Epické básně, Nové epické básně, Třetí kniha básní epických) https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199145/mid_epicke-basne-qDy-199145.jpg 4 2 2

Rozsáhlý výbor epických básní. Druhý svazek souboru básnického díla Jar. Vrchlického, tentokrát výbor z epické poesie z let 1870 až 1906. Obsahuje v chronologickém postupu 3 cykly: "Epické básně", "Nové básně epické" a "Třetí knihu básní epických". Balady, romance a legendy střídají se s básnickými pohádkami, freskami, miniaturami, pastely a romancery. V námětech přeskakuje kosmopolita-Vrchlický ze světadílu do světadílu, z věku do věku.... celý text

Poezie
Vydáno: , Melantrich

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Epická básně (Epické básně, Nové epické básně, Třetí kniha básní epických). Přihlašte se a napište ho.

Šárkaxx
26.02.2020

Četla jsem vydání z roku 2016 .
Překrásná sbírka básní, jednak jsem se z ní poučila něco z literární historie (jsou tam příběhy, o kterých se dnes už moc nemluví); jednak je to potěšení na duši - obdivuju ty kombinace slov, které vyvolávají pocity, a přitom stále vypráví příběh.

Dojala mě báseň Čechy
...
Na vzkvetlém sedíš luhu, o hor příkré svahy
Své moci vědoma se klidně opíráš,
Tvým obrovitým křeslem skal jsou nahé prahy,
kol čela pralesy jak hustý závoj máš;
u nohou Tvojich v duhu plné svěží vláhy,
kam oko pohledne, se vlní klasů moře
až v obzor modravý, kde ruku hora hoře
jak v tanec podává - Tvá neproniklá stráž!

Tvá říza stříbrem tkaná, to jsou Tvoje řeky,
jak ženou v poskoku se vrchů přes bradla!
Z Tvých ňader tato mana pramení se věky,
by v život věčný zas Tvá krása omladla,
z nich každá k Tvojí kráse nové nese vděky:
ty perly bohaté Ti tká do rusých vlasů,
ta hvězdy stříbrné do zlata Tvojich klasů,
Tvé krásy báječné jsou zářná zrcadla.
...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Epická básně (Epické básně, Nové epické básně, Třetí kniha básní epických) v seznamech

Jaroslav Vrchlický (p)
česká, 1853 - 1912