Příběh inženýra lidských duší přehled

Příběh inženýra lidských duší https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411750/bmid_pribeh-inzenyra-lidskych-dusi-Ql7-411750.jpg 4 110 110

Danny Smiřický série

Obsáhlý Škvoreckého román je pokračováním série osudů autobiografického hrdiny Dannyho Smiřického, jenž se čtenáři představil poprvé v románu Zbabělci. Zde se Danny ocitá v roli emigranta se vší izolovaností a melancholií, jež k tomuto údělu patří. Základními stavebními kameny románu jsou historky z jeho pedagogické praxe v Kanadě, jež se prolínají s návraty domů, do válečných let i do doby pozdější. Dannyho zážitky jsou konfrontovány setkáními s osudy dalších českých emigrantů a román tak reflektuje nejen vnitřní svět emigrace, ale i společenské klima v hrdinově staré i nové vlasti.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Příběh inženýra lidských duší. Přihlašte se a napište ho.

Dimas
10.12.2022 5 z 5

Když přistoupíte na tu hru, že lítáte v čase a mezi kontinenty je to bezva čtení…

exlibris470
16.01.2022 4 z 5

Nevím, jak došlo k tomu, že jsem tuto knihu četl až nyní, v dosti pokročilém věku. Přitom Škvoreckého mám pročteného hodně. Ke knize - byl jsem spokojen, Škvorecký snad nenapsal nic, co by nebylo čtivé. V tak rozsáhlé knize mě ale docela vadila jakási roztříštěnost. Přeskakování v čase, místech, zemích. Pro mne bez nějakého systému
a varování, prostě jen tak. 1944 v Náchodě, na dalším řádku Toronto 1977. Bez důvodu.
No, proč ne, když to tak Danny zamýšlel.....Pro mne byly opět nejkrásnější ty pasáže
z Kostelce (Náchoda). Dojemná postava Nadi, velbloud Malina. A především Blběnka!
Číst Blběnčinu česko-americkou ráznost, to je opravdová radost!
Docela zábavné je číst, s jakou marností přistupoval už tehdy Škvorecký ke svým studentům, většinou levičákům, v kapitalismu vyšlechtěným. A je jedno, nakolik jsou
to slova Škvoreckého, a nakolik románové postavy, jisté ale je, že dnes by už následující
řádky nikdo nevydal. Tedy: "Na Univerzál Tývý si nevybereš. Všechny sou uhnutý doleva, některý až za roh. Ženský práva, indiánský práva, černošský práva, buzerantský práva. Akorát jim ještě schází Rudý právo".
Ale - ano! Výborná kniha!

Gracian1964
15.05.2021 5 z 5

Danny Smiřický, už v exile v Toronte spomína na mladosť v protektoráte a inde. Plus jeho momentálne zážitky. Zaujímavé čítanie.

Knižní novinky (do konce roku)

16.12.2019

Nové eknihy zdarma (květen, 5. díl)

20.05.2019

Ocenění knihy (1)

2009 - Angelus, Literacka Nagroda Europy Środkowej

Kniha Příběh inženýra lidských duší v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech4x