Dvě vraždy v mém dvojím životě

Koupit

Detektivní román, v němž se autor vyslovuje ke krutému nařčení své ženy ze spolupráce s bývalou StB. Próza má dvě dějová pásma i dvě různé literární formy. Na straně jedné jde o detektivku z Edenvaleské koleje, na druhé je vážný příběh zničení citlivé spisovatelky, která trpí nespravedlivým obviněním v pokoutně vydaných seznamech agentů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13055/dve-vrazdy-v-mem-dvojim-zivote-Nkz-13055.png 3.224

Danny Smiřický 8.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Ivo Železný

Kniha Dvě vraždy v mém dvojím životě

kap66
20.05.2018

K této knížce mám trochu ambivalentní vztah. Příklon k vyššímu počtu hvězdiček je dán formou detektivky (mám na mysli tu pravou, kanadskou) a postavou Dannyho Smiřického, jehož mám prostě ráda; jeho vtipnost, nadhled a schopnost glosovat situace: "I já jsem dostal čestný doktorát. Snad za detektivky. Většina profesorů trpí tou neřestí, že je čte, i když v kurzech vykládají o Shakespearovi."
Na druhou stranu je zde právě z toho nadhledu ukousnuto druhou linií: "vraždou" manželky Sidonie, ženy chytré, krásné, morální a tolerantní, jíž zabil duši (a v románu i tělo) tehdejší démonický prosazovatel demokracie Mrkvička (nyní komik známý svými televizními scénkami se siderickým kyvadlem; a samozřejmě neustále hledač - pomocí kyvadla - všech, kteří demokracii znemožňují).
V tom je vždycky problém: jakmile chce autor do umění dostat realitu, pro něho bolestnou, chce o ní INFORMOVAT, aniž by ji umělecky přetvořil více, než že jen změní jména, působivost jeho výpovědi paradoxně ztrácí svou hodnotu.
JŠ to myslel dobře a já ho mám pořád ráda. Ostatní knížky s Dannym jsou skvělé.

jiri0728
07.04.2015

Škvoreckého styl mám moc rád a líbí se mi jak dokáže propojit napětí s humorem a pábitelskou snahou... tento kousek spadá bohužel osciluje mezi kvalitně napsanou knihou a parodií sebe sama. Nepřidá tomu ani fakt, že autor velice nešťastným způsobem účtuje s křivdou, kterou se na jeho životě dopustil Cibulka (zde Mrkvička) a spol.

Josef Škvorecký
česká, 1924 - 2012

všech 94 knih autora

Kniha Dvě vraždy v mém dvojím životě je v