Konec nylonového věku přehled

Konec nylonového věku https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439248/bmid_konec-nylonoveho-veku-Mbp-439248.png 4 134 134

Danny Smiřický série

Děj se odehrává na prestižním, zároveň však posledním plese Amerického ústavu. Dějovou osu tvoří spletité vztahy milostného trojúhelníku - Ireny Hilmanové, jejího manžela Roberta a ctitele Samuela. Novelu charakterizuje brilantní vystižení tísnivé atmosféry očekávání zásadních společenských změn po únorovém převratu, s nimiž se každá z postav vypořádává podle svého naturelu a před nimiž všichni marně hledají únik v povrchní zábavě a swingových melodiích.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Konec nylonového věku. Přihlašte se a napište ho.

ComposeAdela
05.01.2023 2 z 5

Knížka mě nenadchla. Asi jsem čekala něco víc.

jan.para
14.09.2022 2 z 5

Slabší kniha od Josefa Škvoreckého.

1amu
09.06.2020 5 z 5

K této útlé knížečce mám zvláštní vztah. Mám vydání z r.1967 a pod dojmem Zbabělců se mi při prvním čtení moc nelíbila.
V roce 1991 mi do ní připsal svůj podpis autor !
O 15 let později jsem šel s dcerou do "Repre" na brzy vyprodaný koncert orchestru Glena Milera. Seděli jsme výtečně (hodně vpředu) a já začal za znění úžasných melodií sledovat více než orchestr, zajímavou starší dámu. Seděla pod varhanami, přímo proti nám a užívala si to na plné pecky, včetně rytmického podupávání do rytmu.
Teď jsem knihu znovu přečetl a:
Jsem nadšen ! Vrátila mne k tomu koncertu a nahradila mi lítost, že jsem v Repre na plese začátkem roku 1948 ještě nemohl být.
Starší dáma se přeměnila v jednu z těch na parketu řádících luketek a já jí trochu záviděl, jednoduše proto, že kdysi dávno "byla u toho".
Pochopil jsem Martyho (Dannyho), proč je na plese tak smutný . Již měl umístěnku. I když promovaný "anglista" na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, byl před odchodem do jakéhosi malého městečka na severu Čech, kde měl učit na "základce".
Opouští Prahu, neuvidí orchestr Karla Vlacha a neuslyší ten báječný swing. Ani luketky tam nebudou. (Luketka-přeneseno z Plzně od vojáků US-Army - Look at her ! Koukni na ni !)
Nikdo jiný se nedovedl vcítit do oné doby tak, jako autor. Jeho ideály mu vzali "Kluci z Karlína" (čti: K.Gottwald + jeho tovarišči - proto ono RAF-RAF včetně azbuky na krásné obálce J.Šalamouna).
A děkuji Alef za trefný komentář.

Viewegh, Škvorecký a další eknihy zdarma ke stažení (3. díl)

08.04.2019

Kniha Konec nylonového věku v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech1x