Práce přehled

Práce https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72630/bmid_ctyri-evangelia-prace-0qB-72630.jpg 4 12 12

Čtyři evangelia série

< 2. díl

Realistický román, při psaní ovlivněn idejemi utopického socialismu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Travail , 1901

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Práce. Přihlašte se a napište ho.

georginaa
11.10.2020 1 z 5

Tuto knihu jsem dostala před léty darem a narazila jsem na ní v mé knihovně. Dnes pro mě dost složité čtení, ale přelousknuto. Není to můj šálek kávy.

eraserhead
01.11.2011 4 z 5

Asi každý větší spisovatel tehdejší doby si prostě musel napsat svůj sociální román. Dnes už se takové epochální romány asi nepíšou, a to je možná škoda. Zola v práci umně spojil "klasickou" sociální utopii s realistickým románem. Děj jeho díla totiž v podstatě není ani žádnou utopií, nepopisuje nic, co by při troše dobré vůle nemohlo existovat. Ano, je to občas trošku naivní, ale ty rozvětvené osudy mnohých postav, ta věkovitost a časové rozložení celého děje do několika (desítek) let, dokáže pohltit natolik, že se člověk až stane přímým účastníkem všeho, co se v něm děje. Z technického a systémového pohledu román v dnešní době určitě neobstojí (svět se v určitých ohledech - zpravidla v těch špatných - vyvíjí mnohem rychleji, než by jsme si přáli), ale z toho lidského, sociálního a společenského hlediska má stále ještě co říci. Četba mne velmi mile překvapovala, něco podobného bych od Zoly vůbec nečekal.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Práce v seznamech

Émile Zola