Balady přehled

Balady https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427936/bmid_balady-sX4-427936.jpg 4 67 67

Největší básník Johann Wolfgang Goethe (1949-1832) vytvořil tento soubor balad v posledních dvou desetiletích 18. a začátkem 19. století. Ve svém tzv. výmarském období, v době, kdy se na pozvání výmarského vévody usadil v jeho sídelním městě a dostalo se mu existenčního zajištění. Goethe opouští poetiku radikálně romantické skupiny Sturm und Drang a tvoří v duchu optimistického, vyrovnaného klasicismu. Pojem balady Goethe chápal poměrně široce. Kromě balad tradičního střihu ve sbírce nalezneme i verše humorné, parodické a romantické, inspirované kramářskou písní či s přídechem rozverné poezie anakreonské. Goetheho balady charakterizuje taneční rytmus, mistrovská zkratka a vtipně vypointované příběhy. Jejich obsah je velmi různorodý. Folklorní náměty z běžného vesnického života doplňují motivy exotické, či dokonce nadpřirozené.... celý text

Poezie
Vydáno: , Garamond

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Balady. Přihlašte se a napište ho.

Jordanka9
06.07.2022 5 z 5

33 balad nesmrtelného "krasoducha" J.W.Goetheho, každá jiná, každý si najde tu svou podle momentálni nálady a rozpoložení. Smutná Fialka, ale především nezapomenutelná Růžička - tu všichni známe ze školních let v originále: " Sah ein Knab' ein Röslein stehn, Röslein auf der Heiden ......už si vzpomínáte? Ta jindy krkolomná a hranatá němčina zní z Goethova pera tak libozvučně a zpěvně ( byla i zhudebněna, to si vyhledejte, můžete si dát karaoke). To , že byla inspirací skupině Ramstein , jsem se dozvěděla až tady na DK!
Překlad Otokara Fischera je jistě brilantní, ale dávám u Růžičky přednost originálu..

niki-chan
01.05.2022 5 z 5

Tvorba více než různorodá, ale všechny básně byly skvělé.

DomYell
22.04.2022 3 z 5

Basen Ruzicka slouzila, jako inspirace pro pisen Rosenrot od kapely Rammstein.

Osobne se mi nejvice libi Kral duchu v originale. Preklad je vyborny, ale original je original.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Balady v seznamech

v Právě čtených1x