aht

Přečtené 43Poklady Třetí říše
? - leden 2018
Poklady Třetí říše 2000, Marcel Pok

odpad!

Kniha je souborem článků... takhle je to napsáno v úvodu. A je to tak, změť jedno nebo půlstránkových článků. Nijak neutříděné nicneříkající články. A aby toho nebylo dost, tak nejen že se nic nedozvíte, ale když už se něco dozvíte, tak je to nesmysl. Odkazy na neexistující místa, absolutní ztráta orientace. Tohle je dezinformační kniha, nemá co dělat mezi literaturou faktu ani mezi záhadami.


Fotbalová fabrika
únor 2016 (05.-07.)
Fotbalová fabrika 2003, John King

Geniální záležitost. Absolutně nekorespondující se zdejší anotací. (na knize samotné nic takového nenalezne, není také proč) Kniha perfektně vystihuje jednu subkulturu v konkrétním časovém období. A o co méně popisuje sama sebe o to více popisuje pohled členů na to co je "venku". Co kdo v knize hledá to asi najde, nečekal jsem žádné překvapení, ale dostal jsem ho. A to v podobě propracovaných popisů situací mimo fotbal. Zase jsem se utvrdil o kolik let a o co jsme zpět oproti vyspělému západu. Kniha se velmi dobře čte kvůli tomu že autor přesně ví o čem píše. Nemusel dlouho hledat téma a studovat dostupné překroucené bulvární informace a asi i proto je kniha pro široké spektrum čtenářů. Jediný error u kterého jsem se zasekl je kapitola Nikdyzemě, kdy překladatel zásadně překládal co se nemusí překládat (místopisné názvy) a naopak nechal v angličtině to co se již před vydáním knihy počeštilo (Thomasova mašinka).


Nevyjasněné záhady II. tisíciletí
? - únor 2016
Nevyjasněné záhady II. tisíciletí 2001, Petr Vokáč


Tajné dějiny Evropy 1
? - únor 2016
Tajné dějiny Evropy 1 1998, Bohumil Vurm


Tajné dějiny Evropy 3
? - únor 2016
Tajné dějiny Evropy 3 2000, Bohumil Vurm


Keltské motivy v českých pověstech
? - únor 2016
Keltské motivy v českých pověstech 2001, Jiří Svoboda

Perfektní práce. Opravdu praktická kniha pro zájemce o historii, záhady, turistiku. Společně s knihou Labyrintem tajemna od Martina Stejskala dvě nejdůležitější knihy k procházkám po tajuplných místech.


Čtyři hodiny do středověku
? - leden 2016
Čtyři hodiny do středověku 1997, Miloš Jesenský

Knihu jsem už četl před pár lety, tenkrát pro mě byla nestravitelná. Teď když jsem se k ní vrátil, tak je to stále stejné. Se záhadami toto dílo moc společného nemá, spíše se autor pokusil o hermetické dílo. A to je ten kámen úrazu, zatímco středověcí alchymisté a filosofové vědeli o čem píší a přísně se drželi tématu, pan autor se zde pustil na tenký led. Proto aby se člověk stal mystikem nestačí jen citovat všemožné autory. Na jedné stránce formátu A5 je 7 citací opravdu moc, to už pak z autorova pera to těch 8 slov opravdu nezachrání. Tedy obdivuji zapálenost a sečtělost autora, asi by to chtělo výrazně více stránek. Každou kapitolu roztáhnout na celou knihu.


Kopí osudu
? - leden 2016
Kopí osudu 2003, Trevor Ravenscroft

Podle mého soudu další Dan Brown. I když byla kniha napsána už před nějakým tím týdnem, tak mi přijde že autor se v některých detailech schválně rozhodl popustit uzdu fantazii. Než napsat že došlo k záměně, tak raději experimentuje s ponorkou a antarktidou. Ani esoterika ani historie, ale pár ověřených faktů, trocha bible, trocha již 100x napsaného, nějaká citace a rádoby duchařina a výsledky mimosmyslového pátrání. Pravdivější ověřitelnější hostorie Longinova kopí v období 2.sv mi přijde ta z ruského dokumentu Temný mesiáš (je na YT).


Jak se nezbláznit
? - prosinec 2015
Jak se nezbláznit 2004, Pavel Kábrt

32 nebo 33 naprosto náhodně vybranych bodů, témat která se autor rozhodl komentovat. Témata jsou natolik nesouroda ze na některých bodech je to krute znát. Nikde jsem nehledal a nebudu hledat definici ...ismu, prijde mi ze když se sejdou 2 lide stejného názoru ze hned vznikne ismus nebo občanské sdružení. To ze Darwinismus má velké trhliny je jasné, nenasilne na to narazeji i uznavani vědci a bohužel se tím již delší dobu zivi pochybni autoři, pseudo neuznani akademici, alternativní jednotlivci a samozvani zaslepeni vůdci. Kniha nenabízí žádné bombastické převratné informace či důkazy, je to spíše soubor životních pravd a doměnek autora. Za přečtení to stojí narozdil od různých překladů amerických autorů. Pokud čtenář odhledne od agresivniho stylu, nedostatku argumentu a nedospeleho slohu, pak si odnese špetku Danikena a hlavní myšlenku že současní "mladí" lidé nemají morálku a neví co je etika. Autor jako lék nabízí Bibli a Jězíše. Nevím co na tom vám všem přijde tak nepředstavitelného? Jelikož do teď nebyl kromě bible nebo jen desatera nijak sepsán morální kodex. Nejsem věřící v tomto smyslu, nechodím do kostela. Ale naše euroatlanticka civilizace je postavená na křesťanských principech a je pro nás kostel rozhodně více známým místem než mešita nebo synagoga. Stejně jako příborem se lépe najíme než hůlkami.


Záhady staré Prahy
? - prosinec 2015
Záhady staré Prahy 2009, Aleš Česal


Utajené dějiny Čech I.-II.
? - prosinec 2015
Utajené dějiny Čech I.-II. 2001, Otomar Dvořák


Utajené dějiny Čech 1.
? - prosinec 2015
Utajené dějiny Čech 1. 1999, Otomar Dvořák


Tajemná síla Země
? - prosinec 2015
Tajemná síla Země 2001, Aleš Česal


Skrytá česká historie
? - prosinec 2015
Skrytá česká historie 2008, Otomar Dvořák


Návrat Keltů
? - prosinec 2015
Návrat Keltů 1996, Martha Sills-Fuchs

Pohlazení p(r)o duši. Perfektní jednohubka, velmi vydařené čtení umocněné tím že autorka je z našeho regionu.


Odkud přicházejí?
? - prosinec 2015
Odkud přicházejí? 1996, Ivan Mackerle


Tajné dějiny Prahy
? - prosinec 2015
Tajné dějiny Prahy 2000, Bohumil Vurm


Nejkrutější tajné společnosti v dějinách
? - prosinec 2015
Nejkrutější tajné společnosti v dějinách 2006, Shelley Klein

odpad!

Bulvární odpad. Nečekal jsem od knihy více než základní informace a pár doměnek, smyšlenek od autorky. Ale to co jsem dostal mě šokovalo. Autorka místo popisu a svého názoru jen přepisuje "cituje" co se jí hodí a základní informace vynechává. Vlastně vůbec nechápu jak někdo může něco takového vydat. Smutné je že objektivnější a podloženější informace se dočtete v časopisech nebo v záhadologických slovnících než ve "specializované knize". Jestliže v 90. letech se vydával UFO brak, tak nyní se spousta pisálků snaží živit na historických záhadách, ale co z těchto "vzdělaných odborníků" padá za ho... hodnoty, to je moc.


Darwinův omyl
listopad 2015 (07.-10.)
Darwinův omyl 2001, Hans-Joachim Zillmer

Jedním slovem FAIL. Čekal jsem něco střihu Ancient Aliens, ale dostal jsem do ruky velmi rozpačité dílo. No dílo, spíše obhajobu jediné správné myšlenky, jediného možného řešení, naštěstí jen podle autora. Nejsem fanoušek ani Darwina ani jakéhokoli boha, ale stejnětak jsem se nestal fanouškem p. Zillmera. Když už jsem se při čtení začal radovat že autor otevírá oči ze svého monotóního pohledu, tak se autor pohodlně vrátil ke svému kolovrátku, i když nic nevysvětlil a vlastně ani nepokoračoval, odskočil zpět na svou linku. Kniha stála za přečtení asi spíše kvůli utvoření vlastního názoru a poznání jak může být někdo zaslepen svou genialitou. 30%, -10% za malá písmenka.


Špion
? - červenec 2015
Špion 2010, Evžen Kulič

Velmi zajímavá kniha plná nejrůznějších více či méně uvěřitelných příběhů. Spousta věcí i když se zdá jako úplné sci-fi se snadno dá uvěřit díky jedinečnému podání autora. Autor si nehraje na spisovatele, píše tak jak to cítí, jak to zažil či odposlechl. Není to úplně jednoduché čtivo pro zakořeněného středoevropana.


Světová hospodářská krize ruskýma očima
? - prosinec 2014
Světová hospodářská krize ruskýma očima 2010, Jurij M. Lužkov

Dobře se čtoucí, velmi citlivě přeložená kniha, Nikterak se nepokouší řešit něřešitelné, odsuzovat jednoznačně odsouditelné. Jen zcela pravdivě popisuje průběh a současný stav. První část knihy je opravdu zajímavý popis globálního světa a stavu největší mocnosti USA. Druhá část je rozbor stavu a východisek Ruska. Druhá část je tedy v podstatě popisem "naší" privatizace a velmi opatrným letmým nadhozením nápadu vyvlastněním ještě fungujících podivně privatizovaných podniků.


Agartha – ztracená podzemní říše
? - listopad 2014
Agartha – ztracená podzemní říše 1999, Alec Maclellan

Velmi zajímavé téma, leč kvůli členění knihy trochu promarněný potenciál. Kniha je rozdělena do několika rádoby tématicky oddělených kapitol, nicméně jediné k čemu toto členění slouží je natažení textu prostřednictvím opakování 100x napsaného a opakování odkazů na díla ze kterých bylo čerpáno. Knihu lze považovat za rozcestník k dalším dobrodružným a cestopisným knihám, které bohužel ve velké většině nebyly přeloženy do češtiny. Kdyby kniha byla rozborem jednotlivých děl, nebo byla výrazně méně násilně členěna byla by rozhodně ideálním společníkem pro masu čtenářu, takto je to pro skalní záhadology a romantické dobrodruhy. I když kniha obsahuje spoustu informací, tak je to spíše romantické převypravování beletristických příběhů než faktografické cestovatelsko archivářské pátrání.


Tajný projekt KGB
prosinec 2013 - duben 2014
Tajný projekt KGB 2003, Vladimír Liška

Docela jsem se na tuto knihu těšil. Ale název je více než matoucí. Bohužel už z prvních stránek jsem zjistil že jde o těžký přešlap. Kniha neobsahuje nic kvůli čemu by ji měl kdokoli číst. Rozhodně nedoporučuji sečtělým záhadologům. Dänikenův Egypt, Atlantida... Ne, ne a ne. Kniha mi přišla neskutečně rozvláčná, jako kdyby autor zjistil 3 dny před termínem že je potřeba z osnovy udělat 112 stránek.


Tajemství měsíční jeskyně a jiné záhadné úkazy
? - prosinec 2013
Tajemství měsíční jeskyně a jiné záhadné úkazy 2008, Robert K. Lesniakiewicz

Očekával jsem monotématickou knihu a dostal jsem krom hlavního příběhu i spoustu dalších doprovodných i když ke konci dost nesouvysejících. Kniha je poutavá, ani rozvláčná ani zhuštěná. Parádní jednohubka. Autor si na nic nehraje, narozdíl od Čtyř hodin do středověku. Nejedná se o Dänikenův styl podání záhad, ale spíš o publicistiku, takže spokojenost a doporučení.


Tajné společnosti - válka svobodných zednářů
? - listopad 2013
Tajné společnosti - válka svobodných zednářů 2013, J. v. Helsing (pseudonym)

Tahle kniha jé úplně jiné kafe než Ruce pryč... Kniha bohužel "odpuzuje" názvem, zapadá do škatulky knih doprodávaných v LK. Nicméně zdání klame. Kniha se velmi dobře čte i když je nahuštěno neskutečné množství myšlenek, témat na pár stránkách. Jistě že vše nemusí být nutně pravda, ale kdo chce tak si na své přijde. Každopádně lze z knihy nabrat spoustu odkazů k dalšímu "studiu" možnosti rozšířit si rozhled. Doporučuji!!!


Prvky očima minulosti
? - duben 2013
Prvky očima minulosti 1984, Jaroslav Zýka


Alchymie – Dcera omylu
? - duben 2013
Alchymie – Dcera omylu 1988, Vladimír Karpenko


Ruce pryč od této knihy!
březen - duben 2013
Ruce pryč od této knihy! 2012, J. v. Helsing (pseudonym)

Zajímavá kniha od bezesporu zajímavého člověka. Bohužel se jedná o nijak neutříděný tok myšlenek autora bez jakékoli niti či nosné myšlenky. Kniha se snaží dělit do několika tématických kapitol, ale je to stejně jen změť né nijak detailních informací. Tušil jsem do čeho jdu a čekal jsem daleko více odvahy, fantasie či invence. Bohužel jsem se nedočkal. Atlantida, Saint Germain, Placebo, Ilumináti, zmínka o 11. září... Tuto knihu znovu číst určitě nebudu, znám daleko propracovanější konspirační teorie, daleko dotaženější dobrodružně záhadologické knihy. Doporučuji knihu česko-australského autora Evžena Kuliče - Tajemství experimentu Philadelphia.


Keltští hrdlořezové
? - březen 2013
Keltští hrdlořezové 1999, Terry Deary


Hitlerovy tajné zbraně
? - březen 2013
Hitlerovy tajné zbraně 2009, Petr Vokáč


Otazníky minulosti
? - březen 2013
Otazníky minulosti 2006, Petr Vokáč


Znamení zla
? - březen 2013
Znamení zla 2006, Aleš Česal

Zajímavé nosné téma, bohužel v této knize nebylo dotaženo. Podle mého byla kniha uspěchána a výsledek zanechává jakousi pachuť, tedy alespoň pro čtenáře kteří se o toto téma zajímají nebo kteří četli již kapitoly v předešlých knihách A. Česala. Naopak nováčkům může kniha pomoci v začátcích třeba se jim pak bude lépe pronikat do knih typu Okultní kořeny nacismu. Doporučuji porovnat s knihami Petra Vokáče Hitlerovy tajné zbraně, Překvapená minulost.


Překvapená minulost
? - březen 2013
Překvapená minulost 2002, Petr Vokáč


Strážce brány
? - březen 2013
Strážce brány 2010, Stanislav Motl

Poctivá novinařina, bez konspirace. Tvrdá fakta proložená vlastními příběhy a zkušenostmi. Velmi čtivě napsáno, nemůžu jinak 100%


Filadelfský experiment
? - březen 2013
Filadelfský experiment 1996, Velitel X

Není to zas až tak tragické jak píše předřečník, ale je to těžko stravitelná změť vymyšlených dat, rozhovorů... Ale jedná se o knihu z hurá období záhadologie, kdy byly podobné konspirační a protivládní knihy top sellery. Období premiér Akt X, různého rádoby otevírání archivů, období Michaelů Hesemannů, pitvy mimozemšťana... Co jsem od knihy čekal, to jsem dostal. Celou knihu před úplným zavržením zachraňují světlé chvilky a méně stran.


Toulky českým tajemnem
? - září 2012
Toulky českým tajemnem 2006, Aleš Česal

Opravdu se jedná o povinnou záhadologickou četbu. Čtivě napsáno, logicky seřazeno. Široký záběr, spousta podnětů pro začátečníky. Pro čtenáře Fantastických Fakt Magazínu záhad, občas trochu schýza, ale pro nezasvěcená libůstka.


Magická řemesla
? - září 2012
Magická řemesla 2002, Aleš Česal

Magická řemesla, bez magie. Jak je u Aleše Česala zvykem, napsáno velmi čtivou formou. Takže taková příjemná jednohubka, s pár zajímavými odkazy na možné hlavní chody (Karabat...).


Tajemství experimentu Philadelphia
? - duben 2012
Tajemství experimentu Philadelphia 2008, Evžen Kulič

Dobře se čtoucí cestopisně autobiografická kniha s hlavním vláknem Filadelfský experiment. Sám Philadelphia experiment je dostatečně kontroverzní téma na to aby se o něm dalo psát něco faktografického. Asi právě pro to zvolil autor tento neotřelý styl vyprávění. Poučná kniha, která má široký záběr, nabízí spustu témat k zamyšlení a není psána násilnou formou a do nikoho nic nenutí. Původně jsem chtěl knihu pochválit že není tendenční a že se narozdíl od všech ostatních knih s tímto tématem nezabývá konspiračními teoriemi, bohužel kapitolka chemitrails... Ale určitě si ji přečtu znovu stejně jako podobně strukturovanou knihu Stanislava Motla: Strážce brány.


1