Zemřel nejvýznamnější český indolog a překladatel Dušan Zbavitel

novinky

10.08.2012 / elfos
Zemřel nejvýznamnější český indolog a překladatel Dušan Zbavitel

Ve věku 87 let zemřel v Praze v úterý 7. srpna 2012 český indolog a překladatel Dušan Zbavitel.

Jaroslav Olša Jr.: "V Dušanu Zbavitelovi odešel jeden z posledních představitelů nejvýznamnějšího období české orientalistiky, která svého vrcholu dosáhla v 60. letech díky podpoře a zájmu o mimoevropské země. Čest jeho památce i čest této jedné generaci, která česko(slovenskou) vědu v řadě oborů - od afrikanistiky a barmanistiky po vietnamistiku - dostala na světovou úroveň."

Viktor Janiš, překladatel: "Zemřel Dušan Zbavitel, překladatel Thákurova díla, Rámájany, Upanišad. Svět je zase o něco chudší."

Držitel Státní ceny za překladatelské dílo 2004, vyznamenaný také nejvyšším státním indickým vyznamenáním Padma bhúšan (které je jinak běžně vyhrazeno pouze rodilým Indům), přeložil více než 60 knih. Státní cenu za překladatelské dílo získal mimo jiné za překlad staroindických filosofických děl Upanišad, které představují vrchol védské filosofie. Přímo ze sanskrtského originálu je překládal celých deset let....

ČT24: "Vědecká práce Zbavitele zahrnuje široký záběr bengálské literatury, folklorních a divadelních tradic. Byl uznávanou kapacitou v oblasti díla a filozofie Rabíndranátha Thákura a jeho rozbory Thákurových spisů i překlady jeho románů, her, příběhů, poezie, projevů a korespondence jsou velkým přínosem pro šíření básníkových myšlenek mezi českou veřejností."

Dušan Zbavitel se také věnoval výuce bengálštiny a sanskrtu, publikoval nespočet erudovaných odborných článků o indické literatuře a kultuře a vydal řadu zajímavých knih, jak se můžete přesvědčit ZDE. Sedmého srpna 2012 odešla úžasná osobnost a skvělý člověk. Nechť je mu nebe modré.


zdroj: Viktor Janiš, Jaroslav Olša Jr., Literární noviny, ČT24

Komentáře (2)

elfos
13.08.2012

Krása.. děkuji. A elfos přidá něco.... o rozprostřených vodách..:


Ve staroindické literatuře se skoro vždy hovoří o oceánech jako o obávaných místech, kterým je lepší se vyhnout, a od středověku byl dokonce nábožensky sankcionován zákaz zámořských plaveb jako znečišťující a hříšný.
Marně však hledáme ve starých pramenech jakékoli vysvětlení této dost zvláštní "oceánofobie". Nezdůvodňuje ji ani hinduistická mytologie, která jenom prostě konstatuje existenci sedmi moří, uprostřed nichž leží Džambudvípa neboli Indie, a svěřuje vládu nad oceány bohu Varunovi. Svůj pohled upírá vždy spíše k Himálaji na severu - jižní směr, vyznačený bezbřehým oceánem, je pro ni jen říší boha smrti Jamy. Hrůzným jevem umístěným v moři je i obrovitý netvor, spočívající s věčně otevřenou hubou kdesi daleko na jeho jižním okraji a neustále polykající vodu; tak si staří Indové vysvětlovali skutečnost, že do moře přitékají neustále ohromné masy říční vody, a přece jí v něm nepřibývá.


Dušan Zbavitel: Otazníky starověké Indie, str. 168

HTO
12.08.2012

Co jsem se nachodil, pořád se soužil,
co jsem se nabloudil, pořád jen toužil
uvidět moře v slunečním jasu.
A přitom stačilo jen trochu zvednout zrak;
u dveří svítila – blizoučko, blízko tak –
kapička rosy na žitném klasu.

R. Thákur


R. I. P.