Zemřel nejvýznamnější český indolog a překladatel Dušan Zbavitel

novinky

/ elfos
Zemřel nejvýznamnější český indolog a překladatel Dušan Zbavitel

Ve věku 87 let zemřel v Praze v úterý 7. srpna 2012 český indolog a překladatel Dušan Zbavitel.

Jaroslav Olša Jr.: "V Dušanu Zbavitelovi odešel jeden z posledních představitelů nejvýznamnějšího období české orientalistiky, která svého vrcholu dosáhla v 60. letech díky podpoře a zájmu o mimoevropské země. Čest jeho památce i čest této jedné generaci, která česko(slovenskou) vědu v řadě oborů - od afrikanistiky a barmanistiky po vietnamistiku - dostala na světovou úroveň."

Viktor Janiš, překladatel: "Zemřel Dušan Zbavitel, překladatel Thákurova díla, Rámájany, Upanišad. Svět je zase o něco chudší."

Držitel Státní ceny za překladatelské dílo 2004, vyznamenaný také nejvyšším státním indickým vyznamenáním Padma bhúšan (které je jinak běžně vyhrazeno pouze rodilým Indům), přeložil více než 60 knih. Státní cenu za překladatelské dílo získal mimo jiné za překlad staroindických filosofických děl Upanišad, které představují vrchol védské filosofie. Přímo ze sanskrtského originálu je překládal celých deset let....

ČT24: "Vědecká práce Zbavitele zahrnuje široký záběr bengálské literatury, folklorních a divadelních tradic. Byl uznávanou kapacitou v oblasti díla a filozofie Rabíndranátha Thákura a jeho rozbory Thákurových spisů i překlady jeho románů, her, příběhů, poezie, projevů a korespondence jsou velkým přínosem pro šíření básníkových myšlenek mezi českou veřejností."

Dušan Zbavitel se také věnoval výuce bengálštiny a sanskrtu, publikoval nespočet erudovaných odborných článků o indické literatuře a kultuře a vydal řadu zajímavých knih, jak se můžete přesvědčit ZDE. Sedmého srpna 2012 odešla úžasná osobnost a skvělý člověk. Nechť je mu nebe modré.


zdroj: Viktor Janiš, Jaroslav Olša Jr., Literární noviny, ČT24


Přejít na komentáře (2)