Vzhůru: Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu

novinky

16.08.2011 / paulhunter
Vzhůru: Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu

Napětí, dobrodružství, nebezpečí a adrenalin - tak by se dal charakterizovat příběh anglického horolezce Beara Grylise s názvem Vzhůru (Facing Up). Jedná se o autentický příběh nejmladšího Brita, který kdy vystoupal na vrchol Mount Everestu. Knihu chystá nakladatelství Jota.

Bear (Medvěd) Grylls (* 1974) ve svém dokumentárním románu velmi napínavě popisuje zážitky, které získal během výstupu na nejvyšší horu světa. Nadšený milovník dobrodružství, který si již jako malý vysloužil od sestry přezdívku, jež dokonale vystihuje jeho zarputilou povahu, zachycuje dlouhé období pobytu v základním táboře pod Mount Everestem a aklimatizační cesty do dalších výškových táborů. Střízlivě věcným stylem přibližuje atmosféru vysokohorského prostředí, rázovité postavy svých přátel a dalších horolezců stejně jako překážky, se kterými se musel potýkat – kromě pádu a nemoci se dokázal vyrovnat s dlouhým čekáním na dobré počasí ve velké nadmořské výšce druhého výškového tábora.

Ani v pasážích zachycujících zdolání nejvyššího bodu světa neopouští svůj střízlivý, skromně působící styl, který nepostrádá nenucenou eleganci. Se stejnou lehkostí vykresluje úchvatné přírodní scenerie i fyzické a psychické utrpení, které musel překonávat jako nejmladší Brit v dějinách dobývání Mount Everestu.

Vzhůru je dobrodružný příběh zachycující Gryllsovu odvahu a veselou povahu, smysl pro přátelství a víru v konečný úspěch


„Upřímná a přesvědčivá kniha.“
- Ranulph Fiennes -

„Člověk nemůže než žasnout nad Gryllsovým nelíčeným vzrušením a nadšením z dobrodružství, které se jen tak neopakuje.“
- Independent -

„Gryllsovo vyprávění je současně veselé i děsivé.“
- Daily Telegraph -

„Svižně psaný příběh uchvacující nečekanou pokorou. Grylls Mount Everest nedobývá, přistupuje k němu s úctou a uvědomuje si jeho nesmírnou sílu.“
- Daily Mail -

„Pozoruhodná kniha.“
- Daily Express -

Zdroj: jota.cz

Komentáře (0)