Vychází novinka od autora bestselleru Osm hor

novinky

PR článek,
Vychází novinka od autora bestselleru Osm hor

Paolo Cognetti: VLČÍ ŠTĚSTÍ

Neúspěšný čtyřicetiletý spisovatel Fausto opouští po rozchodu s dlouholetou partnerkou Milán a nachází útočiště v horské vesnici Fontana Fredda. Nečekaně získá místo kuchaře v malé restauraci oblíbené u horalů i lyžařů a vedené srdečnou Babette. I ona před lety utekla z města a vnesla do vesnice trochu přívětivosti.
Kromě ní se Fausto spřátelí ještě se svérázným rolbařem Santorsem a sblíží se s mladou servírkou Silvií, která touží pracovat v chatě na ledovci. Na konci lyžařské sezony však restaurace zavře a každý z hrdinů bude muset zjistit, jestli na něj štěstí skutečně čeká ve Fontaně Freddě.
V novém románu Paolo Cognetti - inspirován Hokusaiovými 36 pohledy na horu Fudži - kreslí obrázky z každodenního života obyvatel hor, v nichž spolu se změnami ročních období zaznamenává i proměnu lidských tužeb a snů. Snů, jež se stávají neoddělitelnou součástí horské krajiny a nad nimiž hory drží mlčenlivou stráž.

Ukázka z knihy:
Nadešly ledové a zářivé dny, které Babette kdysi tolik milovala, skvostná zima, říkala jim v duchu, kdepak třeskutá. Deset patnáct stupňů pod nulou brzy ráno, namrzlý sníh křupající pod podrážkami, hřebeny vzadu v dáli, které se měnily v oslnivé čepele na pozadí tak hutného a plného nebe, tak jasného, že z Fontany Freddy bylo možné pouhým okem zahlédnout křídla a trupy, a dokonce i řady okýnek letadel mířících do Paříže. Letadla se ve slunci leskla. Občas když je Babette zahlédla v letu, kladla si otázku, jestli je shora vidět Fontana Fredda. Možná právě v tom okamžiku pilot ukazoval pasažérům Matterhorn nebo Mont Blanc a možná právě v tom okamžiku nějaký pasažér zvedl oči od snídaně, na půl cesty mezi dvěma světovými metropolemi spatřil zasněžená údolí a pomyslel si: heleme se, Alpy.
Kdysi Babette bývala jednoduše šťastná tam, kde byla, a nikdy by s tím roztržitým cestujícím neměnila. Teď už si tím nebyla tak jistá. Vytáhla z džípu pytel s chlebem, posbírala noviny, spočítala auta zaparkovaná pod lanovkou. Když dosahovala až k popelnicím, ten den si na sebe vydělá. Když až k Gemminu seníku, bude mít plnou hospodu. Musí za ní zajít, za Gemmou, v příštích dnech, a přinést jí zbytky polenty pro slepice a možná kousek dortu a pár mandarinek. Pytel byl příliš těžký na to, aby ho uzvedla, a tak ho prostě vláčela po sněhu, pak nahoru po schodech a přes terasu až do kuchyně...


Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr (čte: Ondřej Brousek, Režie: Alexandra Bauerová, datum vydání: 1. září 2022)

Paolo Cognetti (*1978) je italský prozaik. Debutoval roku 2004 povídkovou sbírkou Příručka pro úspěšné dívky, po níž následovaly ještě dvě další: Něco malého, co každou chvíli bouchne (2007) a Sofia chodí pořád v černém (2012).
Roku 2013 vydal autobiograficky laděný deník Divoký kluk (č. 2018), kde vylíčil svůj útěk z města do hor. Světové proslulosti dosáhl románem Osm hor (2016, č. 2017 - dílo postupně vyšlo ve čtyřiceti jazycích. V červenci 2017 za něj Paolo Cognetti získal v Římě prestižní literární ocenění Premio Strega a v témže roce také Prix Médicis pro zahraniční román a English Pen Translates Award. V letošním roce vznikla i stejnojmenná filmová adaptace románu. Česky dále vyšel Cognettiho cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol (2019).

Paolo Cognetti: Vlčí štěstí, v překladu Sáry Flemrové vydává nakladatelství Odeon, 168 stran, doporučená cena 329 Kč - Koupit můžete zde


Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Neúspěšný spisovatel Fausto opouští po rozchodu s dlouholetou partnerkou Milán a nachází útočiště v horské vesnici. Nečekaně získá místo kuchaře v malé restauraci oblíbené u horalů a vedené srdečnou Babette. I ona před lety utekla... více

Přejít na komentáře (1)