Viewegh píše Dona Juana po infarktu

novinky

25.02.2014 / Dan
Viewegh píše Dona Juana po infarktu

Michal Viewegh letos vydá další knihu, kterou píše po těžké zdravotní komplikaci. Na konci roku 2012 mu praskla aorta a následovaly měsíce zotavování. Necelý rok po operaci vydal knížku Můj život po životě, ve které deníkovou formou seznamoval čtenáře s bojem s nemocí a jak těžké pro něj bylo přijmout tuto novou životní situaci. Knihy se s prodalo 35 000 výtisků a stala bestsellerem, jak je u něj již zvykem.

Autor, který se ve dvou desítkách svých čtenářsky úspěšných textů hojně věnoval mezilidským vztahům, nevěrám a sexu, se v poslední knize vyznává z toho, jak moc byla pro něj v době po nemoci důležitá rodina a nejbližší lidé. Připravovaná kniha nese název Don Juan po infarktu.

Do jaké míry bude kniha autobiografická a bude reflektovat oblast lidského konání, v níž nadmíru vyniká oblíbená divadelní, filmová a literární postava volnomyšlenkáře a sukničkáře, zatím není zřejmé. Nakladatelství Druhé město informace o nové knize prý ještě nemá. „Na to je příliš brzo,” řekl Jan Pražan.

„Možná tomu někteří z vás nebudou věřit, ale nepůjde o text autobiografický - prostě jsem si jen zkusil představit, co by se dělo, kdyby se totéž, co se po klinické smrti přihodilo s pamětí mně, stalo opravdovému sňatkovému podvodníkovi…,” píše autor na své webové stránce, na níž také děkuje všem svým příznivcům za vyjádřenou podporu.

Michal Viewegh koncem března oslaví 52. narozeniny; v posledních letech je nejprodávanějším českým romanopiscem. První knihu, novelu Názory na vraždu, vydal v roce 1990. Za román Báječná léta pod psa získal v roce 1993 cenu Jiřího Ortena. Od té doby s kritiky Viewegh spíše bojoval a kromě čtenářské oblíbenosti žádná další z jeho knih literární cenu nezískala. Jeho nejčtenější romány překročily počet 100 tisíc prodaných výtisků, přičemž poslední roky v tuzemsku nakladatelé mluví o bestselleru už při prodeji 10 tisíc kusů.

Tak lze za bestseller považovat i Vieweghovy memoáry. „V oblasti deníkové literatury je počet 35 000 prodaných kusů rozhodně úspěšné číslo,” uvedl ještě Pražan.

Zdroj: ČTK, foto: Jan Zátorský (MAFRA)Můj život po životěMůj život po životěMichal Viewegh

Můj život po životě napsal Michal Viewegh jako určitou formu zpovědi o událostech, které se v jeho životě staly od prosince 2012 a změnily navždy jeho způsob života. Můj život po životě začíná 8. prosince 2012, kdy Michalu Vieweghovi pra...více

Komentáře (7)

bovinka
28.02.2014

Já osobně Viewegha obdivuju a miluju jeho starší knihy. Báječná léta pod psa, Výchovu i Účastníky zájezdu.

kurcatovium
28.02.2014

rasputin: Svatá pravda. Bohužel jsem byl nucen se s ním setkat i osobně a vpravdě milý pán to opravdu není. I proto mi nic z jeho pera nesmí přes práh.

JaneM.LionLain
26.02.2014

Na jednu stranu je takováto situace pro autora plus (je čem psát) na druhou stranu minus (mohlo by se stát že o ničem jiném už to nikdy nebude). Je spousta lidí, co mají zdravotní komplikace a třeba i nejednou málem zemřeli. O tom už si ale nikdo nepřečte. Kdyby všichni, co jim praskla aorta o tom napsali, tak bychom mohli otevřít novou národní knihovnu, aby se to tam vešlo...jinak na jeho knihy se dá koukat...

Moňa69
25.02.2014

Přiznám se, že Vieweghovou tvorbou nejsem nijak okouzlena a neřadím ho tak mezi současnou českou literární špičku, ale některé rádoby zděšené reakce provázející každé další vydání Vieweghových románů nechápu a celkově mě zaráží celé to hejtování. Po knihách je poptávka, tak ho lidi asi rádi čtou, ne?:) Jen ať píše, má milý smysl pro humor a toho je zapotřebí:) Popravdě radši sto Vieweghů, než jednu Šrámkovou.

Tajnůstkář
25.02.2014

Měl by vydat knihu: Návod jak získat a udržet popularitu, to by teprve byl stotisícový trhák.

Morticia
25.02.2014

To snad ne...

rasputin
25.02.2014

...autor článků zapomněl dodat, že je to jeden z našich nejpřeceňovanějších autorů.......