Věřila medicíně i svému snu. I když jí samotné nevěřil nikdo...

novinky

PR článek,
Věřila medicíně i svému snu. I když jí samotné nevěřil nikdo...

Audrey Blake: V JEHO STÍNU

Londýn, 1845. Sirotek Eleonora Beadyová, vychovaná výstředním chirurgem Horacem Croftem, neboť ve smrtící pandemii přišla o rodiče, toho o běžném životě moc neví. Ostatní mladé dámy jsou vychovávány, aby uměly vyšívat a malovat květiny, Nora se zdokonaluje v sešívání otevřených ran a anatomických ilustracích pitevních nálezů.

Jsou to časy, kdy ženy čelí drastickým násled-kům, pokud jsou přistiženy při praktikování medicíny, ale na Croftově soukromé klinice je Nora jeho nejdůvěryhodnější – a ovšem také nejtajnější – asistentkou. A to až do příchodu nového chirurgického rezidenta doktora Daniela Gibsona.
Doktor Gibson netuší, že Horácova půvabná, bystrá a tichá mladá schovanka je kvali-fikovanější a vynalézavější chirurg než on sám. Aby ochránila doktora Crofta a jeho kliniku před skandálem a naprostým kolapsem, musí se Nora naučit hrát novou a pro ni velmi obtížně přijatelnou roli – roli řádné mladé dámy.

Ale i přetvářka má jisté meze. Nora se nedokáže odvrátit a ignorovat utrpení pacientů, i kdyby to znamenalo poskytnout Gibsonovi moc zničit všechno, na čem pracovala. A když je účastna experimentu a objevu, který by navždy mohl změnit její milovaný obor, ocitne se Nora před neřešitelnou volbou. Má zůstat neviditelná a dovolit mužům kolem sebe, aby si přivlastnili zásluhy za její práci, nebo má vystoupit na světlo – i kdyby to mělo znamenat, že zničí sama sebe...?

Ukázka z knihy:

Nora opustila svou kancelář v kumbálu a kráčela po chodbě kliniky, míjejíc dva čerstvě uklizené pokoje, jež byly cítit karbolem a citronem. Postele byly ustlané přesně tak, jak to měla ráda – pokrývky napjaté a neposkvrněné jako zasněžená pole. V dalších třech pokojích leželi pacienti. Už zkontrolovala obvazy Peteru Hughovi. Řezná rána po ošetření bursitidy lokte se hojila uspokojivě. Doktor Gibson tenhle zákrok provedl dobře. Měla by z toho mít radost, alespoň kvůli Peterovi.
„Slečno Beadyová?“ Ohlédla se za nepovědomým hlasem a spatřila Geordieho Pattona, jehož osmiletá dcera Lucy se zotavovala v pokoji číslo čtyři.
Dotkl se na pozdrav klobouku. „Váš zřízenec John mě pustil dovnitř.“
„Ráda vás vidím,“ řekla mu Nora. „Lucy je o moc lépe.“ Kalomel a slané výplachy byly sice nepříjemné, ale na dívčiny bolesti břicha zjevně zabíraly.
„Pořád ještě má trochu zvýšenou teplotu. Moc rádi se o ni staráme.“
„To je od vás moc hezké, slečno, ale moje žena chce mít Lucy doma.“
Nora musela vynaložit veškeré své přesvědčovací dovednosti, aby u ní Pattonovi nechali Lucy přes noc.
„Můžete si ji vzít domů, ale dejte nám vědět, pokud by se něco změnilo,“ nabádala ho Nora.„ Sledujte bolesti a zrudnutí, a pokud se teplota zvýší - “
„Doktor Croft nám to vysvětlil.“
„Dobře,“ přikývla Nora. „Vezmu vás za ní.“
Lucy byla statná dívenka s hustou kšticí vlasů, které byly tak plavé, až svítily. Byla ráda, že může odejít a moc se jí zamlouvalo, že ji táta ponese na ramenou. Držela se otce za ruku, stydlivě Noře poděkovala a slíbila, že bude odpočívat a poslouchat maminku.
Nora jim zamávala na cestu a než se vrátila ke své práci, sledovala, jak Luciina bílá hlava poskakuje spěchajícím davem. Pak pomohla Johnovi vyměnit prostěradlo a šla do vedlejšího pokoje, kde spala její poslední pacientka, Jane Ellisová.
„Pohnula se?“ zeptala se Nora.
John zavrtěl hlavou.
Nora přistoupila k posteli a položila pacientce ruku na čelo. „Pořád ještě má zvýšenou teplotu. Jděte domů, Johne. Přinesu jí trochu polévky.“


Ohlasy ze zahraničního tisku:

„Tohle je přesně ten typ knihy, který díky své perfektně vykreslené hrdince a citu pro historické detaily přenese své čtenáře a čtenářky do jiné doby. Doslova. Ti z vás, kteří mají slabost pro romány o medicíně, budou nadšeni!“
- LIBRARY JOURNAL

„Vtahující a napínavý román plný neuvěřitelných detailů a nádherně živých postav.“
- HISTORICAL NOVEL SOCIETY


AUDREY BLAKE má vskutku rozdvojenou osobnost – její jméno je totiž alter egem hned dvou autorek, které se kdysi setkaly na literární soutěži s tématem psaní pod tlakem – Reginy Sirois a Jaimy Fixsen. I když žijí více jak 1500 mil od sebe, jsou to obě „holky z prérie“. Jen holt Jaima nedá dopustit na ty v kanadské Albertě a Regina zase na obilné lány Kansasu. Obě zbožňují historii a příběhy žen, které se do ní zapsaly. A ani v nejmenším nepochybují o tom, že jejich přátelství, které je jim největší odměnou za všechnu společnou práci, je důkazem, že v našem šíleném a nepředvídatelném vesmíru se pořád ještě dějí dobré věci.

Audrey Blake: V jeho stínu, přeložila Anna Křivánková, vydává nakladatelství Ikar, 312 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit můžete zde


V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Londýn, 1845: sirotek Eleonora Beadyová, vychovaná výstředním chirurgem Horacem Croftem, neboť ve smrtící pandemii přišla o rodiče, toho o běžném životě moc neví. Ostatní mladé dámy jsou vychovávány, aby uměly vyšívat a malovat kv... více

Přejít na komentáře (1)