V Česku čte 93 % dětí ve věku do 12 let

novinky

/ Dan
V Česku čte 93 % dětí ve věku do 12 let

85 % rodičů považuje za nejlepší dárek pro děti knihu. Nejspíš i proto se dětským knihám v Česku daří. Z nedávného průzkumu mezi dětmi do 12 let, který si nechala vypracovat největší česká vydavatelská skupina Albatros Media, plyne, že čtení knih děti baví. 48 % dětí čte rádo, pouze 7 % nečte vůbec. Pro děti na 1. stupni je čtení prestiž, přečtou průměrně 10 – 15 knih ročně.

Čtecí rituály jsou často v rodinách nahrazovány filmy, tablety a hrami. Přibývá dětí, které přicházejí do mateřských škol a neznají základní dětská říkadla a klasické pohádky. Důsledek je i ten, že děti v předškolním věku neudrží pozornost a po deseti minutách předčítání nejsou schopné se koncentrovat. Děti v předškolním věku baví nejvíce knihy, které kopírují filmovou předlohu a rády si prohlížejí encyklopedie.
Děti na 1. stupni ZŠ se často mezi sebou chlubí, co přečetly, čtení je pro ně prestiž. Vyžadují akčnější knihy s rychlým spádem a napětím. Zajímají je téměř všechny žánry – zvířata, detektivky, dobrodružné knihy i humor a komiks.

Právě žánr je pro 64 % dětí nejdůležitějším faktorem pro výběr knihy, 36 % z nich dá také na doporučení kamarádů. Žánr je při výběru knihy pro dítě důležitý i pro rodiče, vybírá je tímto způsobem 62 % z nich. 56 % rodičů přitom volí nové tituly, 44 % klasiku, kterou znají z dětství. Mezi samotnými dětmi však vedou moderní autoři. Nejoblíbenějšími jsou J.K. Rowlingová, John Green a Jeff Kinney.

S pubertou zájem o čtení klesá, děti čtou jen povinnou četbu, cca 5 knih ročně. Čtení vnímají jako trapné a knihy chápou jako „staré“ médium, nicméně ani elektronický formát knih je ke čtení nepřiměje. Děti na 2. stupni ZŠ čtou nejraději příběhy, které řeší problémy, s nimiž se setkávají ve svém běžném životě. Knihy si vybírají jinak než mladší děti. Mnohem větší roli u nich hraje doporučení kamarádů, ale i oblíbených youtuberů a blogerů. Více doporučení dětských knih na sociálních sítí a od youtuberů či blogerů by uvítala skoro polovina rodičů i dětí.

Nejoblíbenějším knižním hrdinou je bez ohledu na věk Harry Potter, hned po něm děti nejvíce zbožňují malého poseroutku ze série Deník malého poseroutky. Knihy s těmito hrdiny jsou světovými fenomény už řadu let a prodávají se v řádech statisíců výtisků. Harry Potter tento týden oslavil výročí 20 let od vydání prvního dílu a již dvě dekády patří k nejprodávanějším dětským knihám ve světě i u nás.

„Jako největší nakladatel dětských knih v ČR cítíme silnou povinnost nabízet dětem i původní knihy českých autorů, proto každý rok uvádíme na trh přes 150 nových dětských knih vytvořených českými autory, včetně debutujících. Za uplynulý rok jsme prodali více než 2,5 milionu dětských knih s tržbami přes 280 mil. Kč,“ říká Václav Kadlec, generální ředitel Albatrosu.

Za samostatnou kapitolu lze podle něj považovat young adult tituly, tedy knihy pro teeagery. „Za uplynulý rok jsme prodali přes 550.000 kusů young adult titulů a stejně jako u knih pro děti, i zde je patrný neustálý růstový trend. Jak plyne z demografických křivek, mezi lety 2016 až 2020 se počet mladých lidí ve věku 10 – 13 let zvýší o více než 17%, a ve věku 14 – 17 let o 10%. Naší snahou je ukazovat těmto mladým lidem, že čtení je atraktivní obohacující činností, která by si měla zachovat místo v jejich každodenním spektru aktivit,“ dodává Kadlec.

Zdroj: Albatros Media, STEM/MARK


Přejít na komentáře (19)