Stoletý stařík - 50 tisíc prodaných výtisků

novinky

/ Dan
Stoletý stařík - 50 tisíc prodaných výtisků

Prvotina původně neznámého švédského novináře Jonase Jonassona zabodovala i u českých čtenářů a v prosinci dosáhla hranice padesáti tisíc prodaných výtisků. Stalo se tak patnáct měsíců od vydání. Vytrvale se také drží v žebříčcích nejprodávanějších e-knih a audionahrávek. Na další Jonassonovu knihu se mohou čtenáři těšit v květnu tohoto roku, kdy nakladatelství Panteon vydá Analfabetku, která uměla počítat.

„O Stoletém staříkovi jsem se dozvěděl od své švédské přítelkyně, která ho právě četla a slzela smíchy. A když jsem zjistil, že je to takový příbuzný českého Švejka nebo Cimrmana, nepochyboval jsem, že ho český čtenář ocení,“ říká Roman Schmidt, majitel nakladatelství Panteon, které Stoletého staříka vydalo. „Získat práva na takový trhák není jednoduché, ale získat práva na druhou knihu autora bestselleru je pro malé nakladatelství ještě o dost tvrdší oříšek. To, že jsme uspěli v souboji s nakladatelskými giganty, bereme jako uznání literární agentury i autora, že svou práci děláme dobře.“

Bývalý švédský novinář a televizní producent Jonas Jonasson ve své románové prvotině Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže jménem Alan Karlsson, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století. Stoletý stařík… však není jen humoristický román o bláznivém dědovi, kterého nebaví čekat na smrt. Je to kniha o chuti žít, o vůli nepoddat se stáří a jít za svým. Alan Karlsson má za sebou bohatý život a přesně takový chce mít i jeho konec.

Záhy po svém švédském vydání na podzim 2009 se Stoletý stařík stal evropským bestsellerem, ve Švédsku byl nejprodávanější knihou roku 2010 i 2011, v současné době je přeložen do téměř čtyřiceti jazyků a prodalo se přes osm milionů kusů. V Čechách ho vydalo v září 2012 mladoboleslavské nakladatelství Panteon v překladu jednoho z nejlepších tuzemských skandinavistů Zbyňka Černíka. Zároveň s papírovou knihou vydalo nakladatelství i kompletní audionahrávku s hercem Martinem Stránským.

Do českých kin také míří filmová verze Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Distribuční společnost Bioscop plánuje její uvedení na 15. května. Film režiséra Felixe Herngrena s Robertem Gustafssonem v hlavní roli je snímkem s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie.

Zdroj: TZ nakladatelství Panteon.


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel Jonas Jonasson

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke k... více

Přejít na komentáře (3)