Prestižní literární cenu Costa dostal autor příběhu schizofrenika

novinky

/ Dan
Prestižní literární cenu Costa dostal autor příběhu schizofrenika

Prestižní britskou literární cenu Costa získal letos debutující autor a kdysi ošetřovatel psychiatrické léčebny Nathan Filer za román The Shock of the Fall (Šok z pádu).

Britská literární cena Costa se tradičně vybírá pro vítěze pěti kategorií (nejlepší román, debut, poezie, životopis, kniha pro děti)

Letošní favoritkou bookmakerů na hlavní ocenění byla Kate Atkinson, která dostala před třemi týdny cenu za román Life after Life (Život po životě).

Filer vyhrál v kategorii nejlepší debut. Jeho první román líčí příběh schizofrenického mladíka, který zápasí s pocitem viny.

"Hlas, který si autor vybral pro vyprávění svého příběhu, dokonale odpovídá námětu. Kniha je mimořádně jímavá, aniž by byla sentimentální. Tato kniha ve velmi dobré konkurenci vybočovala," uvedla předsedkyně poroty Rose Tremainová.

Dvaatřicetiletý Filer nyní učí na univerzitě v Bathu. Rozhodnutím poroty byl tak překvapen, že si ani nepřipravil děkovací řeč. S cenou dostal také šek na 30 000 liber.

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. Je to jediná cena, o kterou se mohou ucházet jen autoři, kteří žijí v Británii nebo v Irsku.

Loni se celkovou vítězkou ceny Costa stala Hilary Mantelová díky svému historickému románu Bring Up the Bodies (Předveďte mrtvé)

Zdroj: ČTK


Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

V roce 1535 nechal kovářův syn Thomas Cromwell svoje skromné počátky dávno za sebou. Je prvním ministrem krále Jindřicha VIII., jeho vliv a majetek narůstaly s tím, jak stoupala hvězda Anny Boleynové, Jindřichovy druhé manželky. K... více

Přejít na komentáře (3)