Povstává z hlubin, odkud se nikdo nikdy nevrátil...

novinky

PR článek,
Povstává z hlubin, odkud se nikdo nikdy nevrátil...

Anders de la Motte: SKLENĚNÝ MUŽ

Inspektorku Leo Askerovou po letech mlčení kontaktuje její otec. Na jeho farmě našli mrtvolu, pro policii se stal podezřelým číslo jedna, ale on tvrdí, že je nevinný.
Lein přítel z dětství Martin Hill píše životopis o podnikateli Gunnarovi Irvingovi na jeho panství, kde kolují historky o záhadných úmrtích a podivných nebeských úkazech. Askerová a Hill hledají odpovědi – a mezitím z hlubin povstává Skleněný muž. Z hlubin, odkud se nikdo nikdy nevrátil. Nikdo kromě něj…
Druhý díl ze série temných severských případů inspektorky Leo Askerové o krutých zákoutích lidské duše, který volně navazuje na předchozí autorův thriller Pán hory.

Ukázka z knihy
„Haló? Leo? Tady táta.“
Inspektorka kriminální policie Leonore Askerová si pevně tiskne telefonní sluchátko na ucho. Jizva na ruce ji silně zasvědí, v ušních bubíncích jí pulzuje tep. Její malá kancelář v minus prvním poschodí, životem omlácení zaměstnanci Oddělení ztracených duší, Jonas Hellman, který jí ukradl případ, Martin Hill, Smilla Holstová, Julia, Vyměňovač a jeho strašná hora – to všechno se proměnilo v pouhý šum na okraji jejího vědomí.
Jediné, co její mozek vnímá jasně, je chraplavý, hluboký hlas na druhém konci linky. Neslyšela ho patnáct let, přesto ji z něj stále mrazí až do morku kostí.
„Leo,“ řekne její otec. „Vím, že se z tebe stala opravdu šikovná policajtka. Jeden z věrných poskoků státu. Obyčejný malý státní zaměstnanec. Tvoje matka musí být skoro stejně zklamaná jako já!“
Askerová zatne zuby.
„C-co chceš?“ vyhrkne.
Vadí jí, jak na ni naléhá. I tón hlasu. Mluví s ním jako vyděšená náctiletá holka.
Perovi to samozřejmě neunikne. Její nejistotu si užívá. I její strach.
„Ty se ptáš? Po tom všem, co jsem pro tebe udělal?“ říká. „A po tom všem, co jsi udělala ty mně? Nechala jsi mě zavřít mezi cvoky, nacpanýho práškama, jako znetvořenýho slintajícího blázna. Za tu zkušenost jsem ti ještě pořádně nepoděkoval.“
Ona díky tónu jeho hlasu procitne. Per rozhovor řídí, zahrává si s ní, myslí si, že ji má přečtenou.
Askerová se sebere, zhluboka se nadechne, zavře oči a pomalu vydechne nosem. Její pulz se zpomalí, dospívající Leo ustupuje do jejího podvědomí.
„Co chceš, Pere?“ zeptá se svým dospělým hlasem.
Nastane krátké ticho.
„Budou mě podezřívat z vraždy,“ řekne otec. „Mrtvolu objevili na skládce kousek od Farmy. Za pár dní si sem pro mě přijede policie.“
Askerová se zarazí. Rozhovor, který na ni působí mírně řečeno neskutečně, jako by se nyní realitě vymknul zcela.
„Proč?“ Její hlas je překvapivě vyrovnaný.
„Protože se to na mě někdo snaží hodit,“ odpoví Per. „A stát jen čeká na příležitost, aby mě mohl zavřít nadobro.“
Otec se znovu odmlčí, ale Askerová se tentokrát rozhodne nepromluvit.
Per Asker, táta, s nímž nebyla patnáct let v kontaktu – konkrétně od doby, co se je Per oba pokusil vyhodit do povětří –, jí zničehonic zavolá a sdělí jí, že ho začnou podezřívat z vraždy. Proč?
„Jak si jistě umíš představit, o své situaci jsem zevrubně přemýšlel,“ pokračuje Per. „Zvažoval jsem své možnosti.“
Opět mluví kousavě. Askerová si v tu chvíli uvědomí, jak zní odpověď na její otázku.
„Leo, došel jsem k tomu, že moje nejlepší volba jsi ty. Jedině ty to dokážeš vyřešit.“

Anders de la Motte (*1971) patří v rodném Švédsku k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Debutoval akčním příběhem Geim (č. Game, 2013) o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí, který nakonec vydáním pokračování Buzz (č. 2013) a Bubble (č. 2014) rozšířil na trilogii.
Poté napsal diptych krimirománů MemoRandom (č. 2015) a UltiMatum (č. 2016) z prostředí organizovaného zločinu. Následoval kvartet psychothrillerů Konec léta (č. 2018), Podzimní případ (č. 2019), Zimní oheň (č. 2020) a Jarní oběť (č. 2021). Všechny čtyři obsadily vždy po vydání první místo na žebříčku bestsellerů ve Švédsku a dosáhly prodejů přes 100 000 výtisků.
V posledních letech spojil Anders de la Motte síly se scenáristou a moderátorem Mansem Nilssonem a vytvořili společně dva detektivní příběhy ve stylu Agathy Christie Smrt přichází na prohlídku (č. 2022) a Smrt číhá na jarmarku (č. 2023).
Nyní autor píše sérii temných krimipřípadů inspektorky Leo Askerové – první z nich vyšel v únoru 2024 pod názvem Pán hory, Skleněný muž je druhým dílem této série.

Anders de la Motte: Skleněný muž, přeložil Jaroslav Bojanovský, vydává Kalibr, 632 stran, doporučená cena 459 Kč

Knihu můžete koupit zde


Skleněný muž Skleněný muž Anders de la Motte

Druhý díl série temných severských případů o krutých zákoutích lidské duše. Inspektorku Leo Askerovou po letech mlčení kontaktuje její otec. Na jeho farmě našli mrtvolu, pro policii se stal podezřelým číslo jedna, ale on tvrdí, že... více


Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Novinka od mistra krimi, tentokrát pro fanoušky severských thrillerů – stejně jako klasici Jo Nesbo a Stieg Larsson nás nechá nahlédnout do temných stránek lidského nitra. Inspektorka Leonore Askerová s kolegy moc nevychází, proto... více

Přejít na komentáře (1)