Norský Můj boj budí vášně. I když je bez Hitlera.

novinky

/ Dan
Norský Můj boj budí vášně. I když je bez Hitlera.

Přirovnání k Marcelu Proustovi, označení za „literární událost 21. století“, ale taky soudní spory s rodinou a zdrcená exmanželka.
Těžko uvěřit, že se kolem jedné knihy může i v dnešní době strhnout takový povyk. Můj boj norského autora Karla Oveho Knausgårda šokuje svou upřímností.


„Je to jako číst cizí deník a najít v něm svá vlastní tajemství,“ napsal jeden z kritiků o knize, která v Norsku vzbudila kontroverze už svým názvem. Min Kamp totiž zní stejně jako Hitlerův nechvalně proslulý Mein Kampf. Prestižní New Yorker zašel ještě dál a přirovnal Můj boj k opusu Marcela Prousta Hledání ztraceného času. Jak tedy Karl Ove Knausgård přiměl celý svět, aby hltal více než 400 stránkovou zpověď běžného Nora s krizí středního věku?

Knausgård má nepochybně charisma, ale to samotné by nestačilo. To, co z Mého boje udělalo bestseller, je odzbrojující autentičnost. Autor bez cenzury popisuje naprosto vše, nic nevynechává, nesnaží se obhájit. Když například čtenář sleduje líčení toho, jak se Knausgård se senilní babičkou opíjí ve stejné místnosti, kde před pár dny vypustil duši jeho otec, je napůl zděšený a napůl fascinovaný.

Ještě zděšenější bylo autorovo okolí. Knausgårdova exmanželka se teprve po vydání knihy současně s celým Norskem dozvěděla o jeho nevěře. Následovaly slzavé rozhovory, které skandinávský bulvár s chutí rozmázl. Můj boj je jako literární reality show, která z členů Knausgårdovy rodiny udělala celebrity. V pětimilionovém Norsku se knihy prodalo přes půl milionu kusů, což znamená, že jeden výtisk najdete v každé druhé domácnosti.

Část rodiny kvůli nelichotivému zobrazení s Karlem Ovem přerušila veškerý kontakt a hnala ho k soudu. Svérázný autor situaci vyřešil po svém – s druhou manželkou a čtyřmi dětmi se odstěhoval na venkov, kde se podle jeho slov „o literaturu nikdo nezajímá“. Po šesti svazcích už je boj dobojován, těžko však říct, kdo je vítěz.

Můj boj dosud vyšel ve 22 jazycích na celém světě. V Česku nyní po dlouhém čekání nakladatelství Odeon vydává první ze šesti dílů.


Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

Přímočarý, upřímný a poctivý – ale také gigantický, kontroverzní a provokativní: těmito přívlastky (a ještě mnoha dalšími) je označován autobiografický román Můj boj (v originále Min kamp), který se kritika i média nebály prohlási... více

Přejít na komentáře (35)