Nejúžasnější příběhy z olympijských her

novinky

PR článek,
Nejúžasnější příběhy z olympijských her

Čtenáře čekají více než čtyři stovky sportovních historek
Luciano Wernicke: Nejúžasnější příběhy z olympijských her


Letní olympijské hry jsou opravdovým sportovním vrcholem, kterého se účastní sportovci a sportovkyně ze všech zemí naší planety. Ať už se v letošním roce LOH v Tokiu uskuteční podle plánu, anebo se situace ještě na poslední chvíli změní, můžete si atmosféru tohoto výjimečného sportovního svátku připomenout v této knize.
Nejúžasnější příběhy z olympijských her mapují novodobou historii letních olympijských her od roku 1896. Netradičně se však zaměřují nikoliv na nejlepší sportovní výkony, ale spíše na největší kuriozity a překvapivé historky, které čtenáře jistě pobaví, avšak zároveň vyzdvihnou i lidskou stránku svých hlavních protagonistů.


Slovy autora (z Úvodu knihy):
„Neexistuje mnoho knih shrnujících historii olympijských her, které by byly dílem novinářů z Latinské Ameriky. I přesto, a vědom si množství a rozmanitosti prací na toto téma z dílny evropských a amerických kolegů, statistických zápisů na oficiálních stránkách MOV i možností nekonečného světa internetu, jsem se rozhodl podívat se na celou věc z trochu jiné perspektivy. Aniž bych se vyhýbal těm nejslavnějším sportovním výkonům, hrdinům her a jejich rekordmanům, kniha Nejúžasnější příběhy z olympijských her se zaměřuje zejména na největší kuriozity a překvapivé historky z letních her, které jistě pobaví, avšak zároveň vyzdvihnou nefalšovaně lidskou stránku svých hlavních protagonistů.
Spousta z těchto vyprávění vychází ze situací vyvolaných politickou či ekonomickou situací či komplexností sportovních pravidel. Ostatní pak vycházejí ze situací nahodilých a často zcela neotřelých. Tak jako každý jiný „normální" člověk občas i elitní sportovci, novodobí „bohové z Olympu", utrpí nějaké to zranění nebo je skosí náhlá nemoc. Mohou je okrást, mohou ztratit zavazadla na letišti. Mohou se opít, ve vzteku udeřit svého rivala, nebo dokonce i sudího. Zamilovávají se, uzavírají manželství, rozvádějí se, mají děti, občas zaspí nebo ztratí životně důležitý kus svého vybavení. Někteří podlehnou moci peněz, jiní by zase svou čest nikdy neprodali.
Někdy naši hrdinové zažívají příběhy jak z hollywoodského filmu. Šampion ve střelbě ze sportovní pistole, který přišel o pravačku během války, se naučil střílet levačkou tak skvěle, že hned dvakrát získal kov nejcennější. Maratonský běžec na pokraji sil, jenž si svůj běh prodloužil o více než kilometr, protože ho pronásledoval rozzuřený pes. Portugalský vytrvalec, jehož srazil automobil, avšak i přesto deset dní nato v Los Angeles dokázal zvítězit v maratonu, a to dokonce ve světovém rekordu. Závodník v regatě, který vzdal závod, aby pomohl dvěma topícím se rivalům. Atlet se dvěma penisy, střelec vyloučený z olympijského družstva kvůli hlasitému prdění či dvojče, které se vydávalo za svou sestru, jsou jen některé z více než čtyř set příběhů, které jsou namíchány v tomto zlatavém koktejlu olympijských historek."

Luciano Wernicke


Jeden příběh na ukázku - Velké překvapení (Antverpy 1920)
O možná největší atletické překvapení celé olympiády se postaral americký sprinter Allen Woodring. Student Syracuse University si v Antverpách odnesl zlato na hladké dvoustovce. Woodring se přitom původně na olympiádu vůbec nekvalifikoval, avšak zranění George Massengalea mu nakonec jako prvnímu náhradníkovi otevřelo cestu k olympijskému úspěchu. Mladík nejprve 19. srpna prošel úspěšně oběma rozběhy, aby o den později vyhrál druhé semifinále. Povedlo se mu to i přesto, že v závěru posledního běhu si definitivně zničil boty. Woodring však neměl žádný náhradní pár, proto si boty na finálový závod musel vypůjčit.
Nebyly však ideální, navíc měly příliš dlouhé kolíky – prakticky dvakrát delší, než na jaké byl běžec zvyklý. Woodring dostal strach, že nevyhovující obutí by mu v závodě mohlo přivodit pád, proto se všemožně snažil kolíky trochu upilovat. Neměl na to však dostatek času ani správné nářadí, a tak mu nezbývalo než doufat v zázrak. A ten se skutečně stal. Těsně před závodem stadion pokropil krátký, ale mohutný liják, což příliš neprospělo škvárové běžecké dráze, paradoxně to však zachránilo našeho mladého běžče. Na rozbahněném povrchu Woodring se svými dlouhými kolíky zazářil a stal se tak největším překvapením her. Student, který se do Antverp původně ani nekvalifikoval, podal životní výkon a do Ameriky se vracel naplněn hrdostí a se zlatou medailí na krku.

Luciano Wernicke (*1969) je argentinský novinář a spisovatel. Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě v Salvadoru. Pracoval 22 let v tiskové agentuře Diarios y Noticias (DyN) a pro řadu argentinských médií (např. magaziny Humor a El Gráfico) a sportovní noviny Olé. Psal články pro publikace v Kolumbii, Norsku, Chile, Japonsku, USA, Anglii a Skotsku. Je autorem celé řady knih se sportovní tématikou.

Luciano Wernicke: Nejúžasnější příběhy z olympijských her, přeložil Jiří Pešek, vydává nakladatelství Universum, 328 stran, doporučená cena 359 Kč


Nejúžasnější příběhy z olympijských her Nejúžasnější příběhy z olympijských her Luciano Wernicke

Letní olympijské hry jsou opravdovým sportovním vrcholem, kterého se účástní sportovci a sportovkyně ze všech zemí naší planety. Kniha Nejúžasnější příběhy z olympijských her mapuje novodobou historii této akce, tedy od roku 1896.... více

Přejít na komentáře