Nadělte pod stromeček povídkový soubor Nejkrásnější dárek

novinky

PR článek, 11.11.2020
Nadělte pod stromeček povídkový soubor Nejkrásnější dárek

Začínáte se pomalu poohlížet po vánočním dárku pro své -náctileté potomky...? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout tento soubor dvanácti young adult povídek od mladých českých spisovatelů. Jejich společným jmenovatelem je právě období vánočních svátků.

Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů od dosud neznámých, přesto však velmi nadějných autorů.

S hrdiny příběhů se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně za sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu vánočních kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak kromě šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích si můžeme dovolit doufat ve šťastné konce...? Začtěte se spolu s námi do dvanácti neopakovatelných příběhů o skutečném kouzlu Vánoc!

Napsali: Anna Musilová, Jolana Hanáková, Magdalena Mintová, Sam Xabyssus, Kateřina Šardická, Aleš Novotný, Theo Addair, Martina Mátlová, Alžběta Bílková, Veronika Burgerová, Radek Blažek, Klára Nováková


Ukázka z knihy:
„Na bílý sníh vystříkla krev a já jsem zaječela. Instinktivně jsem si zakryla oči a několikrát se zhluboka nadechla, abych se přestala třást. Uklidni se, Žofie, opakovala jsem si v duchu. Uklidni se. Věděla jsem, že sem nemám chodit. A nešla bych, kdybych nemusela. Ale to už teď bylo jedno.
Bylo dvaadvacátého prosince večer, zimní slunovrat, a já stála uprostřed zasněženého náměstí v Třebíči. To je město na Vysočině, kdybyste nevěděli. Na rozdíl od většiny republiky tady ještě občas míváme i sníh. Stála jsem mezi stánky s perníčky, horkou čokoládou a punčem a sledovala jsem, jak se rudá krev vpíjí do třpytivého sněhu.
Nejzvláštnější na tom bylo, že to nikomu nepřišlo divné. Nikdo se nad tou krví nepozastavil. Lidi dál spokojeně popíjeli svařák, smáli se s přáteli a korzovali po náměstí ozářeném zlatými světýlky. Dospělí nasávali vůně pražených mandlí a přepálenýho oleje z langošů, děti pobíhaly kolem velkýho ozdobenýho stromu a snažily se navzájem trefit sněhovou koulí jakoby nic.
Jenom já jsem stála uprostřed toho víru veselí a světel a koukala se, jak sebou kapr bez hlavy naposledy škubl.
Ležel tam na pultu stánku s rybami a bylo to tak smutný, že mi z toho bylo do breku. Ani ne tak kvůli tomuhle konkrétnímu kaprovi jako spíš celkově. Všichni říkají, jak jsou Vánoce nejkrásnější svátky v roce. Šťastné a veselé – mají to přímo v popisku. A ta radost, štěstí a klid jsou přitom dárkově zabalený do krutosti, zabíjení a krvavých cákanců.
A mně to bylo tak líto. Tak STRAŠLIVĚ MOC líto. Vánoce jsem jinak měla opravdu ráda. Milovala jsem pečení cukroví s mámou – a samozřejmě následné ochutnávání, které mi máma dovolovala i před Vánoci, protože každý ví, že před Štědrým dnem chutná cukroví nejlíp. Bavilo mě pomáhat tátovi vybírat dárek pro mámu. I zdobení stromečku s mladším bráchou, kterej většinu času dokázal bejt pěkně otravnej, ale u stromečku jako by se zase změnil v malý dítě, co věří na Ježíška, takže poslušně věšel sušený pomeranče tam, kam jsem mu řekla. Vidíte? Vánoce mám fakt ráda.
Jenom ti kapři.
To je jediná věc, která mě na českejch Vánocích doopravdy štve..."

(z povídky Radka Blažka Nejdelší noc v roce)


Obsah knihy:
Anna Musilová: North Finchley
Jolana Hanáková: Okamžik v čase
Magdalena Mintová: Zub času
Sam Xabyssus: Zelená slunce
Kateřina Šardická: Bezpečné místo
Aleš Novotný: Od mámy z lásky
Theo Addair: Vánoční zločin
Martina Mátlová: Bratrské pouto
Alžběta Bílková: Zbabělci
Veronika Burgerová: Maršmeloun pro Ráchel
Radek Blažek: Nejdelší noc v roce
Klára Nováková: Polička vyřazených knihNejkrásnější dárekNejkrásnější dárek* antologie

Soubor dvanácti vánočních povídek mladých českých autorů. Stejně jako se liší každá sněhová vločka, je i každý příběh v této knize zcela jedinečný. Nejkrásnější dárek je antologie dvanácti young adult povídek od mladých českých autorek a ...více

Komentáře (3)

Bája89
12.11.2020

Kniha vypadá velmi slibně. Asi skončí na mém seznamu "k čemu se časem pročtu". :)

josska
12.11.2020

Přeji si ji pod stromeček,tak uvidím,jestli budu hodná,,,,,,

Jarka_rybář
11.11.2020

Zajímavá knížka. Asi si ji časem přečtu.