Knižní pirátství - nebezpečí pro literaturu nebo její šance?

novinky

07.03.2012 / Dan
Knižní pirátství - nebezpečí pro literaturu nebo její šance?

Národní knihovna ČR Vás zve na veřejnou diskuzi na téma:

Mají elektronické knihy budoucnost, když se na internetu šíří tisíce knih zdarma?

Kdo jsou vlastně knižní piráti a co chtějí? Je třeba s nimi bojovat?

Jak lze chránit autorská práva v době internetu a čteček?


Ve čtvrtek 8. března od 17:00 ve Výstavním sále Galerie Klementinum (Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1, vstup z Mariánského náměstí vchod B2)

Hosté:
Jiří Srstka, ředitel Dilia, divadelní, literární a audiovizuální agentura
Jiří Vlček, Palmknihy.cz, prodejní portál elektronických knih
Petra Neomillnerová, spisovatelka
Jiří Fraus, ředitel nakladatelství Fraus
Pavel Koutský, první internetové nakladatelství Freetim(e)publishing
Pavel Císař, e-book komunita

Vstup volný

Komentáře (16)

Ikkju
13.03.2012

Osobně jsem někde na půl cesty, kouzlo elektronického nákupu jsem objevil u PC her na Steamu, a pokračuji v tom i na internetových prodejnách knih. Nemám problém ale knihu stáhnout na pět prstů, zvlášť pokud jde o starší titul nebo když mi například papírovou knížku nakladatelství posílá třičtvrtě roku (v záhlaví mají napsané "zašleme rychleji a levněji" :x). Ke knihám mám spíš pragmatický přístup, důležitý je pro mě obsah. Kniha, kterou jednou přečtu a pak jen zabírá prostor už v tak přecpané knihovně, mi přiznám se trochu překáží. Sběratel hold nejsem. Takže pokud se budou ešopy elektronických knih vyvýjet stejně slibně jako doteď, a ceny eknih výrazně nepodraží, jsou pro mě eknihy hodně příjemná varianta...

Mimochodem některé eknihy jsou taky pěkně odfláknuté, špatné stránkování mi zkazilo myslím třeba četbu Schůzky s tajemstvím...

vetaiveta
12.03.2012

Vzhledem k tomu, že jsem právě dočetla knihu, kterou jsem za nemalý peníz poctivě zakoupila a zjistila jsem, že pravděpodobně tu knihu nečetl nikdo z nakladatelství ani vydavatelství, tak mám vztek a říkám si, že kdyby byla kniha dostupná na netu, tak bych si ušetřila zhruba pět stovek...Reklamovat se to asi nedá, že?
Pokud se vydavatelé neobtěžují tím, že by opravili knihu před tiskem, tak nemůžou čekat nadšení z nákupu takových knih. Kolik asi ušetřili?? Spousta lidí chce taky šetřit, tak proč ne stahováním?
Podotýkám, že čtečku nemám, ale po posledních zkušenostech (tři knihy, shodou okolností po sobě) si, pokud to jen trochu půjde, přečtu knihu v kompu a pak teprve budu uvažovat o koupi.

Snow
10.03.2012

sabanka: několik týdnů bez nabití ti připadá málo?

elpiska
09.03.2012

Ebooky, které by mě zajímaly, na trhu vesměs nejsou. Upřednostňuji čtení z papíru, ale čtečka má své výhody. Pokud mám volit mezi knihou za 289 Kč, která ve formě ebooku stojí 259 Kč (Stalinovy krávy), pak je jasné, že ebook to nebude. Knížku mohu půjčit dalším lidem, můžu ji prodat, ebook nikoli. Eknihy mají budoucnost, ale jejich prodej závisí na jejich ceně. Většina knih v češtině kolujících po netu vznikla oskenováním papírové knihy a následnou úpravou. Tyto ebooky nemáme šanci nikde koupit. Takže mi osobně přijde hon na knižní piráty trapný. Zveřejněte účet a variabilní symbol a já za autorské právo "pirátského" ebooku ráda zaplatím.

sabanka
09.03.2012

e-knihy co to je za blbost. vždycky jsem zbožňovala vůni knih. e-kniha je pro mě zbytečný odpad . níčí se tím vše . e-kniha je vše co nesnáším v 1. čtečky mají malou výdrž ale jinak bych je možná brala. protože už nemám kam knihy dávat

Majdule
08.03.2012

Já beru čtečku jako rozšíření knihovny, protože do bytu se mi prostě všechny knihy nevejdou. Ta slast rozhodovat se, kterou knihu si koupím na papíře a kterou v bitech. Podle mě knihy, ať už v jakékoliv podobě, budoucnost mají. A co se pirátství týče, konkrétně u mě je to otázka dostupnosti. Část knih buď nevyšla nebo v nevhodném formátu. Ale jakmile se objeví na trhu, mažu pirátskou kopii a kupuji si originál (ne, nehraju si na Mirka Dušína), uvědomuji si, že autorská práva, překlady, grafika, korektury, to všechno něco stojí. A chci-li si zachovat možnost dalších potěšení z dobrých knih a překladů, tak dokud se nenajde jiný, lépe fungující model, budu nakupovat.

Snow
08.03.2012

E-knihy budoucnost určitě mají, ale musejí bejt za rozumnou cenu ku papírové knize. Jenže co sem se koukal, tak cena je skoro totožná a nejlépe je ekniha ještě s drm ochranou. To je pak lepší koupit papírovou verzi a když chci číst na čtečce, stáhnout ebook z nějakého fóra - můj případ. Abych svůj přístup změnil a kupoval jen eknihy, musel by bejt cenovej rozdíl přibližně 50%. Ale papír je stejně papír... Každopádně za momentální stav můžou vydavatelé, kteří zaspali dobu. Nejlepší by bylo, kdyby se do amazonu protlačili české knihy, ale to asi nehrozí.

maphiosso
08.03.2012

Podle informace Palmknih na facebooku by měla být tato beseda na ČT24 v přímém přenosu. V TV programu ale nic takového není tak nevím..

1