Čtenářská výzva 2019 - kompletní přehled

Čtenářská výzva 2019 - kompletní přehled

Všechna témata z připravované výzvy jsou tu. Ale pozor, stále tu máme rok 2018, takže se nezapomeňte věnovat té letošní :-)

Podle dosavadních ohlasů se témata líbí, takže jsem rád. Osobně mám nejraději posledních pět témat, jakých pět témat se líbí nejvíce vám?

Pokud jste ještě Databázi knih nepodpořili v Ceně českého internetu, můžete tak učinit zde. Díky.

Čtenářská výzva 2019:

1.) Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu
2.) Kniha, která má lichý počet stran
3.) Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj
4.) Cestopis
5.) Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou
6.) Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc
7.) Kniha, která vás zaujala svou obálkou
8.) Kniha od asijského autora
9.) Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů
10.) Kniha od současné české autorky
11.) Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě
12.) Kniha, která má v názvu slovo kniha
13.) Kniha autora jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno
14.) Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi
15.) Kniha od autora, který napsal více než 20 knih
16. kniha s oxymórem v názvu
17. kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení
18. kniha, která získala Man-Bookerovu cenu
19. zcela nová kniha vydaná v roce 2019
20. kniha s černobílou obálkouVíce informací o Čtenářsé výzvě naleznete zde.

10. října, autor: Dan

Komentáře (106)

Musvar
včera

Kdo má rád taková témata, tak plná nástrojů je Miss Porta od Zdeňka Šmída

fayne
včera

Co tyce hud. nastroju... Pianista by taky sel... ci ne? Film jsem nevidela.

el.peee
včera

I.Zi...
Díííky! Knihu jsem už měla v plánu před dvěma lety, měla jsem ji i půjčenou, ale ten rok mi čtení nešlo, tak aspoň mám důvod si ji přečíst. :)

fayne
včera

SSTknihy: tabory jsou urcite taky forma vezeni, ale zase proc si to zjednodusovat a pojmout po svem? Taky bych si moc rada precetla dalsi knihu z koncentraku, ale v ramci vyzvy chci precist neco noveho, kam by me to normalne netahlo a treba objevim zalibu v jinem a novem tematu/zanru diky tomu :-) castecny dej z vezeni urcite staci

SSTknihy
včera

17) Musí to být klasické vězení nebo je to možné chápat v širším slova smyslu - koncentrační tábory, zajatecké a pracovní tábory? A musí se děj odehrávat celý ve vězení nebo stačí jen částečně?

I.Zi...
včera

Ohledně Mandolíny - film na hovno, kniha úúúúžasná :) A použít se určitě dá ;)

el.peee
včera

Purple mě inspirovala, a tak si též začínám tvořit osobní seznamy s tipy na knihy k výzvě 2019.
Přehledně v mých seznamech na profilu, klidně se nechte inspirovat. :)

el.peee
včera

Whale77: ad 3 - Mandolínu chci taky, ale jsem na tom úplně stejně, jako ty. Takže počkám na oficiální diskuze a uvidím. :D

P.S Dle popisu filmu na csfd.cz to vypadá, že vztah k mandolíně tam opravdu bude. ;)

Uňka84
včera

Poprvé se zůčastním a už se na to moc těším! Sice mám nyní cca 100 knih,které se chystám číst,ale jdu se připravovat na čtenářskou výzvu.

Petřvalda
včera

Č. 17 - kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení - moc doporučuji od Dominika Dána Celu č. 17 (dokonce se shoduje č. tématu s názvem knihy...)
https://www.databazeknih.cz/knihy/nase-mesto-cela-cislo-17-26765
Já už ji mám v letošní výzvě pod slovenským autorem...

Purple7
předevčírem

Tak já mám předvybráno. Nemyslím si, že je to neměnné, protože jsem objevila víc knih, co by mě zajímaly, ale první nástřel 20 přibližně takto (tipy hlavně z fantasy, sci-fi, YA.):
https://www.databazeknih.cz/seznamy/purple7-165401/ctenarska-vyzva-2019-26158

mija.chalka
předevčírem

Když tak koukám na Man-bookerovu cenu, si říkám to je hodně dlouhý seznam. Nejdřív jsem dospěla k tomu, že to bude asi marný a počkám na doporučení, co se komu líbilo a uvidí se. Nakonec mě zaujal Wolf hall, příběhy z tudorovské anglie čtu ráda. Jsem zvědavá, jak se mi bude líbit :).

RamonVarga
předevčírem

whale: 17ka je jasná, nic jiného než Motýlek to nemůže být.

whale77
předevčírem

20) černobílá obálka – čistě ČB je třeba G. Greene - Jádro věci / Konec dobrodružství. Ale já budu asi trochu švindlit a uznám si Kodetovu Sebereflexi, na kterou se tady už taky práší tak dlouho, že ty dvě červený tečky už ani není vidět.

whale77
předevčírem

19) vydaná v roce 2019 – ještě nevím, ale pro fanoušky Mufina a čaje je povinnost druhého dílu Koláčky a spiklenci

whale77
předevčírem

18) Man-Bookerova cena – zaujal mě příběh Chtělo by to nový jména

whale77
předevčírem

17) z vězení – ještě tady nezazněl, myslím, Motýlek

whale77
předevčírem

16) oxymórom je těžký v tom smyslu, že čím víc nad tím přemýšlím, tak si říkám, že to může být vysvětleno jinak – že to, co já považuju za „protimluv“, je pro druhého klidně možné (Veselý pohřeb), nebo že je to spíš personifikace (Osiřelý západ), nebo jen méně časté, nikoliv však neexistující (Černé ovce). Nebo to je jen standardní spojení a jakýmsi protispojením se to stane až po pochopení děje (Malé ženy). A co třeba: Pozor, hodný pes! No, trochu jste mi závity zavařili :-)

whale77
předevčírem

15) kdo napsal více než 20 knih? ACH, to je přeci jasné, milý... Hastingsi :-D

whale77
předevčírem

14) oblíbené místo – tak třeba stará Praha, takže Hříšní lidé :-)

whale77
předevčírem

13) autor se stejnopísmenným jménem a příjmením: V. Vančura, C.Colodi, G. Greene, D. Dafoe, M. Mareš, M. Majerová, M. Macourek

whale77
předevčírem

12) kniha v názvu – pokud je to bráno tak, že můžu různě skloňovat, pak díky za tip na Zlodějku knih, ta mi tady taky leží už pěknou řádku měsíců. Pokud to má být přímo slovo KNIHA v daném formátu, pak to bude Velká kniha říkadel, co čteme s dětma :-D

whale77
předevčírem

11) Ostrava – nic proti Ostravě, i kdyby byly vybrané moje rodné Pardubice, tak by to byl oříšek, protože místo děje pro mě v knížkách bývá podřadná informace. Tipy, které jste tu zatím dávali, mě moc neoslovily, takže pokud tomu tak zůstane, skončím u další povinné četby – Slezských písní.

whale77
předevčírem

10) současnou českou autorku – můžu doporučit čtivou Kateřinu Janouchovou, ale já zatnu zuby a přečtu Umělohmotný třípokoj, který mi tu leží už dekádu a recenze čtenářů mě moc nepřesvědčily, že si to užiju. Ale mám tu nemoc, že nepřečtené knihy se nevyhazují, takže důvod pro zařazení do Výzvy :-(

whale77
předevčírem

9) méně než 10 komentářů má na Databázi dost knížek, takže výběr široký. Ale s největší pravděpodobností podpořím nějakého svého známého pisálka z litwebů.

whale77
předevčírem

8) Asie – tady mě nejdřv napadly takové ty finančně rozvojové knihy od R. Kiyosakiho, ale pak mi došlo, že možná ne každý, kdo se jmenuje jako Japonec, vypadá jako Japonec, musí nutně být Japonec. (Čímž odpadá i Tomio.) Takže nakonec jsem si někde vygůglila docela zajímavý popis knihy Konec stříbrného věku.

whale77
předevčírem

7) jak mě dokáže zaujmout obálka – výtvarnem. Můj ilustrátorský favorit je Born, takže tam je škála poměrně široká. Ale taky bych mohla sáhnout na další kousek z doposud nepřečtené povinné četby – Babička s ilustracemi od Velíška. Nadšená z obrázků jsem také byla z téměř burianovských ilustrací v Mluvící hoře. Ale nakonec asi budu číst Smrt a jiné vrcholy, kterou jsem opravdu koupila jen podle obálky a názvu.

whale77
předevčírem

6) kalendářní měsíc v názvu – tak si asi konečně poprvé v životě přečtu povinněčetbový Máchův Máj. Ale lákalo by mě si i přečíst divadelní hru August August, August, nebo Nepilův Srpen s bejbinkou. A jako tip na obejití tohoto tématu – jakýkoliv název knihy se slovem ČERVENý/á/é nebo ZÁŘÍcí nebo KVĚTENa :-D

whale77
předevčírem

5) ženská autorka s mužskou hlavní postavou – Hastings píšící jakékoliv své vzpomínání na Hercula Poirota? ;-)

whale77
předevčírem

4) Cestopis – ač nepatřím mezi vyznavače cestopisů, sama jsem to do výzvy navrhla – čímž se omlouvám všem, kterým do noty nekáplo :-D Ale letos jsem do výzvy četla Šmídovy Maye a čte se to moc hezky, takže příští rok půjdu do stejného autora, tentokrát za písní Severu.