Česká kniha desetiletí

novinky

23.08.2011 / paulhunter
Česká kniha desetiletí

Výroční knižní ceny Magnesia Litera jsou každoročně udělovány za literární počiny v uplynulém roce. Knihou roku 2011 (vydanou v roce 2010) se stal poslední titul od nedávno zesnulého spisovatele Jana Balabána Zeptej se táty. V próze porota ocenila dílo Martina Ryšavého Vrač, v poezii pak básnickou sbírku Otylé ach od Josefa Hrubého.

V tomto roce bude zvolena i Česká kniha desetiletí (za rok 2000 až 2011). Mezi nominace patří například sbírka povídek Jana Balabána Možná že odcházíme nebo paměti Ivana Klímy Moje šílené století.

O tom, kdo se nakonec stane vítězným autorem nejlepší knihy uplynulé dekády, rozhodne odborná porota 22. září v Malém sále Městské knihovny v Praze. Mezi finalisty prestižního literárního klání se umístila také próza Antonína Bajaji Zvlčení, Rukopis od básnířky Bohumily Grögerové, román Jana Nováka Zatím dobrý a šestici finalistů uzavírá prozaický debut Martina Ryšavého Cesty na Sibiř.

Spolu s nominacemi na knihu desetiletí za titul pro dospělé organizátoři oznámili i jména třech uchazečů o stejnojmenný titul v kategorii Knihy pro děti a mládež. V této sekci je nominován autor Petr Nikl (Záhádky), Lucie Seifertová (Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí) a Pavel Šrut se svými Lichožrouty.

Zdroj: tyden.cz

Komentáře (1)

Skeeve
23.08.2011

Už jen nápis pod Magnesia Litera "nejlepší české knihy roku" u mě hovoří za mnohé. Je pochopitelné, že nikdy takové hodnocení a soutěže nebudou objektivní, nýbrž budou vždy hodnoceny dle oblíbenosti a tedy ze subjektivního hlediska. Tak ale proč se vyhlašování týká tedy "nejlepších", jak píší, a ne "nejoblíbenějších", či knih s "nej...- ohlasem"? Tak či tak, ať už to dopadne jakkoliv, na výsledky zvědavý jsem.