Cenu Jaroslava Seiferta získal Vladimír Binar

novinky

/ Dan
Cenu Jaroslava Seiferta získal Vladimír Binar

Letošní Cenu Jaroslava Seiferta obdržel Vladimír Binar, spisovatel, překladatel a literární historik. Získal ji za povídkový triptych Číňanova pěna.

Vladimír Binar je již třicátým druhým laureátem Ceny Jaroslava Seiferta. Prestižní literární ocenění mu předal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

„Když jsem se dozvěděl, že mi byla udělena Cena Jaroslava Seiferta, přepadla mě panika a hrůza, že mám stát na stejném místě jako například Jiří Kolář. Po přečtení všech jmen minulých laureátů se tyto mé pocity změnily v pokoru," uvedl Vladimír Binar. „Děkuji porotě, že shledala mou knihu hodnou tohoto ocenění," dodal. S oceněním je spojen i finanční dar ve výši 250 000 korun.

Tři prózy, které Vladimír Binar zahrnul do souboru Číňanova pěna, čekaly na vydání poměrně dlouho. Nejstarší z nich vznikla už v 70. letech 20. století – i když poslední úpravy do ní autor zanesl až na jaře minulého roku. Ačkoliv texty nevznikaly společně a vycházejí takto pospolu poprvé, zdá se, jako by k sobě odjakživa patřily. Jsou totiž propojeny jednotným tématem - měsícem, který stojí kdesi v pozadí každého textu a svým mlčenlivým svitem určuje jeho povahu.

Zdroj: ČTK, denik.cz


Číňanova pěna Číňanova pěna Vladimír Binar

Souborné knižní vydání tří próz - Měsíc ve žních, Dimanche a Paris a Číňanova pěna. "Malá mondscheinsonate či sonata quasi una fantasia, jak dnes přítomnému souboru próz říkám, vznikala v letech 1970-2010, a to přesto, že jsem ji... více

Přejít na komentáře