1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete

novinky

29.12.2011 / Dan
1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete je obsáhlá příručka, již sestavil mezinárodní tým významných literárních historiků, kritiků a publicistů, představuje 1001 knih, které se nesmazatelně vryly do kulturní paměti lidstva. V krátkých, výstižných heslech se nám tu přibližují slavní autoři bestsellerů i polozapomenutí spisovatelé - všechny spojuje jedno: kvalita jejich děl, která přestály zkoušku času. Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem, který jí dodává na přitažlivosti.

Idnes.cz spočítalo, že za předpokladu, že průměrná kniha má 300 stran a budete číst pravidelně den co den třicet stránek, za 27 a půl roku budete moci umřít. (tím naplníte totiž výzvu, vepsanou do titulu encyklopedie)

A které české knihy jsou v encyklopedii uvedeny?

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka
Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky
Ivan Klíma: Čekání na tmu, čekání na světlo
Karel Čapek: Válka s mloky
Milan Kundera: Kniha smíchu a zapomnění
Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí
Josef Škvorecký: Příběh inženýra lidských duší
Jáchym Topol: Sestra

Komentáře (18)

Skeeve
25.01.2012

Velmi souhlasím s paulhunterem. Subjektivnost je hlavním stěžejním prvkem u takovýchto záležitostí, ale pro inspiraci či rozšíření obzorů....

Belabela
06.01.2012

Myslim, ze by tam mel byt take pan Paral.

carbici
03.01.2012

Naprosto souhlasím s názorem uživatele Pajonek. Na seznam knih uvedených v této knize jsem narazila náhodou a postupně vybírám různá díla, ke kterým bych se jinak pravděpodobně nikdy nedostala. Ovšem to, že čtu knihy z tohoto seznamu neznamená, že přestanu číst ty, které tam uvedené nejsou. Spíš si užívám, že mám dostatek inspirace, když není nový Kulhánek a navíc, že nezůstanu zavřená v jednom žánru.

nokid
02.01.2012

Tak válku s mloky bez výhrad, Švejka s velkou výhradou (do filmu to má daleko, srandy v knize moc není) a ostatní jsem nečetl a nic mě nevede k tomu, abych udělal opak.

zlovlk
01.01.2012

Uvažoval jsem o koupi, ale po přečtení recenze na iLiteratuře jsem si to rozmyslel. On ten "tým odborníků" netvořil jen samí literární badatelé nejvyšších úrovní, jak by se mohlo na první pohled zdát. A určitá anglocentričtnost mi taky vadí, má oblíbená díla pocházejí povětšinou odjinud.
Jako seznam k inspiraci je to samozřejmě užitečná věc. I jako artefakt stojí ta kniha za to, měl jsem možnost si ji potěžkat a přímý zásah bych tedy dostat nechtěl. Nicméně většina novějších učebnic literatury zřejmě poskytne stejné služby.

MartyMcFly
01.01.2012

Přečteno mám snad 20 knih. Obrovsky tam totiž zapomínají na můj nejoblíbenější žánr - sci-fi, do (o kus) menší míry také fantasy. Ale to není žádná novinka, většina "odborníků" na tyto žánry kálí ... tedy chtěl jsem říct ignoruje.

Dantes
01.01.2012

Ve svém pozdním věku (70 let) se budu muset hodně snažit, abych tu spoustu titulů zvládl přečíst....

1