Zvlčelý Zvlčelý komentáře u knih

Totální brainwasch Totální brainwasch Zdenička Spruzená (p)

Kdysi po nějakém koncertě jsme se jako mladí drzí posluchači vecpali v hospodě k jednomu stolu s kapelou. Slovo dalo slovo a...
"... odkud jste?"
"Z Přelouče."
"Z Přelouče? Tam se odehrává děj nejlepšího českého undergroundu, co byl kdy napsán, Totální brainwasch."

Jsem o 25 let stačí a dávám za pravdu těm muzikantům, co se, jak jsme později zjistili, s některými postavami z knihy osobně znali. Pro nás žitím spjaté s místem děje to má určitě větší kouzlo, zvláště když o mnohých postavách v knize víme, kdo je to v reálu, že skutečně žijí a pohybují se mnozí stále mezi námi a mnozí již v nebi undergroundovém. Kdo nemá nějakou vazbu k Přelouči, těžko plně docení. Rovněž prudérním rodákům bude trnem v oku a to tím spíše, že to právě o nich je.

09.06.2023 5 z 5

Dušička a Dušinka Dušička a Dušinka Radek Adamec

Nejkrásnější na této knize jsou ilustrace. Mé děti je milují.
Slabinou jsou někdy jakoby nedotažené příběhy. Když jsem dětem předčítal a dostal se k bodu, v němž jsem očekával vrchol příběhu, dočkal jsem se po otočení stránky náhlého konce bez gradace. Škoda.

07.12.2022 3 z 5

Krakonoš a pohádky z hor Krakonoš a pohádky z hor Radek Adamec

Za sebe jsem v hodnocení rozpolcen.
Jednoznačné plusy získává kniha za situování různých příhod do míst, která velmi dobře znám a která miluji. A tak mne baví mé děti na těch místech upozornit, že zde se odehrávala část té či oné pohádky. Pak také velkým plusem je, že mnohé z příběhů jsou psány alespoň částečně nářečně (Co se šustlo na verškách je skvost).
Na straně druhé je fakt, že mnohé z pohádek jsou poněkud nedotažené. Že zápletka příběhu by se dala více propracovat. Přiznávám, že sám jsem si pro děti některé příběhy upravil a nedržel se tolik originálu a dětem se to líbilo mnohem více, než ve verzi originální. Ale abych se nechlubil cizím peřím, nebýt autorů knihy, tak bych neměl na čem stavět, protože celý příběh bych sám nevymyslil.
3,5 - přikloním se nahoru, protože je to citová záležitost.

07.12.2022 4 z 5

Praktická astrologie Praktická astrologie Nicholas Campion

Je nutno si uvědomit, že tato kniha je pro astrology začátečníky. Jako taková je skvělá. Náročnějším a pokročilejším určitě nemůže postačovat, ale to vůbec není jejím smyslem.
Výhodou svého času bylo, že součástí knihy jsou zjednodušené efemeridy, které pro naprostého začátečníka jsou postačující. Dnes každý sedne ke compu a má to bez námahy, to pak se leckomu zdá, že kniha je primitivní, ale v době vzniku to samozřejmostí nebylo.

22.11.2022 4 z 5

Příručka nativní astrologie- díl IV. Příručka nativní astrologie- díl IV. Jindřich Šob

Jindřich Šob odvedl velký kus práce při sbírání podkladů pro Příručku nativní astrologie. Je nutno si uvědomit, že jde o sbírku všeho možného, autor zde nehodnotí postupy různých astrologů, pouze poukazuje na různé používání a nechává tak možnost každému vyzkoušet, posoudit... Velká škoda, že došlo k vydání pouze prvních čtyř dílů obsáhlé sbírky a další pravděpodobně nikdy vydány nebudou. Nebo se najde nějaký "dědic", který je bude schopen a ochoten poskytnouti?

Tento IV. díl (poslední z vydaných) považuji za nejhodnotnější. Na svoji dobu hezký popis rozboru ascendentu a 1. domu. Ale opravdu věčná škoda, že nedošlo k vydání alespoň následujícího chystaného V. dílu (a všech dalších). Je však asi všem jasné, že to by to musel někdo vydat vlastním nákladem a prodělal by na tom kalhoty.

21.11.2022 5 z 5

Příručka nativní astrologie- díl II. a III.- Horoskop a tělesné vzezření Příručka nativní astrologie- díl II. a III.- Horoskop a tělesné vzezření Jindřich Šob

Opět zajímavý souhrn postupů různých astrologů, člověk se seznámí s působností různých aspektů (zejména sdružené aspekty jsou zde zajímavě popsány, to se v knihách astrologických moc nenajde), různé druhy citlivých bodů, hodnocení síly planet; a může posoudit třeba vliv planet a znamení na tělesný vzhled (beru, že autor to psal jako souhrn a nehodnotil, protože já bych podle toho rozhodně nic neurčil, moc všeobecné, často protichůdné).

21.11.2022 4 z 5

Příručka nativní astrologie- díl I. Příručka nativní astrologie- díl I. Jindřich Šob

V prvním díle se jedná zejména o spoustu výpočtů. V dnešní době astrologických programů, kde stačí zadat pouze data a výpočty proběhnou automatizovaně, to mnoho lidí nezaujme. Jenže spousta lidí pak ani neví, s čím ve skutečnosti pracuje, čímž se dopouští mnohých chyb.

21.11.2022 4 z 5

Učebnice vědecké a tradiční astrologie Učebnice vědecké a tradiční astrologie Alain Yaouanc Hadés

U výkladové stránky musí vzít člověk na zřetel, že autor psal knihu již před časem. V čase napsání moderní výklad dnes může být již brán někde jako zastaralý a příliš dogmatický. Přesto knize nelze upřít jednu velikou přednost: Jako návod, jak pracovat s vládci domů a jejich umístěním, jsem dosud nenalezl lepší učebnici astrologie. V tomto ohledu naprosto doporučuji!

Karmická astrologie Karmická astrologie Vladimír Sládeček

Kniha je napsána tak, že se můžete najít takřka ve všem, což považuji za slabinu. No asi jako kdybyste přišli k lékaři s nějakým problémem a on vám řekl pět šest možností, co by to mohlo být, ale už se nepokoušel dále dopátrat, která z těch možností je správná a napsal vám univerzálně vitamíny a paralen.
Jako počtení snad i dobré, ale aplikovat do astrologie ne, není to vhodná "učebnice".

21.11.2022 2 z 5

Planety a znamení v domech horoskopu Planety a znamení v domech horoskopu Howard Sasportas

Nedoporučil bych knihu naprostým začátečníkům s astrologií, není návodná k posouzení síly planet, takže dokud toto člověk neovládá, může klást přílišný důraz tam, kde jej není zapotřebí a naopak. Kdo však v tomto již se umí pohybovat, pro toho z hlediska rozšíření výkladu je to naprosto skvělé dílo, psychologicky propracovaný popis, přitom nezabíhající do nedohledné šíře, jež by odrazovala od čtení.

21.11.2022 5 z 5