Želvik156 Želvik156 komentáře u knih

Ďáblovo zlato Ďáblovo zlato Vojtěch Záleský

Přiznávám, že se mi do tohoto druhu knihy zpočátku moc nechtělo a váhala jsem s jejím přečtením, a to sice proto, že se nejedná zrovna o můj „šálek kávy“. O mafiánském prostředí vím pouze zprostředkovaně, ve formě hry MAFIE (té původní) a z Kmotra. Přesto mě tato kniha lapila a nepustila až do svého konce.
Kniha popisuje fungování mafiánského gangu působícího v Americe ve 20. letech za období prohibice a současně znázorňuje i její odlišnosti v irském a sicilském pojetí. Bratři Adam a Antonín jsou však původem z Československa, do Ameriky si přijíždí každý sám plnit svůj „americký sen“.
Samotný děj je svižný, bez zbytečných prostojů. Příběh se posouvá dál a nabírá na obrátkách, takže budete překvapeni, že jste na konci.
Jak jsem již uvedla, tak s puštěním se do této knihy jsem měla obavy. Nahlédla jsem tedy i na některé recenze, které se v souvislosti s touto knihou již stihly objevit. Celkově je kniha hodnocena velmi dobře, ba dokonce nadprůměrně. Některé recenze však zmiňují, že si čtenáři nedokázali vytvořit vztah ani k jednomu z hlavních hrdinů (bratrům), Adamovi a Tonymu. K tomuto bych se tedy ráda také vyjádřila.
Nebyl ani tak problém si k hlavním hrdinům vytvořit vztah, jako si ho udržet stejný po celou dobu děje. Oběma hlavním hrdinům jsem střídavě fandila a střídavě mě svým chováním štvali. Dá se tedy říci, že vztah k nim budete mít po celou dobu, jelikož se však nejedná o „pohádkovou literaturu“, kde statečnému rytíři fandíte do posledního dechu, respektujete a ctíte jeho zásady, tak v tomto případě Vás jednání obou hrdinů, střídavě, takříkajíc zvedne ze židle. Standardně je hlavní hrdina určitou formou ušlechtilý (dobrý, spravedlivý, či statečný a nebojácný), v tomto ohledu si k němu čtenáři vytvoří vztah (pozitivní). Nicméně toto není ten případ. Hlavní hrdinové se oba snaží dle svého nejlepšího vědomí, dělají pokroky, ale také přešlapy a pitomosti. Aby taky ne, jejich charaktery jsou postaveny na emočním poutu, které k sobě vzájemně chovají jakožto bratři. Navíc bratři, kteří mají vůči sobě nevyřčené záležitosti a křivdy. Čtenář má oproti nim výhodu ve formě nestranného postavení, ze kterého může jejich jednání pozorovat a hodnotit s emočním odstupem.
Takže ano, vztah k hlavním postavám v tomto díle určitě ANO. Zda pozitivní či negativní, to už bude záležet na Vašem subjektivním názoru.
Nyní varuji před malým spoilerem. Přestože nepatřím mezi „křehká stvoření“, která pláčou u finální části filmu TITANIC, tak v případě této knihy… no, bylo to o fous. ;)
Kniha na mě působila velice příznivě a zanechala hluboký dojem. Určitě se k ní v budoucnu znovu vrátím.

06.12.2020 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Celkem zklamání. Text je sice psán velmi pěkně, ale samotný děj je hodně utahaný a vcelku nic se v něm neodehrává. Do půlky knihy čekáte, až se začne něco dít, a ono nic. Měla jsem problém dočíst.

06.12.2020 3 z 5