zbt81 zbt81 komentáře u knih

Habsburkové: Mýty a pravda Habsburkové: Mýty a pravda Katrin Unterreiner

Kniha ma milo prekvapila. Dozvedela som sa aj pár nových vecí. Je prehladne napísana. Mohla by ísť len trochu viac do hĺbky a byť dlhšia, ale inak môžem odporučiť.

13.10.2015 5 z 5

Nie na ústa Nie na ústa Maxim E. Matkin

Už sú to asi tri roky, čo som čítala túto knihu. Prišla som asi do polovice a už sa k nej nikdy nevrátila. Knihy tohto typu nie sú asi pre mňa.

09.10.2015 1 z 5

Císařův prezident Císařův prezident Dušan Spáčil

Kniha je síce pútavá a dobre sa číta, ale relevantné dôkazy prakticky žiadne. Všetko sa opiera o jediný zápis v denníku, ktorý mohol znamenať čokoľvek a týkať sa kohokoľvek v cisárovom okolí, napr. jeho sluhu či vojaka. Keď zoberieme do úvahy nanajvyš problematickú dobu, v ktorej sa mladý František Jozef nachádzal, celá záležitosť vyznieva ešte nepravdepodobnejšie. Jeho pozícia bola veľmi neistá, vlastne bol celý dvor v exile a každú chvíľu hrozilo nebezpečenstvo, že Habsburgovci v Rakúsku definitívne skončia. V takejto situácii mal asi vážnejšie starosti ako milostné dobrodružstvo s o 17 rokov staršou pani kuchárkou z hodonínskeho panstva. Dávam slabšie 3 body za zaujímave prevedenie a rozprávačský talent autorov.

15.09.2015 3 z 5

Evženie Grandetová Evženie Grandetová Honoré de Balzac

Eugénii mi bolo veľmi ľúto. Doplatila na svoju dobrotu a naivitu možno ešte viac ako na otcovo lakomstvo, ktoré jej ničilo detstvo a mladosť. Po jeho smrti sa z nej stala rozprávkovo bohatá žena, nebyť jej prílišnej charakternosti, naivite, dôverčivosti a zásadovosti, mohla byť oveľa šťastnejšia. Kniha sa čítala veľmi dobre-nebolo tam veľa opisov a odbočení ako je u Balzaca zvykom a tie čo tam boli mali svoje opodstatnenie. Určite je to román poučný a aktuálny aj dnes, keďže stále platí "za dobrotu na žobrotu".

27.07.2015 5 z 5

Lesk a bída kurtizán Lesk a bída kurtizán Honoré de Balzac

Jeden z mojich najobľúbenejších románov spolu so stratenými ilúziami, na ktoré nadväzuje. Bol to pre mňa zážitok čítať, ale človek by mal mať už niečo odžité a prejsť viacerými sklamaniami, aby ocenil tento príbeh. Balzac vedel fenomenálne vykresliť ľudské charaktery a to hlavne jej temné stránky a slabosti ako máloktorý iný spisovateľ.

21.07.2015 5 z 5